Întrebare recomandată | MikeNike a întrebat:

Am o mare dilema in familie, sper sa nu va plictisesc in timp ce va povestesc... sad

Mai nou mama ma considera un generator de bani...
Eu nu am nici un venit pentru ca ea imi ia banii (alocatia) si ii are intr-un cont bancar. Abia imi da 2 lei sa imi iau un pachet la scoala ca sa nu fac foamea... Cand ii vad pe altii ca is bata la invatatura si masa si tacsu le da cate 10 lei pe zi imi vine sa ma dau cu capu de pereti sa mor odata...

Azi am facut un test :
Eu maine trebuie sa ma duc la teatru si aveam nevoie de 7 lei care nu este o suma foarte mare... Iar mama tot zicea sa iau din banii mei pe care i-am strans. Deci eu nu primesc alocatia, iar cand muncesc pentru un ban ca sa am si eu in zile mai "grele" vine ea repede si imi ia banii din portofelul meu si mi-i da... sad Si dupa am zis daca nu imi da alocatia de pe luna asta nu ma mai duc la scoala ca nu muncesc pentru ea.

Fratele meu este considerat altfel. Lui ii dadea cate 5 lei in fiecare zi. Lui ii da bani acu cacalau pe niste lucruri inutile, iar mie nici bani de pachet nu-mi da...

Lasand partea cu banii mai am inca o problema tot cu mama.

Eu imi fac temele dimineata ca am ore dupa-amiaza. Iar intotdeauna dupa ce imi termin temele vine in camera la mine si tot ma *** la cap ca sa imi invat si sa imi scriu...
Vad ca in ultima vreme cand ii cer alocatia adauga mancarea care o mananc, banii pentru pachet care ii iau rar... si cica nu imi da nimic ca ar fi trebuit sa ii imi mai dau.

Si cica tata munceste pentru mine... iar mie nici alocatia nu imi da ca se folosesc ei de ea.

Ce trebuie sa fac ca sa ii para rau ca a facut aceste lucruri? sad
Sa ma omor sa scap de aceste lucruri;(

Prieteni nu am pentru ca ma inseala pe la spate...rari prietenii sunt adevarati...

Va rog dati-mi un sfat crying(((((

P.S: Am 14 ani si sunt baiat.

25 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Trista situatie.Imi pare rau.
Sinuciderea nu e o solutie nici in cel mai negru scenariu.Nu rezolvi nimic cu asta.
Mama ta are serviciu? Cum iei alocatia? Pe card? Este la ea?
Nu-ti pune ambitia cu ea.Cel mai simplu este s-o ignori. Ignoranta doare mai rau decat o palma.Cainii latra ursul merge.
Cu tatal tau ai vorbit?
In general, ultimul copil este favorizat de unul dintre parinti.Tot in general, copilul cel mai mic se transforma intr-un razgaiat.
Invata bine la scoala, ia capacitatea cu note mari.Asta da razbunare buna pentru viitorul tau.
Pe moment e o situatie nasoala.Cand eram in generala si eu eram un copil sarac si mi-era rusine de ceilalti colegi.
Ceva-ceva are si ea dreptate.Totul este asa de scump acum:mancare, haine, rechizite.
Si tu ai mai multa dreptate pentru ca nu ceri prea mult.2 lei pe zi nu e mult.Sunt sigura ca ceilalti colegi au mai multe decat tine.
De ce iti trebuie pachet la scoala? Ce-ti iei de 2 lei? Nu poti lua ceva de acasa?
Chiar te rog sa-mi raspunzi la toate intrebarile pentru a te putea ghida mai bine.

| mihai69 a răspuns:

Ia de la frac'tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau as sari la bataie ca sa vada cinei sefulll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, situatia ta usoara. Parintii nu trebuie sa le reproseze parintilor ca le dau de mancare. E datoria lor sa cum datoriata e sa mergi la scoala acum.Totusi spune-i mamei tale ca nu iti place aceasta diferenta pe care o face intre tine di fratele tau. In plus vorbeste si cu tatal tau despre asta. Spunele ca nu mai mergi la scoala daca nu iti dau bani nici de pachet. Intreabai:eu merg la scoala ca sa luati voi alocatia?

| Alesia994 a răspuns:

Grea situatie dar la mine acasa e altfel.Alocatia se duce in banca si deja am o avere.Nimeni nu imi i-a banii de acolo.Ii strang pentru cand voi fi pe picioarele mele.Sti ce vreau sa spun. Poti sa ii sugerezi asta mamei tale.Iar de banii pe pachet imi da lunea cate 10 lei si cu aia ma descurc o sapt.

Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in ce priveste sinuciderea, nu e o solutie. Chiar daca sunt mai duri mai duri cu tine, parintilor tai nici nu le trece prin minte ca tu te-ai gandit la asta. Asteapta cam pana pe la 16 ani, incepe sa lucrezi si nu le dai din banii tai, le spyi ca vrei doar sa ai bani pentru a iti putea continua studiile, ca te-ai saturat sa mergi cu 2 lei la scoala.

| KodrutZ a răspuns:

Ehem... tu esti copilul ambilor parinti sau doar al unuia? Maica-ta cu ce se ocupa? Cu taica-tu ai discutat? Fara panarama, frumos, uite aia, aia, aia. Vorba dulce mult aduce, e valabila de cele mai multe ori zicala asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alesia994):

Ai auzit de inflatie? Cind vei fi pe picioarele tale, sa zici mersi daca iti iei o pereche de pantofi de banii cu care, cheltuiti la vremea lor pe niste carti/cursuri, ti-ar fi adus mult mai multe in viata.

| suffarstar a răspuns:

Salut, te ia de prost. Spune-i ca daca nu iti da bani, o sa te lasi de scoala, o sa mergi la furat, te bagi in chestii periculoase etc. S-ar putea sa mearga. Ea te crede un pampalau si isi permite sa se comporte cum ii dicteaza instinctul primitiv. Incearca sa faci ce vrei tu, sa iti castigi libertatea de exprimare. NU TE LASA INTIMIDAT DE EA, nu are ce sa iti faca. Amenint-o ca o dai la TV, la ziar, la radio. Nu te lasa prostit, ai tot dreptul la o viata decenta. Spune-i in fata tot ce simti fara frica si fara regrete, asa poti deveni luat in considerare. Spune-i ca daca nu iti da bani, o sa ii sterpelesti din portofel. Daca nici asa nu vrea, sau asunde banii, spune-i ca mergi la poltie sa faci plangere ca nu te hraneste. Ca sa fii mai credibil, nu manca vreo 2-3 mese inainte. Fa-ti curaj.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kriss96 a răspuns:

Ar trebui sa contactezi autoritatile pentru ca asta e abuz fata de copii!

| Inferno a răspuns:

Ai uitat sa precizezi situatia financiara a familiei, probabil cel mai important aspect al problemei.

| T0T a răspuns:

Copil idiot făcut pentru alocație laughing Acum lăsând asta la o parte, se vede că nu prea judeci copile, ea oricum bagă mulți bani în fundul tău și te întreține, poate nu are destul dar măcar ești întreținut deci trebuie să fii cretin să te gândești să te mai și sinucizi pe deasupra.

| William a răspuns:

Bate-o. Esti minor si nu poate sa te dea afara din casa, deci poti sa faci ce vrei.

| RAY a răspuns:

Dramatica povestea ta ce sa spun e trist suna si tu la asociatia asta ca altceva nu ai de facut decat sa suferi

| Lawliet14 a răspuns:

Fii atent, iti dau un sfat! Ca sa reusesti in viata iar unii din noi au experienta. Sub nicio forma nu te chinui in scoala sau facultate sa produci bani sub alta forma! In liceu, las-o asa si multumeste-te cu putin si continua sa inveti. Nu te abate de la invatat si scoala. Si orienteaza-te spre meserii bine platite precum IT sau altceva. In facultate, poti sa faci ceva part-time gen "call center" daca mai ai nevoie de bani in plus. Gandeste-te ca altii n-au nici cat tine. Iti sugerez sa mananci acasa si sa-ti pui tu singur pachet, gen sandvis si un iaurt mic, un fruct.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Hmm..citesc si nu imi vine sa cred ca sunt mame care procedeaza asa.
Sunt mama, am 2 copilasi, dar nu as putea ca la unul sa ii dau si pe celalalt sa il ignor.
Am impartit egal tot ce le-am dat...
Ar fi bine sa vorbesti cu mama ta cand este calma.
Intreab-o direct:
Mama, eu sunt copilul tau? sigur nu sunt infiat?
Daca sunt copilul tau, de ce ma pedepsesti? de ce faci diferente?
De ce fratele merita si eu nu?
Sunt si eu al vostru si tratati-ma la fel!
Mama ta urmeaza un tratament ceva?
Tatal ce are de zis?
Alunga-ti gandurile negre, si gandeste pozitiv, invata sa ajungi ceva in viata si uite asa " ii vei lovi" pe toti.
Dumnezeu sa te ajute si sa ai multa putere sa treci peste toate happy
Capul sus!

| Fatamuntilor a răspuns:

Lasa,, omoratul '' peste 50 -60 de ani!
In primul rand mama ta greseste ca imparte banii de buzunar in mod egal.
Poate mama ta considera ca dandu-ti bani mai multi ii vei cheltui pe prostioare
Nu cunosc veniturile familiei tale, dar poate banii pe care ii castiga nu-i ajung pentru cheltuieli.
In plus se considera ca banii din alocatie sunt pentru intretinerea copilului(imbracaminte, rechizite, mancare.Eu niciodata nu am avut toata alocatia pe mana, dar nu-mi lipsea nimic. Aveam bani de pachetel, mai mergeam la un film /la prajitura in oras...Si nu aveam calculator /telefon(nu existau)
Confige-o pe mama ta ca macar banii pe care ii castigi ocazitional sa ti lase! Fi mai cumpatat!

| natallieed a răspuns:

Încearcă să vorbești cu mama ta, să îi explici situația și că nu îți convine. Ori, convinge-l pe fratele tău să te ajute. Spune-le adevărul părinților tăi. poate se va rezolva ceva.

| Teardrop a răspuns:

De ce nu îţi pui mâncare de-acasă?

| diamondsky a răspuns:

Suna la 116 111 mama ta nu te merita. altceva nu am ce sa spun imi pare rau ca alt isi trateaza copii asa. mergi inainte cu studiile si fa-ti o cariera buna.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

laughing Ninjaa

| Nyuuuu a răspuns:

Du-te la drepturile copiilor sau daca vrei sa vezi daca le pasa de tine, du-te cateva zile la niste rude care te-ar acoperi si nu le-ar spune ca esti la ei...

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Urata situatie, incearca sa vorbesti cu tatal tau despre asta si sa ii spui sa o convinga pe mama ta sa o lase mai incet ca esti tanar si o sa ai sechele cand esti mai mare.Esti tanar si ai nevoie sa mai iesi si tu, sa iti cumperi o ciocolata, un suc, doar nu o sa-ti iei la 50 de ani. Vorbeste cu tatal tau zic eu, nu te sinucide, nu are rost, viata e chiar frumoasa!

| SNAKECOM a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic....Mama ta creseste amarnic.Pai la 14 ani ar trebui sa iti da bani pentru ca ai si tu nevoie de lucruri intime, te inteleg. Nu e corect ce face mama ta.Ea te-a facut sa aiba grija de tine nu tu sa muncesti si ia sa nu faca nimica.Sinuciderea nu e o cale e o prostie si te rog sa nu o faci+ nu poti sa o faci iti trebuie foarte mult curaj.NU O FACE! Asta nu e cale buna de a rezolva problemele tale, incerca sa vorbesti cu tata-l tau daca cu mama ta nu merge si explica-i ce se inampla.Eu cu mama ma inteleg mai bine dar poate tu cu tata-l tau. Poti sa ii explici ca ai nevoie de lucruri personale deoarece suntem la o varsta dificila, stiu e complicat. Incerca cand vorbesti sa fi calm nu sa te certi "De ce n uimi dai bani?!" Stiu alocatia e dreptul nostru dar ea este pentru a ne cumapara rechizite, haine poate ca mama ta cand a inceput scoala a cheltuit prea multi bani pe tine sau pe faretele tau asa ca iti ia orice ban ai. :P Uite eu am citit doua carti foarte interesante care ne ajuta pe noi tinerii. http://www.jw.org/......tii/carti/ sau http://www.jw.org/......tii/carti/ Aceste carti o te ajute foarte mult pe parcursul vieti tale. Succes in continuare sa stii ca cineva chiar tine la tine. http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/biblie-ajutor-deprimare/, Si in legatura cu prieteni adevarati uite doua filmulete http://www.jw.org/......adevarati/ si cine este un prieten adevarat http://www.jw.org/......-adevarat/ Daca vrei mai multe scriem la profil. :)