| Gabriello02 a întrebat:

Am cateva probleme care ma cam deranjeaza am sa vi le enumar:

1. Sunt niste zvonuri neplacute despre mine (probabil asta o sa fie rezolvata in 6-7 luni, dar sunt foarte deranjante)

2. Multa lume ma striga uratule (asta 65% s-a rezolvat.Mam gandit sa ii evit timp de vreo 2 ani nu o sa imi mai spuna asa deoarece acei copii traiesc doar intr-o anumita zona a localitati, planul acesta e in desfasurare de 1 an si pot sa spun ca da rezultate 65% dintre ei au renuntat, Ce ziceti e bun planul asta?)

3. Un copil ma tot bate (mai am doar un semestru cu el, dar nu stiu daca mai rezist.Nu pot sa il bat pe acel coleg pentru ca e mult mai puternic, ii bate pe toti dar cu mine exagereaza mai mult decat cu restul, nu pot sa il spun la profesori deoarece lor nu le pasa pentru ca el le da mita (spaga), odata i-a spart capul unui prieten si tot nu s-a lasat de batai si in plus cand nu ma bate fie ma fura, fie profita de frica mea si acel coleg stie si de problemele 2 si 4. Am chemat intr-o zi parinti la scoala dar el m-a batut in continuare. Sa nu ziceti nici de politie deoarece el are un unchi cu grad mare in politia locala. Pentru moment am reusit sa il fac sa ma lase in pace dar stiu ca nu va dura pentru todeauna.)

4. Comunitatea rroma din localitate mi-a pus gand rau (Mereu ma striga intr-un anumit fel, iar daca nu ii alerg fie ma vor scuipa fie ma vor lovi cu pietre, am incercat sa ii prind sa le cateva dar nu ii pot prinde pentru ca sunt putin mai obez.) Mentionez ca sunt multi rromi, in jur de 50-70.)

Ma puteti ajuta va rog cu fiecare problema. Si nu uitati sunt 4 intrebari diferite fiecare facand referire la persoane diferite si va rog sa mentionati la care intrebare ati raspuns.

Răspuns Câştigător
| doc69 a răspuns:

Si cum ai vrea tu sa primesti raspuns odata pentru toate 4? oricum in primul rand retine ca indiferent cat te apreciaza sau nu cineva tu esti singurul care stii cum esti cu adevarat nimeni nu te face mai bun sau mai rau decat esti.cu cat esti mai educat si stii mai multe cu atat devii mai puternic interior si mai educat. invatatura poate fi o solutie

26 răspunsuri:
| cristi767 a răspuns:

La 3, reclama-l la politie.

| negru30 a răspuns:

1. zvon = o
2. mai bine urat decat prost
3. peste unchi exista si alt unchi -
4. nu cred eu ca 50 - 70 rromi te alearga degeaba - incerca sa fiti ca frati

| Ando1dul a răspuns:

3.Nu e nici o rusine sa te duci la politie.Tu ce crezi ca daca are un unchi la politie scapa? Eu in locul tau m-as duce cu parintii la politie si dupa ce isi da o amenda de nu mai are nici sa manance cred ca parintii o sa-l bata atat de tare ca nici la scoala nu o sa mai vina.Crede-ma du-te la politie si ai sa vezi ca si-o ia cu tot cu neamurile lui de smecheri!
2. Daca te striga uratule nu ii baga in seama si igonora-i.Incearca sa te duce la un salon sa iti faci o schimbare de look.

| Konata a răspuns:

1.Trebuie sa specifici unde se aud zvonurile dar daca se aud pe site-ul asta, nu ioti face griji, pe TPU sunt tot felul de specimenelaughing

2.Da, eu zic ca e bun planul, da!, saii eviti, si asa sa si continui, si daca iti mai spune cineva asa, intoarcei vorba

3. Spune-i paintilor si reclama-l la politie si spune-i directoarei, aceatsa trebuie sa ia masuri!

4.Reclama-i la politie, evita sa mergi pe acolo, dovedeste-i ca nu te cobori la nivelul lor si spune-i parintilor!

Sper ca te-am ajutathappy
Succes!

| Gabriello02 explică (pentru Ando1dul):

2. Nu sunt urat, imi zic asa doar pentru ca acum 2 ani eu ziceam asa catre un baiat, iar acel baiat dupa cum vezi sa razbunat zicandule altora sa ma strige asa.

| Gabriello02 explică (pentru Konata):

1. De fapt se intampla in viata reala nu pe TPU.
3. Au incercat alti asta si nu au reusit.
4 Sunt mult prea multi, doar nu crezi ca politia o sa treaca pe la fiecare din casele lor.

| Blasam a răspuns:

1.Ignorai total...nu arata ca te deranjeaza ba din contra razi si nu te rusina ce e inauntrul tau conteaza
2.Toata lumea are de aface cu situatia asta... punele si tu porecle daca esti in stare desigur
3. Poti sa te muti la alta scoala sau sa incepi sa arati ca poti si tu sa te iei de el dar nu vrei ...crezi ca e mai politicos asa si poti sa te ascunzi adica stii locurile din scoala ta...sau fa cum fac eu ca sa nu ma rapeasca ia-ti un spray paralizant sau du-te la judecata si denuntai pe profesori ca iau spaga de la un coleg ce bate copii
4.Partea cu rromi nici eu nu o cred dar singura cale e sa stai in casa sau sa le arati ceva mai special fi una cu ei.
Atatea sfaturi am sa iti dau... Sper sa imi dai fundita!

| alexandraalis a răspuns:

Iti voi raspunde la toate intrebarile odata si nu pe rand:
- vorbeste cu parintii tai sa te muti la o alta scoala,
- vorbeste cu directorul scolii unde inveti,
- mergi la psihologul din scoala si vorbeste cu el,
- stai o perioada la o ruda din alta localitate si inscriete la o scoala din localitatea in care locuieste ruda aleasa de tine (cred ca este singura solutie care poate rezolva totul)
Ai nevoie de un psiholog, te poate marca ce ti se intampla, vei avea probleme, daca nu ai fost abuzat sexual, este posibil oricand.
Nu trebuie sa accepti violenta fizica si verbala.
Daca poti inregistreaza cu telefonul cand esti batut, jignit sau pune un prieten bun sa faca asta, dar discret pentru ca daca vor vedea telefonul ti-l vor lua sau sparge.
Poti trimite filmarea sau pozele catre televiziuni. Chiar daca colegul are "relatii" si aceste relatii pot avea dusmani.
Desi, cred ca cel mai bine este sa pleci la o ruda din alta localitate sau la o scoala din alta localitate unde poti sta in internatul scolii. (pret cazare+masa in jur de 200 lei), daca parintii au venituri mici ai posibilitatea de a primi bursa cu care poti plati cazarea la internat, exista si cantina pentru elevii cu parintii care au venituri mici.
In general directorii de la scolii se implica in ajutarea elevilor cu probleme.

| Gabriello02 explică (pentru Blasam):

1. Zvonul asta nu a fost facut sa ma enerveze, cineva la pornit ca sa isi salveze propria reputatie si a distrus-o pe a mea.
2. Deci totusi ce parere ai de planul meu cu evitarea lor.
3. Nu ma pot pune cu el e mult mai puternic
4. De ce ai zis ''fii una ca ei''? daca vrei sa stii sunt baiat.

| Gabriello02 explică (pentru alexandraalis):

Crezi ca am probleme chiar asa grave? Daca da precizeaza care sunt cele mai grave sa stiu pe care sa incep s-o rezolv prima.

| alexandraalis a răspuns:

Nu toti profesorii sunt la fel, nu cred ca poate da spaga la toti. Sunt profesori care nu agreaza lipsa de bun simt, violenta, crede-ma stiu ce spun. Trebuie doar sa afli care sunt acestia si ii poti aborda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandraalis):

Tu te referi la problema numarul 3.

| alexandraalis a răspuns (pentru Gabriello02):

Toate sunt grave.
Problema cea mai grava este cea cu colegul care te bate.
Problema cu rromii: am asistat la o problema asemanatoare. Era vorba de o fata foarte frumoasa, eleva, serioasa. Era urmarita de un rom, este cunoscut in comunitate ca un fel de sef, foarte bogat si cu multe relatii. A scapat de el cu ajutorul parintilor, profesorilor, directorului, politiei, psihologului, cadrelor medicale. Toti s-au implicat in ajutarea ei cu o vorba buna, dar si cu restul. Era amenintata cu moartea, iar ea de frica tacea, a reusit sa vorbeasca cand nu a mai putut sa reziste si s-a imbolnavit din cauza stresului. Acum ea este bine si totul s-a rezolvat.
A ajutat-o si faptul ca era o fata serioasa si inteligenta, dar frica de moarte era mai mare decat toate astea, mai ales ca si familia ei era amenintata.

| alexandraalis a răspuns (pentru Gabriello02):

Daca nu esti urat, atunci nu ai de ce sa te superi, este o porecla, o sa scapi de ea cand vei merge la liceu. Ei iti zic asa sa te enerveze. Nu te mai supara, fete vor vedea ca esti frumos.
Chiar daca ti se zice uratul, tu tot vei fii iubit de fete.
Asta imi aduce aminte de o intamplare reala.
Un cunoscut a venit in grupul nostru de prieteni si s-a recomandat "uratul" si ne-a zis sa-i spunem asa. Noi ne-am amuzat si ne gandeam cum sa-l strigam "uratul". Este un om serios, inteligent, un om cu studii universitare.

| alexandraalis a răspuns:

Cea mai grava problema este ca esti batut de un coleg.

| alexandraalis a răspuns:

Mergi la psiholog.

| alexandraalis a răspuns (pentru Gabriello02):

Ma gandesc, acum, ca este posibil sa exagerezi sau nu.
Am asistat la acest gen de probleme, unele erau provocate de copilul agresat, in alte cazuri copilul era nevinovat. Tu stii cel mai bine daca ai sau nu probleme grave.

| Gabriello02 explică (pentru alexandraalis):

De problema aia cu porecla uratul nu voi scapa cand voi merge la liceu pentru ca problema acea nu se petrece in scoala ci pe strazi, daca vrei sa stii nu toate problemele mele se intampla la scoala ci doar una dintre ele(acea cu batausul).

| Gabriello02 explică (pentru alexandraalis):

De ce sa merg la psiholog?

| harciog a răspuns:

O groapa in pamint si stai acolo.S-ar putea sa deranjezi cirtitele totusi.

| alexandraalis a răspuns (pentru Gabriello02):

Sa te linistesti, poate ai si tu o parte din vina.
Nu este normal ce ti se intampla.
Eu locuiesc intr-un oras mic si nu am auzit sa i se intample unui copil, ce scrii tu aici. Lucrez cu copii cu varsta intre 3 ani si 24 de ani. Am auzit tot felul de cazuri. Nu spun ca nu cred ce scrii, dar cred ca exagerezi. Imposibil sa nu te asculte nimeni si ma refer la parintii, profesori, directorul scolii, politie. Cred ca exagerezi. Daca te trimit la psiholog o fac sa te linistesti.
Este normal sa apelezi la un psiholog pentru a trece mai usor peste anumite probleme.

| Gabriello02 explică (pentru alexandraalis):

Eu nu exagerez doar spun adevarul, in legatura cu problema cu baiatul ce ma bate, mi-a zis ca ma bate pentru ca nu am ce sa ii fac, nu am tata sau alte rude in localitate, suntem doar eu si mama, cu profesori/directorul au incercat si alti dar nu a functionat, mama mi-a zis in prima zi de scoala sa vorbim cu politistul prezent la festivitate, dar eu i-am spus ca nu vreau, dar eu am luat masuri de protectie impotriva lui care au functionat, de cand am luat aceste masuri nu ma mai batut, deci nu m-a batut un semestru intreg dar mi-e frica sa nu revina la vechile obiceiuri. Dar mie imi pasa mai mult de problemele 1(cea cu zvonurile) si 2(cea cu porecla). Pe acea cu rromi cred ca e relativ rezolvata, nu stiu ce sa zic nu am mai dat ochi cu rromi de vara trecuta. Deci poti te rog sa ma ajuti cu problemele 1(cea cu zvonurile) si 2(cea cu porecla).

| alexandraalis a răspuns (pentru Gabriello02):

Nu te mai gandi la aceste zvonuri, lasa lumea sa vorbeasca, prefate ca nu te afecteaza, razi, glumeste, incearca sa te comporti normal. Cand ei vor vedea ca nu te mai deranjeaza asa de tare, te vor lasa in pace.
Daca simti ca nu mai poti, ca explodezi de furie, mergi la psihologul scolii in care inveti. Vei vorbi cu psihologul, asa cum vorbesti cu mine (dar nu prin scris). Incearca sa mergi te rog, nu este o rusine sa mergi la psiholog. Nimeni nu va afla. Psihologul nu va spune ca mergi la el si nu va spune ce vorbesti cu el pentru ca nu are voie sa faca asta, este vorba de secret profesional.Psihologul scolii se va implica in rezolvarea problemelor tale. Incearca.
Mama ta are dreptate, vorbeste cu politistul de proximitate, cel care vine in scoala ta. Chiar daca tatal copilului care te bate este politist, nici unui parinte nu ii place sa fie implicat intr-un scandal Gandeste-te si acest politist poate avea dusmanii.
Cand iti mai zice cineva ca esti urat, spune-i ca esti urat. Tu stii ca esti frumos, ceilati vad ca esti frumos. Ei zic asa sa se amuze pe seama ta, vad ca tu suferi

| Blasam a răspuns (pentru Gabriello02):

De fapt am spus fi una cu ei. Cunosti expresia asta?

| Gabriello02 explică (pentru doc69):

Ai mare dreptate, men, acesta e cel mai important lucru.

| andrey663 a răspuns:

La problema cu zvonurile poti sa le dovedesti ca nu sunt adevarate.si atunci nu se va mai vorbi de tine.si problema cu batausul.el cum te bate, adica iti da doua bucati dau te bata pana iti da sangele?