| anonim5678 a întrebat:

Am o mare problema. DE anul trecut pana in prezent a trebuit oarecum sa imi mint mama. Taatal meu a decedat acum multi ani si mama a trebuit sa ne creasca pe mine si sora mea singura..La scoala, ea vre mereu sa fiu eminenta si nu am putut mereu sa fiu prima din clasa..Am avut cateva note mici mai ales la engelza. Si totusi am avut media 9.63..Am 15 ani. Si nu am putut sa ii spun ca am luat note mai mici decat trebuia de frica. mi-a fost frica sa se supere pe mine.o iubesc enorm.S-a terminat scoala..si vara acum..Incepe un an nou scolar si se apropie o noua sedinta cu parintii in care se vor spune mediile..Mama crede ca am media generala 10.00.As vrea sa scap de povara asta dar nu stiu cum..Eu nu sunt o fire rea de fel dar a trebuit sa mint. Ce ar trebui sa fac? Mama nicioddata nu m-a inteles, poate si asta m-a impiedicat sa vorbesc cu ea la timp.
Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Anaad a răspuns:

Fa o cafea sau un ceai bun si asezati-va la o discutie. Roag-o sa te asculte pana in capat, si daca totusi te intrerupe, incepe sa tipe sa se rasteasca opreste discutia, si va veni ea la tine cand va procesa informatia. Orice ai face nu plange! Daca totusi reuseste sa te asculte, asigur-o ca stii ca ai gresit, dar ti-ai dorit mult sa o protejezi, si sa o faci fericita, in masura in care poti. Pe de alta parte, poti sa spui cu sinceritate si curaj ca 40 de sutimi nu sunt capat de tara (asta e si parerea mea). La nici un interviu, pentru orice slujba nu te va intreba nimeni cu ce medie ai absolvit.
Asadar, fa-ti curaj, poarta aceasta discutie si te vei simti eliberata.Cu putin noroc, ea va intelege ca daca scade putin exigentele, te vei deschide mai usor. Multa bafta!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

e adevărat că mama ta cere cam mult de la tine. spune-i adevărul, oricum va afla, se va supăra puțin, dar îi trece. data viitoare încearcă să fii sinceră la timp.

| Scarbo a răspuns:

Cum a spus 9octombrie, o adevarata mama nu se supara din cauza unor lucruri precum notele de la scoala, eu spun sa pui accent pe faptul ca ai minti-to, poti sa-i explici ca ai facut-o din cauza ca o iubesti enorm si ca nu poti sa o vezi suferind. Oricum mama ta trebuie sa fie o femeie foarte puternica din moment ce a crescut 2 copii singura, te asigur ca va fi intelegatoare happy.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ai 9.63. wtf? mie mi se pare o nota foarte buna.happy

| anonim5678 explică (pentru Anaad):

Bravo,chiar meriți fundă.