| Youaremyliveforeveriloveyouwithallmyheart a întrebat:

Am o întrebare. Am fost impreuna cu o fata 8 ani de zile, parinții ne-au desparțit. Pe ea, au maritat-o cu forta. Dați-mi un sfat, cum sa o recuperez? Menționez o iubesc mai mult decât viața mea. Orice as face pentru ea. Fără jigniri vă rog. Doresc doar o părere.

9 răspunsuri:
| Sindbad a răspuns:

Pai daca o iubesti asa de mult sigur gasesti tu o solutie fara pareile noastre.
Totusi si daca ea a tinut la fel la tine, cum de a cedat sa se marite cu altcineva? ce parghie au avut parintii ei?

Desi mai bine ai lasa lucrurile asa, meciul s-a pierdut atunci cand s-a maritat. Ai putea schimba asta, dar probabil mai mari belele ies.

| sofisis a răspuns:

Pai...ea vrea sa o recuperezi? Cred ca asta e cel mai important. Si cum adica au maritat o cu forta? Nu mai visa. Nu suntem in telenovele. Doar la UNII tigani se mai tine datina asta cu "te marita tata" si la musulmani. Daca ea apartine de una din cele doua categorii de mai sus, e imposibil sa o recuperezi.
In orice alte cazuri...s-a maritat pentru ca a vrut.

| Antopuff a răspuns:

Fara contributia ei nu ai ce sa faci.

| Youaremyliveforeveriloveyouwithallmyheart explică (pentru sofisis):

Nu glumesc. au maritato cu forta, ca sa nu ramână cu mine. e o poveste lunga, bunica mea, lea bat tot felul de prosti in cap la parinti iei, mentionez ca bunica mea e o nenorocita. E foarte complicata sitoatia. asi dori un sfat. ea nu a renuntat la mine niciodata.

| oidee a răspuns:

Nu poti sa strici o familie pentru ca tu doresti o femeie. Poate chiar sa lasi niste copii fara tata.
Daca ea nu are motive a se desparta, tu nu ai ce "recupera". Nu este obiect, nu este proprietatea ta.

| Youaremyliveforeveriloveyouwithallmyheart explică (pentru oidee):

Bine atunci, ma sacrific eu pentru fericirea lui. ea nu e proprietatea nimanui. nu e vina mea, ca au maritato parinti.

| mgtow a răspuns:

Nu poti face nimic daca e casatorita doar sa fugiti din tara si sa nu va intoarceti niciodata

| crud a răspuns:

Cu siguranta mie imi scapa ceva: orice casatorie necesita ceva timp, nu se face de azi pe maine. Asta inseamna ca si tu si ea stiati ca urmeaza casatoria ei. Daca iubirea dintre voi era atat de puternica, cum de nu ati fugit impreuna inainte de casatorie? Ma tem ca adevarul tau nu este si adevarul ei.

| sofisis a răspuns (pentru Youaremyliveforeveriloveyouwithallmyheart):

A renuntat. Cu siguranta nu s-a casatorit de azi pe maine si cu siguranta au existat niste discutii inainte de asta intre ea si barbata su, intre ea si ai ei si chiar intre ea si tine. Ea a ales un alt barbat. Nu exista ca un adult sa fie casatorit cu forta. Poate au santajat o cu bani sau ceva iar ea a ales comoditatea si nu pe tine. Indiferent ce s-a intamplat de a zis "DA", a renuntat la tine!