| FlorentinaGabriela101 a întrebat:

Am adoptat un copil acum un an el avea 2 luni când l-am adoptat acum are un an băiatul eu îl iubesc ca pe propriul meu copil însă cei din familie îmi zic mie și soțului meu sa facem si un copil biologic.Credeți ca e ok sa fac alt copil având în vedere ca băiatul are un an? Sau după părerea voastră e prea devreme? Vreau pareri

6 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Faci copil dacă ești pregătită pentru asta.

| ioana748 a răspuns:

Probabil cand vei naste va avea in jur de doi ani, daca ramai insarcinata curand.
Sa ai grija ca cel infiat sa nu simta vreo diferență intre el si cei biologici.
Doamne ajuta ❤️

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut o mare prostie adoptind un copil, copil adopti daca nu poti tu sau soțul din motive medicale sau genetice sa faci unul, dar cand esti sanatoasa si poti avea copilul tau de ce ai adopta? Daca vin parintii lui biologici si il vor inapoi? Sau daca copilul are boli genetice pe care nu le sti acum dar le va dezvolta peste cîtiva ani?

| StoicAnalysis a răspuns:

Faci cum stii. Cei din familie nu prea au dreptul sa-si bage nasul in viata voastra personala.
Insa trebuie sa te gandesti de pe acum ca va fi mai dificil sa cresti cei doi copii, stiind ca unul din ei este adoptat. Nu din punctul vostru de vedere, pentru ca probabil voi o sa-i iubiti cam la fel de mult. Ma refer din punctul altora sau chiar din punctul copiilor. Ei din start vor fi tratati diferit. Si e nevoie de atentie mai sporita in educatia lor.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu acum iti ceri voie de la niste straini sa faci un copil impreuna cu sotul tau?

Ar fi bine sa instruiesti familia sa tina pentru ei faptul ca ai un copil adoptat. Pt binele lui, el nu trebuie sa afle sau sa simta acest lucru decat atunci cand va fi mare.

Invata din experienta altora care au adoptat copii inaintea ta. Elena Cârstea a emigrat in America cu cele 2 fete adoptate, pentru ca lumea din jur era pur si simplu rea cu copiii.