| alex495 a întrebat:

Am cunoscut o fata in tren si am tinut legatura ceva vreme pe Facebook. Insa acum vreo 2 sapt mi a dat chat block (eu am prostul obicei sa ma plang de viata imputita pe care o am). Nu m-a sters de la prieteni, doar nu i mai pot da mesaje. Ce inseamna asta? Mai e vreo sansa sa ma ierte?

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu e vorba de iertat ca nu are pentru ce sa te ierte căci nu i-ai gresit cu nimic.
Sunt doua motive pentru care ea te-a blocat:
1. Fetele au nevoie de oameni care nu se plâng, de oameni care să le încurajeze (si la fel toti oamenii);
2. Posibil sa aibă prieten si sa nu-ti fi spus.
Sfatul meu este sa nu te incurci nici cu ileana Cosânzeana si nici cu vreo cenușăreasă pana cand nu esti si tu si ea pregătiți pentru căsătorie. Fără scopul acesta relatia merge in virtutea inerției si se poate opri oricând.
Si este mai bine ca te-a blocat acum, căci mai târziu ar fi fost si mai dureros.
Până la următoarea relatie ai timp pentru ca să-ti dezvolti caracterul depunând efort ca sa nu te mai plângi de viată. Ca sa vezi partea buna a lucrurilor din viata trebuie sa depui efort, chiar daca mai cazi din când in când. Mai târziu o sa fii mulțumit si nu iti va părea rău de efortul depus.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca i-a ajuns de atata negativism si probleme, ca nu mai vrea sa auda nimic de la tine.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu toata lumea vrea sa auda probleme altora. Probabil i s-au parut aiurea discutiile cu tine si ai plictisit-o.

| alex495 explică (pentru GoldenZenith):

Mi am dat si eu seama de asta... Intrebarea era daca mi-a dat decat chat block, nu block total si sters de la prieteni. Mai e vreo sansa de impacare?

| GoldenZenith a răspuns (pentru alex495):

Sincer, asta nu am de unde sa stiu, dar eu cred ca nu are importanta ce fel de block ai primit, atat timp cat l-ai primit. Poate a facut asta ca sa ii fie mai usor sa ia legatura cu tine, in cazul in care se razgandeste. big grin Sau poate are prieten.

Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca te a blocat pe chat, mai puteti schimba mesaje private. E adevarat, este mai dificil, mai ales de pe Facebook messenger, pe telefon (dar si pe web).
Asteapta un timp (cateva saptamani), dupa care scrie-i in privat, poate iti va explica situatia, iar tu va trebui sa te conformezi.

| GlowingShadow a răspuns:

Cersind simpatie plangandu-te despre viata ta nu functioneaza. Pur si simplu oamenii devin satuli de negativism si o elimina.

| alex495 explică (pentru Bula):

Pe messenger am block. Zi mi ce mesaj privat pot trimite

| Adry05 a răspuns:

Inseamna ca esti stresant sau nu o companie destul de placuta si a preferat sa faca asa decat sa-ti zica ca nu mai vrea sa vorbiti.

| peperonies a răspuns:

Pai ce altceva sa iti doresti in viata decat un om care vine la tine sa se planga. nu inteleg cum nu a profitat de aceasta oportunitate.

| alex495 explică (pentru peperonies):

Bai omule. Ma plangeam rar, intrebarea era legata daca mi-a dat decat chat block nu block total ce inseamna.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Si atunci de ce a dat doar chat block si nu block total cu sters de la prieteni si toate cele?

Bula
| Bula a răspuns (pentru alex495):

Mesaj privat poti trimite prin pagina web a Facebook (chiar si prin browser-ul telefonului sau de pe PC).

| alex495 explică (pentru Bula):

Nu ma lasa, imi da ca pers nu e disponibila

Bula
| Bula a răspuns (pentru alex495):

Atunci poate esti trecut pe lista de interdictie. Te-ai comportat urat, ca ai suparat-o tare. Sau are pe cineva gelos si ea nu doreste complicatii.
Ma mir ca nu te a scos de pe lista ei de prieteni. Dar nu se stie nocopdata ce e in mintea unei femei sad

| alex495 explică (pentru Bula):

Asta nici eu nu inteleg.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Pai, si eu am facut asta uneia care imi impuia capul mereu cu cat de singura se simte, cat de stresata este, ca nu ami are pe nimeni altiuri, ca toti fug de ea... ma rog, ne desparte vreo 18000km, asa ca, nu as putea-o invita la mine, dar sincer, in fiecare zi acceeasi placa, m-a ajuns, asa ca, i-am limitat accesul.
Am lasat-o sa-mi vada profilul, sa-mi vada postarile, sa poate scrie cate un comentariu pe peretele meu, dar nu mai am parte de puhoiul de negativisme care ma dobora.
De cand am scapat de problemele ei, pe care mi le transfera mie emotional, am ajuns sa dorm mai bine, sa fiu mai deconectata si chiar mai vesela.

Probabil ca asa i-a ajuns si fatutei aleia, de ti-a blocat mesageria.
Esti probabil om bun si te place, dar prea mult negativism, pesimism, demoralizare, care o darama psihic, probabil.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Si ca sa mi dea unblock ce as putea face? sa o las in pace o vreme sau sa comentez la postarile ei in speranta ca mi da unblock?

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Tu chiar nu pricepi nu?
Cand cineva iti taie accesul la ea/el, nu insisti, pentru ca este evident ca o deranjeaza mesajele trimise!
Da-i pace, retrage-te, nu insistia ca o superi mai tare, ca te blocheaza definitiv de nu-i mai poti vedea deloc contul!
Imi pare rau, dar nu cred ca iti va da unblock... cu siguranta a vrut sa-ti inchida gura!

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Si in cam cat timp o sa mi dea unblock? a trecut o luna aproape fara sa vorbesc cu ea

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Eu cred ca nu te va debloca deloc...sau cine stie, poate cand va avea ea chef vreodata.

Ti-am spus doar ca eu am blocat in felul asta o amica si sincer, cred ca sunt vreo 2 ani de atunci si nu am de gand sa o deblochez, pentru ca ma rupe cu negativismul si problemele ei.
Acum aud de la prieteni comuni, cum mi se plang ca a picat pe capul lor tipa si sunt disperati sa scape de ea.