| Cătălin199014 a întrebat:

Am 30 de ani si am cunoscut acum 2 luni o fata de 32 la servici. Ea a mai fost casatorita unde a fost batuta, umilita, lasata plina de datorii si multe alte lucruri rele. Eu am pus suflet, m-am comportat foarte frumos cu ea dar simt ca tot mereu incearca sa imi gaseasca cele mai mici defecte. Spre exemplu ieri am vorbit cu ea prin mesaj de dimineata si dupa i-am dat mesaj mai pe seara, ea fiind la o aniversare si s-a suparat pe mine ca nu dau niciun semn de viata, ca nu ma implic mai mult desi eu sunt cel care o invita in oras, petrece timp cu ea, am mers la medic cand avea nevoie. Fostul ei sot ii vorbea numai cu fa, o folosea pe post de sclava, lipsea noptile de acasa, o insela si tot a stat 12 ani maritata cu el, iar eu care i-am vorbit mereu frumos, nu am ridicat tonul la ea sau sa fiu violent tot imi reproseaza micile defecte desi nimeni nu e perfect considerat ca in 2 luni am facut pentru ea ce nu a facut ala in 12 ani, lucruri recunoscute si de ea. Ce ma sfatuiti sa fac? Sincer m-am atasat enorm de mult de ea si chiar imi doresc o familie.

21 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Mare GRESALA! SE pare ca unele au " lipici " la ghiolbani!
Asa le place! Daca nu stie Sa aprecieze un om cu educatie si bun simt mai bine " lasa remorca in drum " si cauta una pe masura ta fata de bun simt!

| Mindfulness a răspuns:

Eu nici nu o băgăm în seamă în locul tau, ele prefera cocalarii, bombardierii nu băieții liniștiți. Aia nu au dat in ea degeaba, nu d ok sa dai într-o femeie dar unele și-o caută cu lumânarea.

| gabicoo a răspuns:

Te are de fraier. După o perioadă se va întoarce la fostul.

| Sophieka a răspuns:

Ea e o persoana care si-a manifestat sotul...Negativitatea si problemele / traumele din ea a atras un barbat ca respectivul apoi ea a intrat in rolul de victima si din ce spui tu, nici pana in ziua de astazi nu a progresat.

Tu nu poti sa o schimbi. Nu o poti face sa inteleaga iar cu genul asta de persoane dezechilibrate si imature nu merita sa iti consumi timpul si sperantele. Va fi o relatie mereu tip salvator - victima.

Cauta una sanatoasa si echilibrata sau una care aspira spre asta si care isi da silinta.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar fi OK să ai o discuție cu ea și să-i zici nemulțumire ta și faptul că este importantă pentru tine. Știi, traumele lăsate de asemenea indivizi în viața unei femei sunt greu de imaginat și merg atât de profund că e greu să le diagnostichezi, dar să le mai vindeci. Fii minunat cu ea și nu măsura faptele bune ci fă-le fără oprire; cândva va înțelege că are un diamant în viața ei și că va trebui să se ridice la înălțimea lui. O vorbă frumoasă sau o faptă bună sunt gratis, dar au o valoare inestimabilă pentru cine le primește și le înțelege! Nu fi necăjit, dacă nu-i totul roz; viața înseamnă și urcușuri și coborâșuri însă cu: iubire, înțelegere, prețuire, respect etc. le trecem pe toate! Zilele omului sunt numărate; nu trăim etern însă fă-i în așa fel încât să nu ai vreodată regrete că ai făcut ceva, cu bună știință, ce a rănit pe cineva! Fii o valoare, nu un rebut! Numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu ea, ca sa clarificati micile neintelegeri si sa va spuneti unul celuilalt, ce asteptari aveti si ce va doriti.
Intotdeauna cand apar probleme sau neintelegeri este bine sa stai jos, fata in fata si sa discutati.
Lasati mesajele ca de multe ori nu intelegi complet adeavartul sens al mesajului si atunci se isca neintelegeri si suparari.
Mai multa comunicare reala intre voi, fara mesaje, ca s au distrugeti relatia.
Apropo, daca sunteti un cuplu, de ce ea a mers singura la acea aniversarea si nu ati mers impreuna?

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca este atrasă de acel gen de barbati, nu de tine.
Probabil nici ea nu a prea fost ușă de biserică cât a fost cu el.

| Cipi1212 a răspuns:

Prietena ta a avut o experiență dureroasă cu fostul ei. Dă-i timp să te cunoască mai bine.

| dusmanul86 a răspuns:

Datorita fostului sot ea consideră ca toti bărbații sunt la fel. Inca nu este vindecata de ranile trecutului.
Ai doua solutii :
-sa discuti cu ea si sa ai rabdare si poate atunci cand isi va revenii va ramane cu tine sau isi va da seama ca tu ai fost doar un pansament si va pleca
-renunti si cauti pe cineva care este pregătită de o relație.

| Madaxo97 a răspuns:

Si astfel de femei se plâng dupa ca nu găsesc un bărbat bun. Ce sa mai. Poate nu te place de se poartă așa, mai dă-i puțin timp, dacă vezi ca tot nu apreciază eforturile tale, mai bine las-o, înseamnă ca ii plac bad boys, s-a învățat așa, numai cu acest gen de bărbat, nu știu dacă reușești sa îți faci o familie cu asemenea femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei îi trebuie bărbat de 35 - 40 de ani care și el a fost însurat minim 10 ani sau a locuit împreună cu o femeie minim 10 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa o in pace la ce ai nevoie de ea? Sigur si ea a fost vinovata cu ceva, sigur ăla nu o batea degeaba, nu este ok cum a procedat ca o batea dar sigur si ea are partea ei de vina si nu iti spune, iar daca are copii stai departe de ea ca nu o sa fie bine copiii ei nu te vor accepta niciodata.

| AncaDorina1993 a răspuns:

Incearcă sa o înțelegi și tu. Și să empatizezi. Punete in locul ei.
Dar totodată adui la cunoștință că a greșit. Și că trebuie să își asume. Eventual să își ceară scuze. Bănuiesc că nu are grade nu?

| mODIN a răspuns:

Nu stiu de altii, dar pe mine nu ma atrag deloc femeile care s-au lasat abuzate, mi se pare un semn de lipsa de inteligenta. Nu m-as apropia de asa ceva, sincer.

| MarianWLF a răspuns:

Te sfatuiesc sa fugi, e genul acela care raneste pentru ca a fost ranita, a scapat de agresor si a devenit ea agresorul in relatie, daca nu a putut sa isi verse frustrarile pe fostul le va face pe tine, exact ce ziceam cu cateva raspunsuri in urma, copii in corp de adulti care nu invata nimic din experiente, in loc sa aprecieze binecuvantarile din viata ei raspunde cu agresiune, am stat 3 ani jumate cu o fata care reactiona exact la fel, indiferent cat de atras te simti de ea acum vezi ca esti in pericol, pune piciorul in prag, ori invata sa te respecte si se opreste din a lovi in tine ori va trebui sa ii suporti starile proaste de spirit, cunosc foarte bine acele stari cand nu ii convine nimic niciodata de trebuie sa te porti cu manusi avand grija ce spui si cum te comporti ca nu cumva sa explodeze, si culmea depui tot efortul din lume si tot nu ii e de ajuns, indiferent cat investesti emotional daca o astfel de persoana nu constientizeaza ca are nevoie de o schimbare pentru ca raneste lumea din jurul ei nu o vei schimba prin efortul tau, doar te va seca de toata puterea ta emotionala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, te-ai atasat de ea, dar ea vine la pachet cu toate aceste probleme cumulate din 12 ani.Nu le vei putea sterge cu buretele in 2 luni, indiferent cat de frumos si ideal te comporti tu. Femeia are nevoie de terapie, altfel va fi mereu in starea aceasta incerta, cu frica,, in garda, cu neincredere in persoanele de sex opus.Nu iese nimeni intreg din punct de vedere psihic dupa o relatie abuziva.E foarte frumos ce incerci tu sa faci, dar cum sa spun, te intinzi mai mult decat te tine plapuma, ajutorul tau e benefic si de folos doar pana la un punct, insa dupa aceea exista niste ziduri greu de doborat, exact ca in jocurile video care sunt organizate pe niveluri. Si efortul suprem trebuie sa vina aici predominant din partea ei.Repet, o poti doar sustine in demersurile pentru a se vindeca, sa ii fii alaturi daca o iubesti cu adevarat, dar nu poti face tu pe terapeutul ei.Are nevoie de ajutor specializat din exterior.

Sper ca nu suna prea dur, nu am dorit sa te descurajez prin ce am scris aici. Adevarul e ca uneori daca te situezi in rolul de salvator, specific pentru saviour complex, risti sa fii si tu tras in jos.E asa o alegere destul de riscanta, depinde enorm de ce tip de personalitate are fiecare.In primul rand si tu trebuie sa fii ok, sa nu te afecteze si pe tine negativ, fiindca sa existe ambii oameni cu probleme, in cuplu, e mai nasol decat unul singur.Si ea va proiecta in continuare traumele suferite pe relatia voastra, chiar daca nu isi doreste, nu stie ce face... Sper sa fiti ambii bine ulterior, impreuna sau separat.Chiar si in cel mai urat scenariu, al despartirii, daca e sa va iubiti si sunteti meniti sa fiti impreuna eu am incredere ca va veti regasi iarasi pe viitor, pentru a relua relatia cu o perspectiva mult mai pozitiva, mult mai sanatoasa.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru mODIN):

In sfarsit a pus cineva punctul pe i. Majoritatea se fastacesc cu ocolisuri de genul: "Femeia e mai dificila", "Are nevoie de intelegere" sau " Trebuie sa o suporti asa". Ceea ce ma face sa ma scarbesc. Daca esti suficient de prost si de fricos sa stai 12 ani abuzat de altul/alta, e clar ca nu esti facut sa ai o relatie. Pur si simplu nu meriti.

| Miruna333 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te mai raportezi la trecutul ei. Faptul ca a fost tratata foarte urat de fostul nu scuza micile greseli din prezent. E si normal cand esti tratat in ultimul hal, dupa sa nu mai acccepti unele lucruri. Daca nu ridici tonul la ea si ii vorbesti frumos, asta nu te face partenerul ideal, pentru ca, in primul rand, asta este o normalitate. Stiu ca te raportezi la trecut dar chiar nu conteaza. In loc sa raspunzi la lucrurile sentimentale cu fapte logice, ar fi bine sa te conectezi cu ea la nivel sentimental si sa ii asculti nevoile. Ea simte ca nu te implici prea mult, cu toate ca o scoti in oras sau o duci la doctor. Incearca sa o asculti fara sa fii defensiv si fara a intra pe partea logica. E o diferenta intre,, Ma simt ignorata cand nu imi dai mesaj 5 ore'' iar raspunsul fiind:,, Cum, ca nu te ignor, iti dau mesaj in fiecare zi si tu te simti ignorata, nu e asa'', si,, Imi pare rau sa aud ca te-am facut sa te simti astfel, nu fac lucrul acesta intentionat, de multe ori m-am luat cu treaba si am uitat de telefon, dar o sa tin cont de asta de acum inainte si voi incerca sa iti dau mai multe mesaje''.
Cand un om vine la tine cu lucruri de genul, vrea doar sa il asculti si sa il intelegi, sa ii intelegi nevoile, fara a ii spune ca nu ar trebui sa se simta asa sau ca e copilaresc, sau alte prostii.
Daca te-ai atasat enorm de ea, vei tine cont de micile defecte care o supara si le vei indrepta, fara sa te plangi ca fostul facea lucruri mai grave.

| Miruna333 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

2024 si exista scuza pentru violenta domestica?,, sigur a fost vinovata cu ceva, ala nu o batea degeaba''. Te rugam sa nu te inmultesti cu asemenea mentalitate ca nu trasnmiti nimic valoros mai departe, doar aberatii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Miruna333):

Cine esti tu sa dai sftaturi? Vezi ti de viata ta

| Andra08032005 a răspuns:

Nu mai fi așa de atașat daca nu primești același comportament înapoi. lăsai un timp daca nu te caută e clar că doar tu o cauți și te tine de rezerva. e clar că are multe traume dar nici sa îți bata joc. e posibil daca o ignori să îi placă așa și să te caute cine știe dacă nu oricum nu ai ce pierde.