| Ionela899000 a întrebat:

Am 23 de ani şi sunt foarte ataşată de mama dar şi ea de mine ea m-a crescut singura pentru ca tata a parasit-o cand mama ma nascut încă locuiesc cu mama şi seara am momente cand merg la ea în camera şi mă lipesc de ea.Vi se pare ok aceest ataşament al meu? Dupa parere voastră e ok sa fiu asa atasată de mama la vârsta mea?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti suficient de mare sa lasi atasamanetul asta in pace, ca nu mai ai varsta cand sa stai agatata de fusta mamei si sa ceri sa fii hranita.

La 23 de ani ar trebui s afii o femeie independenta, ca nu ai handicap sa depinzi de mamicuta ta, multe fete isi fac viata lor, isi gasesc un sot, au copilasi si viata de familie.

Mama ta va ramane mama ta toata viata, dar nu are ce sa mai caute in viata ta personala/intima, cand apare un sot mama se retrage si vine doar in vizita la voi.

| 1onur a răspuns:

Este absolut normal să-ți iubești părinți este Absolut normal din ori-ce punct de vedere atașamentul tău față de mama dar să mă înțelegi te rog frumos câți spun cu toată inima și tot sufletul meu ce urmează să-ți spun nu cu răutate Dumnezeu îmi este martor la absolut totul.

Dacă dorești și poți și ai timp să-ți cauți un loc de muncă să-ți poți câștiga pâinea cinstită și să poți depindea de tine nu de mama ta fiindcă probabil are și ia o vârstă și îi vine greu sa achite doar ia chiria și utilitățile de una singură trebui so înțelegi pe mama ta și so mai ajuți și pe ia la curățenie în casă fiindcă poate vine obosită acea femeie de la muncă și nu ști câte are și pe umeri ei la muncă stres... Atâta am vrut să-ți spun sa ai o zi minunată.

| 1onur a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta nu însemnă că dacă multe fete fuge la măritaș la vârsta de 23 de ani și alergă după bărbați și își fac un copil trebui și ia sa facă la fel Doar ca sa scape de niste grijuri să se arunce in brațele ori cărui bărbat este o generalizare greșit Doamnă Violleta2022

| ioana748 a răspuns:

Cred ca mama ta este fericita cand mergi sa o imbratisezi.
Toata lauda pentru mama ta care te a crescut in spiritul iubirii.
Si copiii tai vor fi fericiți la randul lor sunt convinsa.
Există doua feluri de atasament. In cazul acesta este vorba despre atasament sanatos.
Sa ti imbratisezi mama de cate ori ai ocazia. Imbratisarea ta este ca un balsam pentru sufletul ei.
Superb❤️

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1onur):

Dar nici sa stea lipita de fusta maicasei, sa dorma cu ea in pat, ca nu-i normal asta la 23 de ani.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Violetta văd că nu s-a lăsat de obiceiul ei de a da cele mai tâmpite răspunsuri pe baza celor mai deplasate prezumții.
E foarte bine să fii atașată de mama ta - nimic rău în asta.

| VoidEternal a răspuns:

E normal să faci asta, dar trebuie sa ai in vedere că dacă te bazezi pe mama ta pentru a-ți satisface toate nevoile de afecțiune, atunci la un moment dat vei avea de suferit. Ea nu o sa fie lângă tine la nesfârșit.

Dar da, îmbrățișează-ți mama, nu e nimic rău în asta.

| 1onur a răspuns (pentru Violleta2022):

Adevărat.

| milliongirl a răspuns:

Este absolut normal să ai un atașament puternic față de mama ta, indiferent de vârstă. Relația dintre părinte și copil este una specială și poate continua să fie semnificativă pe tot parcursul vieții.

| FioreAlex a răspuns:

Este perfect normal și sănătos să ai un atașament puternic față de mama ta, mai ales dacă a fost principalul părinte în viața ta. Este important să te simți în siguranță și confortabil în prezența ei. Cu toate acestea, pe măsură ce crești și devii independentă, ar putea fi benefic să explorezi și alte relații și interese pentru a-ți dezvolta propria identitate și autonomie. Este o evoluție naturală să îți menții legătura specială cu mama ta, dar să îți acorzi și spațiu pentru a-ți construi propria viață și relații.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă ai momente odată la câteva zile cand mai stai câteva minute cu mama in brațe, e ok, dar nu sa dormi cu ea în pat la vârsta asta, e un pic aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Ar fi dificil de spus cum e pentru că ai dat puține detalii și chiar daca ai fi dat mai multe tot ar fi fost dificil de spus. Nu cred că așa se măsoară lucrurile, dacă e ok sau nu. Cu siguranță e posibil să fii atașată de mama ta mai mult decât ar fi sănătos pentru tine și e firesc să fie așa din moment ce ăsta a fost contextul vostru de viață. Întrebarea e: cât de mult îmi afectează asta viața? Și apoi cu siguranță te poți întreba cât de matură și independentă ești, iar de aici pleacă mai multe întrebări. E un lucru constructiv faptul că te întrebi asta și că ești curioasă, insă pentru a te ajuta mai mult nu e suficient un simplu răspuns.