| Gabriello02 a întrebat:

Am cateva probleme care ma cam deranjeaza am sa vi le enumar:

1. Sunt niste zvonuri neplacute despre mine (probabil asta o sa fie rezolvata in 6-7 luni)

2. Multa lume ma striga uratule (asta 65% s-a rezolvat). Mam gandit ca daca ma voi ascunde de ei timp de vreo 2 ani nu o sa imi mai spuna asa deoarece acei copii traiesc doar intr-o anumita zona a localitati, planul acesta e in desfasurare de 1 an si pot sa spun ca da rezultate 65% dintre ei au renuntat, Ce ziceti e bun planul asta?

3. Un copil ma tot bate (mai am doar un semestru cu el, dar nu stiu daca mai rezist). Nu pot sa il bat pe acel coleg pentru ca e mult mai puternic, ii bate pe toti dar cu mine exagereaza mai mult decat cu restul, nu pot sa il spun la profesori deoarece lor nu le pasa pentru ca el le da mita (spaga), odata i-a spart capul unui prieten si tot nu s-a lasat de batai si in plus cand nu ma bate fie ma fura, fie profita de frica mea si acel coleg stie si de problemele 2 si 4.

4. Comunitatea rroma din localitate mi-a pus gand rau (Mereu ma striga intr-un anumit fel, iar daca nu ii alerg fie ma vor scuipa fie ma vor lovi cu pietre, am incercat sa ii prind sa le cateva dar nu ii pot prinde pentru ca sunt putin mai obez.) Mentionez ca sunt multi rromi, in jur de 50-70.

Ma puteti ajuta va rog cu fiecare problema.

26 răspunsuri:
| Snicket a răspuns:

Tu ai o problema grava amice. Du-te la politie si zi-le parintilor

| Zuzurock a răspuns:

Pai in primul rand de ce te striga uratule? si in al doilea rad ai vreun prieten?

| Gabriello02 explică (pentru Snicket):

La care din ele te referi?

Apache
| Apache a răspuns:

Omule ...iti spun din proprie experienta!
Apeleaza la tatal tau, sau la niste prieteni, aduna 10-20 de insi ...si fa razboi cu ei!
Altfel nu o sa te lase niciodata in pace!

| AndraNicoleta a răspuns:

In mod clar trebuie sa eviti toate aceste persoane. Si nu pentru 2 ani, ci pentru totdeauna.
De asemenea, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa ii rogi in cel mai serios mod cu putinta sa te inteleaga.
Eu daca as fi parinte iar copilul meu ar avea astfel de probleme m-as muta si nu intr-un alt cartier, ci probabil intr-un alt oras. Si asta cred ca ar fi cea mai buna solutie si pentru tine! Iar daca parintii tai nu vor asta, ai putea sa te muti doar din scoala, eventual la o scoala cu internat /seminternat dintr-o alta localitate, unde sa intri in contact cu alte persoane si sa-ti faci alti prieteni!
Alta solutie nu prea vad...
Numai bine si ai incredere in tine. Va fi bine pana la urma!

| alin334 a răspuns:

E simplu, zi mie unde stai si-ti pot rezolva problema nr 3, sau poti face in mod
ul urmator, apucate de un sport de contact, preferabil kick boxing, cu timpul o sa-ti castigi rescpectul in fata tuturor, eu n-am avut probleme, dar am vazut colegi batuti de altii mai 'smehceri'

| KingJulien a răspuns:

whew! multe si grele probleme o sa incerc sa te ajut catusi de putin

1. Zvonurile vin si se duc ele sunt ca barfele adica trebuie ignorate.
2. Fuga si ascunderea de oameni nu e o solutie,nu exista oameni urat ci oameni rautaciosi,iar daca tu nu iei atitudine nimeni nu o va lua in locul tau, tu trebuie sa te simti bine in pielea ta asa cum esti pentru ca scoala trece colegii se despart iar tu tot cu,, gandul asta vei ramane,,
3.Sa fim seriosi nu e chiar atat de dur incat nici parintilor tai sa le reziste, sau le da mita si lor laughing scuze, deci am dat de inteles ca trebuie sa mergi la director cu parintii iar daca nu merge la politie.
4.Romi,nu sunt rasista nu urasc romi am prieteni care sunt romi,tigani, nu romi pentru ca asa se cheama, dar sfatul meu ar fi sa-i ignori happy si nu uita I-A ATITUDINE!

| anss23 a răspuns:

Pai nu poti sa nu te mai apropii de caeste persoane? Pursi simplu nu mai sta cu el s nu ar trebui sa-ti pese asa de mult despre parerea celorlalti.

| Gabriello02 explică (pentru Zuzurock):

Ma striga uratule ca sa ma enerveze.
Am multi prieteni, dar ei sunt cu mine la bine dar ma lasa la greu.

| Gabriello02 explică (pentru KingJulien):

2. Aceasta problema nu are legatura cu scoala, este vorba de vecini mei care sunt mai mici si fug de mine si imi zic asa de la mare distanta si ma parasc la parinti lor daca reusesc intr-un fel sa ii bat.
3. Are un unchi care are grad mare in politie.
4. Daca nu ii alerg ma scuipa sau dau cu pietre.

| Gabriello02 explică (pentru AndraNicoleta):

Tu ai dreptate, ar trebui sa ma mut, dar eu locuiesc la tara iar casele de la tara sunt mult mai ieftine decat cele de la oras si in alt sat nu ma mai mut si nu vreau sa merg la internat.

| boogdan91 a răspuns:

Esti retardat laughing

| IGM a răspuns:

1.Afla cine a lansat zvonul si da-i o bataie buna, ori spune-le parintilor, sau lasa-i sa vorbesca ca niste ...in fine
2. Poate striga asa din cauza ca nu le dai atentie, ori nu au cum sa te jignesca, nu-i baga in seama.
3.Du-te la parintii tai.
4.Gheama politia.
Dar, cel mai bine iti iei parintii frumos de mana si mergi la fiecare in parte si daca nu merge cu parintii vorbeste cu politia.Nu are voie nimeni sa te jignesca, sau sa te bata. Pe mine nu ma bate nimeni, dar de jignit ma jignesc tot tigani vreo 3-4 si ma enerveaza la culme dar nu i-am bagat in seama, ori i-am spus profesoril, si mi-am chemat parintii.

| Andrada21 a răspuns:

1.Si despre mine se aud tot felul de zvonuri [sunt cam grasuta si mnaa. iti dai seama,ma fac balena si asa mai departe], dar te sfatuiesc sa faci ca mine, nu le baga in seama. Nu are rost sa le "pui la suflet". Nu te stresa.
2.Pe aia nu ii mai baga in seama. Fugitul nu e un plan bun. Nu te ascunde de ei,din potriva, cand treci pe langa ei sau ii auzi ca te striga urat sau nu stiu cum spune-le:Multumesc de compliment, frumosilor (sau inversul cum te striga ei )
3.4. Daca se mai intampla asa ceva, ii poti denunta la politie, foarte simplu. Eu ti-as sugera sa ii denunti la politie cat mai repede

| Andrada21 a răspuns:

1.Si despre mine se aud tot felul de zvonuri [sunt cam grasuta si mnaa. iti dai seama,ma fac balena si asa mai departe], dar te sfatuiesc sa faci ca mine, nu le baga in seama. Nu are rost sa le "pui la suflet". Nu te stresa.
2.Pe aia nu ii mai baga in seama. Fugitul nu e un plan bun. Nu te ascunde de ei,din potriva, cand treci pe langa ei sau ii auzi ca te striga urat sau nu stiu cum spune-le:Multumesc de compliment, frumosilor (sau inversul cum te striga ei )
3.4. Daca se mai intampla asa ceva,ii poti denunta la politie,foarte simplu. Eu ti-as sugera sa ii denunti la politie cat mai repede dar as ziceca ar trebui sa ai vreo doi sau trei martori,sau daca se poate, martori si chiar probe, daca se poate. Iti urez mult succes!

| Gabriello02 explică (pentru IGM):

3. Nu va merge cu parinti, au mai incercat si alti.
4. Da sa mergem la vreo 60-70 de case stii si tu cum sunt tigani bine nu chiar toti dar majoritatea.

| Gabriello02 explică (pentru Andrada21):

2. Nu am spus nimic de fugit.
3. Are un unchi cu grad mare in politie.
4. Nici pe astia nu ii pot denunta pentru ca sunt vreo 60-70.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Gabriello02):

Atunci nu-ti ramane decat sa-i eviti pe cat posibil. Te ascunzi dupa copaci si astepti sa treaca, nu mai iesi din casa cand ii vezi ca sunt p-afara si etc.
As putea sa-ti spun cum vad ca o fac foarte multi sa-i infrunti, sa le spui parintilor, politiei sau mai stiu eu cui, dar este mai greu decat pare. Si eu am trecut prin ceva similar dar asta se intampla doar la scoala si se intampla in clasa a 8 a, iar odata cu cu trecerea la liceu s-au rezolvat toate. Iar acum, dupa atatia ani, a uitat toata lumea acele chestii.
Timpul le va rezolva pe toate! Ai sa vezi!
Dar evita-i pe cat posibil. Stii vorba aia, fuga-i rusinoasa, dar e sanatoasa...

| Andrada21 a răspuns (pentru boogdan91):

De ce?

| Gabriello02 explică (pentru AndraNicoleta):

1. 2. si 4, nu se intampla la scoala, se mai intampla dar foarte rar.
3. Mai am doar un an cu el, sunt in clasa a 8 a.
Nu vreau sa fug doar sa ma ascund. Iar treaba politia nu va functiona la nici o problema din astea.

| Andrada21 a răspuns (pentru Gabriello02):

De fapt, era sa nu te ascunzi de ei. blushing Scuzee.

| Wehrmacht a răspuns:

Si mie imi fac unii la scoala la fel.Dar clar nu ii las sa se atinga de mine.Cati nu sunt mai puternici decat mine si ii bat de le suna apa in cap daca vreau.Tu ai de gand sa stai si sa asculti ce aberam noi aici sau sa faci ceva>?
Ai spus ca ala are un unchi de grad mare in politie.Asta ii da dreptul sa te bata? Crezi ca unchiul ala e chiar asa prost sa se bage si sa te i-a si el la misto doar pentru ca e politist? Mai rau ii va fi lui daca face abuz de putere si se afla.Cati ani ai? Cumpara o arma daca ai varsta potrivita.

| William a răspuns:

Ei bine nu pot sa te ajut decat cu sfaturi. Asteapta un timp, nu stiu exact cat de mult dar dupa un timp mai mult ca sigur ca o le para rau ca s-au luat e tine (sau de oricine altcineva). Intre timp ai putea sa fii mai amabil cu toti si nu te bate cu nimeni oricat de mult ai vrea.

| William a răspuns (pentru Apache):

Ma tu te crezi in Vietnam aici? sau in şatră?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cine e de vina?

Poza ta de la avatar.

| Gabriello02 explică (pentru Apache):

Tatal meu e in Italia si nu a mai venit pe la mine de 6 ani si nu am prieteni atat de dispusi incat sa ma ajute.