| Tatiana322225555 a întrebat:

Am 6 frați, 5 băieți și o soră, ea e cea mai mica are 7 luni, iar eu sunt cea mai mare, am 17 ani. Băieții au 15 cel mai mare, 10, 9, 5 și 3 ani cel mai mic, locuim cu bunica, parintii ne-au parasit. Bunica a zis ca nu prea mai poate avea grija de noi dar eu pot avea grija de frățiorii mei, cei mai mari îmi zic mama și cel mic la fel. Dacă bunica fiind bătrână nu mai poate avea grija de noi cum sa fac sa ma descurc singura? Chiar îmi doresc sa am grija de ei singura și nu vreau sa îi dau la stat pentru ca nu vreau sa fim despărțiți ca frati. Credeți că mă voi putea descurca singura în situația asta cu ei toți?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum toti sunteti minori, serviciul de protectie al copilului va va lua pe toti la camin, ca sa fiti in grija statului.

| Tatiana322225555 explică (pentru Violleta2022):

Bunica noastră e tutorele nostru legal și eu fac 18 ani peste o luna deci nu ne poate lua nimeni pentru ca îi iau în grija mea când fac 18 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tatiana322225555):

Tu nu ai servici, bunica este pensionara, deci protectia copilului cu siguranta vor actiona si vor duce copii sub protectie in camin, ca sa fie hraniti, imbracati si educati, asa cum cere legea, pana la 18 ani.

| Tatiana322225555 explică (pentru Violleta2022):

De unde ști tu ca eu nu muncesc deși am 17 ani muncesc la un magazin ca vânzătoare și chiar sunt plătită destul de bine pe timp de vara toată vara am muncit și mai muncesc chiar dacă încep liceul voi merge și la liceu și ei merg la școală și chiar sunt bine îngrijiți

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tatiana322225555):

Mai fetita, nu sunt copilas sa-mi spui "tu", sunt femeie in toata firea cu copii mai mari ca tine.
Tu in ochi celor de protectia copilului NU poti fi mama si nu ai cum sa ai grija de 6 frati, de aceea vor veni acolo, vor face investigatie si probabil ii vor lua pe toti fratiorii tai la camin, ceea ce va fi foarte mine, fiindca nu vor duce lipsa de nimic.
Asta nu este un lucru rau, dimpotriva, un bine facut fratlilor tai pentru ca te plangi pe forumuri, ca bunica nu mai poate face fata sa aiba grija de atatia copii, deci aveti nevoie de ajutor!

| mihai69 a răspuns:

Ai o sarcină foarte grea. Dar cu puțin noroc și mai ales dacă sunteți uniți iar cei mici vă ascultă și sunt cuminți.
Și nu pleca urechea la duamna violenta, ea știe doar să critice. Neconstructiv, din păcate.

| ioana748 a răspuns:

Vorbesti cu bunica, spui ca o ajuti.
Deocamdată, dansa ia hotarari.
Daca sunt probleme, suni la Manastirea Dumbrava din Alba.
Sunt oameni buni acolo, care vor face tot posibilul sa nu va desparta.

| M1989 a răspuns:

Cu siguranta peste o luna poti deveni turele fratilor mai mici...nu va fi ceva usor dar nici ceva imposibil.

| M1989 a răspuns:

Cum sa ajuns in aceasta situatie?