| FlorentinaGabriela101 a întrebat:

Am adoptat un copil băiețelul are un an eu și soțul meu îl iubim mult dar majoritatea oamenilor și vecini și părinții noștri se baga în lucrul asta și îmi zic de ce am adoptat dacă eu pot să rămân însărcinată natural noi am adoptat din alt motiv motivul a fost să îi oferim o viata mai buna decât ar fi avut în orfelinat. După părerea voastră e greșit ca am adoptat eu putând sa rămân însărcinată? Cum să îl facem sa se simtă iubit și el dacă apare și un copil biologic?

4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu ne putem pronunta daca este gresit sau nu. Daca asa ai crezut de cuvinta, e alegerea ta. Desi trebuia gandita din timp.
Trebuia sa tatonezi terenul si sa afli parerea familiei sau a vecinilor inainte de a actiona. Pentru ca acceptarea copilului respectiv de catre comunitate, conteaza foarte mult, daca te gandesti din punctul de vedere al copilului.
Automat chiar daca voi o sa il iubiti la fel de mult ca pe cel nascut de voi, restul familiei si comunitatea din jurul lui, o sa-l trateze diferit fata de fratele sau.
Dar faptul find consumat, o sa trebuiasca sa aveti constant discutii si certuri uneori cu cei din jur, daca vreti ca acest copil sa fie tratat la fel ca viitorul lui frate.

| Miruna333 a răspuns:

Nimeninu are dreptul sa isi dea cu parerea in legatura cu viata ta.
Cu ce te ajuta sa spun ce e gresit sau ce este corect, dupa parerea mea, cand tu ramai cu deciziile tale la final de zi? Traieste-ti viata cum vrei si numai asculta de X sau de Y. Parerea noastra ar trebui sa fie egala cu 0. Cei care isi dau cu parerea in legatura cu viata altora au probleme cu viata lor, este prea plictisitoare, si se baga la altii in in viata.
Oamenii se baga si te intreaba de ce ai adoptat, e fix treaba TA, viata TA, decizia TA, corpul TAU, buzunarul TAU.
De ce ar fi gresit sa adopti in loc sa faci un copil?
Oamenii care isi doresc cu adevarat un copil sunt cei care adopta. Sunt lipsiti de egoism.
Inchide-le gura vecinilor si parintilor, nu ii mai lasa sa comenteze. Cand taci, ii permiti prostului sa devina nesimtit.

| Whitte a răspuns:

Nu este gresit. Chiar e laudabil gestul vostru. Ati ales sa faceti om dintr-un pui nevinovat.
Iubiti-l si el va simti asta chiar si daca va avea un fratior/surioara. Sa nu faceti diferenta intre ei niciodata. Cand va mai creste si va putea intelege, sa-i spuneti adevarul. Nu amanati prea mult ca va interpreta gresit si se va distanta de voi crezind exact invers, ca nu-l iubiti. Stiind adevarul va va iubi si respecta pentru ce ati facut.