| CalinaXandra a întrebat:

Am o cunostinta in varsta de 70 de ani cu un băiat de 43 pe cap. El nu muncește, aproape ca nu a muncit toată viata, nu are o familie, o relație, masina, nimic. Ii place toată ziua sa stea acasă și sa se plimbe aiurea pe banii tatălui sau. Mama lui a murit anul trecut și acest domn vrea sa știe dacă poate sa îl dea legal afara din casa sau dacă are vreun drept la moștenire. Casa fiind a părinților dar doamna în cauza fiind decedata. Mai ales ca nu contribuie cu nimic la cheltuielile casei si nici nu a investit vreun ban acolo. Traieste din pensia tatalui sau care nici aia nu e prea mare. Domnul vrea sa știe ce drepturi legale are împotriva lui și sa îl dea afara ca pur și simplu nu vrea sa muncească! Și oriunde se angaja mai mult de o luna sau doua nu stătea, în schimb ii plac hainele scumpe, mâncarea bună și are pretenția ca toată lumea sa îl ajute, inclusiv mie mi-a cerut masina cu împrumut pe motiv ca sunt rudă cu mama lui. Detest astfel de oameni

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are drept la mostenire dar va muri de foame daca ramane singur.
Pentru ca nu are nici un venit.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru doctorandus (mă are la ignor).
Ai tine un parazit ca el in casî? Sau habar n-ai ce vorbesti?

| doctorandus a răspuns:

Sincer, mai bine "parazit" decat hot, talhar, acupuncturist, homeopat sau terapeut cu bioenergie. Ca aia nu doar ca paraziteaza, ci si fac mult rau.

| dullcat a răspuns:

Asta deja e tragic... Daca pana la 43 de ani n-a prins disciplina muncii si dorinta de a se intretine singur, cu parere de rau, nu e nicio diferenta intre respectivul si oamenii strazii care fug din adaposturile care le asigura cazare, mancare, acte legale si un loc de munca etc. tot din acelasi motiv, nu se lasa de gustul,, libertatii''.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu poate dacă acea casă a fost atât a mamei cât și a tatălui.El fiind copilul, îi revine și lui o parte, cea a mamei.

| Furnicuta000 a răspuns:

E foarte usor sa spui ca dpdv legal are tot dreptul sa il dea afara si banuiesc ca o sa curga comentariile prin care o sa ii scoata ochii ca de ce l-a tinut, ca de ce nu suna la politie etc. In practica lucrurile nu sunt asa simple, nu e asa usor sa il lase afara din casa si gata

| CalinaXandra explică (pentru Furnicuta000):

Îi e și mila de el. Dar l-a falimentat pe bietul om, care încă, la vârsta lui vara mai merge la munca în stânga și în dreapta sa mai adune niște bănuți pentru zile negre și ăsta profita!
Încearcă acum sa îl convingă sa facă credit la banca sa își cumpere masina. Deși as dori sa știu, la 70 de ani îți mai acorda banca vreun credit?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru CalinaXandra):

E un parazit. E o situatie foarte delicata si foarte complicata pentru ca el nu are unde sa se duca. Daca batranul schimba yala si il da afara el o sa stea permanent pe langa usa si batranul nu se poate baricada in casa. Politia nu poate sta la poarta 24/24 sa il alunge. Mai intervine si factorul mila, manipulare pentru ca el asta face, il manipuleaza sa ii dea bani, sa faca ce vrea el. In plus el e mostenitor, nu e ca si cum ar fi ocupat casa unui strain, intr-o zi va fi casa lui. Cred ca cel mai eficient ar fi sa vorbeasca cineva pentru el sa ii gaseasca un job undeva in strainatate si cand o sa vada ca se poate trai bine si poti sa iti faci un rost, ii va fi mai comod sa stea acolo decat sa vina acasa. Adica e doar o idee

| CalinaXandra explică (pentru Furnicuta000):

De nenumărate ori a plecat și venit din străinătate, a fost plecat 2 luni jumate recent și acolo tot asa se comporta. E asa de o viață. Și credeti-ma... a ratat locuri de munca chiar bune și bine plătite dar cui nu-i place munca găsește mereu scuze și motive!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru CalinaXandra):

Atunci nu stiu ce sa zic. Poate sufera de depresie, anxietate sau de lene (da, lenea e considerata o boala in unele tari) si de asta ii e greu sa se adapteze la nou si alege sa ramana in zona de confort a casei parintesti. Dar ma indoiesc ca o sa-i dea cineva bani de psiholog ca sa incerce sa schimbe ceva la el

| ioana748 a răspuns:

Copilul are dreptul la 3 sferturi din mostenire si sotul supravietuitori la un sfert.
Domnul in varsta ar fi trebuit sa aiba grija in tinerete sa creasca un baiat de nadejde si acum trebuia sa-i fie sprijin. Insa ceva s-a intamplat gresit si ar trebui sa se simta responsabil pentru rateul pe care l a dat cu propriul copil.
Un monstru creste un monstru. Imi pare rau, dar posibil a avut alte priorități in viata si abia astepta sa moara mama copilului sa l de-a afara din casa.
In loc sa se roage pentru baiatul lui sa i dea Dumnezeu lumina el vrea sa l arunce in strada.
Pacat, un parinte ar trebui sa si duca crucea, cat de grea. Sa caute soluții pentru binele copilului lui.
Haideți sa nu judecam noi, ca nu cred ca avem aceasta autoritate.
Din punct de vedere legal daca domnul cel tanar nu mai are frati mosteneste 75% din apartament.
Sa le dea Dumnezeu ganduri bune si lumina in familia lor

| Lupică27 a răspuns:

Prea tarziu la varsta asta sa mai faca ceva, nu rezolva nimic daca il da afara din casa, mai rau o sa faca.
Trebuiau laute masuri cand era pustan nu acum.

| Miruna333 a răspuns:

Da, normal ca il poate avacua. Are nevoie de un executor judecatoresc si daca acesta refuza sa paraseasca locuinta, recurge la actiune de evacuare in instanta

| 1234568807 a răspuns:

Asta e un parazit cu acte, nu ii e rusine sa se bazeze pe taicasu la varsta asta? maine poimaine o sa moara si taicasu si ce o sa faca atunci?