| monica112 a întrebat:

Am o ruda bolnava care este in depresie in faza avansata.Aceasta a fost internata la un spital de specializate, iar acum este acasa.Ieri seara s-a simtit destul de rau.sadce as putea face. Sper sa n-o pierd!

3 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna iubita!
Offf.depresiile astea!
De ceva vreme,mai toata lumea se confrunta cu episoade depresive,pentru ca traim vremuri grele!
Parerea mea e ca,daca ruda ta e internata la un spital de specialitate,in mod sigur,medicii de acolo stiu ce tratament trebuie sa urmze.
Eu am o prietena care s a confruntat mult timp cu depresia,dar s a internat si a urmat tratamentul,iar acum e bine.
Depresia este intr adevar o boala,dar daca voi cei dragi,ii vorbiti frumos,o incurajati,se va face bine.
tu ce poti face pentru ea,e ca intotdeauna sa i vorbesti,sa i spui cat de mult o iubesti,ca ai nevoie de ea,ca trebuie sa se faca bine!
Nu uita,ca in depresie,medicamentele nu sunt suficiente pentru a te reface,ci modul de gandire a pers respective,tocmai de aceea ea trebuie tratata cu blandete!
Fa o sa se simta importanta si iti garantez ca daca voi cei dragi, ii veti fii aproape, se va face bine!
Doamne ajuta si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite şi eu am o rudă cu acceaşi chestie.Vezi du-te la doctor să vadă cei îi mai poate face rudei tale apoi sa-şi mai ia tratamentul.Ai multă grijă de ea.Laso să stea in pat şi adui tot ce îi trebuie dacă iţi cere ceva.Nu va trebui să o superi.Şi fii şi tu mai veselă ca sa poată să vadă că tu eşti fericită să se facă bine.Ok? Nu ai să o pierzi dacă asculţi sfaturile care ti le-am dat.Sunt sigură. Speca sfaturile mele să fie in de ajuns.Bine.Ai mare grijă.Pa şi sărbatori fericite!

| diacritica a răspuns:

Ochii pe ea, contact cu medicul psihiatru, psihanaliză.
Şi mare atenţie să-şi ia medicamentele. Sunt ca insulina pentru diabetic.