| AxiK a întrebat:

Am o singura problema cu mama mea: gusturile.

De multe ori, când mergem într-un magazin, şi văd ceva care îmi place, i-l arat ei, normal. Si aici mă refer la haine.

Problema e ca nu pot sa imi cumpar tot ce îmi place, ca ea mereu are ceva de comentat:
- E larg, arata ca naiba
- Eh, e negru si simplu
- E urat

De ce nu intelege ca, până la urmă, eu port hainele, nu ea?

Ziceți-mi, ce sa fac?

Nu vreau sa vorbesc cu ea despre asta fiindca SIGUR după o sa zică: "Bine, treaba ta. Ia-ți ce vrei. O sa iti stea ca naiba".

Ajutati-ma, va rog. >.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E simplu. Mergi singur sau cu altcineva sa-ti cumperi haine. Iar daca nu-i plac, asta e...e opinia ei, tu fii multumit ca te lasa sa-ti cumperi ce vrei, nu mai conteaza ca zice ca-s naspa. Nasol e de altii ai caror parinti nu doar comenteaza, dar le si interzic copiilor sa-si cumpere hainele pe care si le doresc daca nu le plac lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cam cati ani ai? Pe mine m-a lasat mereu sa imi iau ce vreau, asta in perioada in care mergeam cu ea.Nu prea s-a bagat.Nu vad de ce ti-ar interzice, adica daca nu exagerezi...

| AxiK explică (pentru Holiday):

Nu pot să merg cu altcineva, fiindcă apoi, când vede haina, zice că e urâtă, şi parcă vad că de fiecare dată când o vede sau o port: iti sta ca naiba cu asta/nu-mi place asta/e urâtă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt unii parinti, mai stricti.
Pe masura ce cresti o sa primesti mai multa libertate.

| AxiK explică (pentru anonim_4396):

Am 15 ani, si nu exagerez cu hainele.
Nu-mi cumpăr cine ştie ce prostii. Haine normale, dar na. E un tricou alb/negru, simplu. Ei nu ii place, ca e simplu. Nu-i place ca e larg. :/

| Viitorulapropiat a răspuns:

Păi de ce nu-i spui că tie iti place? Asa făcea si mama, dar i-am spus că nu tine pasul cu moda si acum ma lasa sa-mi cumpăr ce vreau, chiar daca nu-i plac. Tu esti tanar, diferit. Spune-i sa te lase sa-ti cumperi ce vrei.

| Holiday a răspuns (pentru AxiK):

Las-o sa zica, apoi cand te intorci din oras sau de la scoala, sau de unde vii treci pe langa ea si-i spui : le-a placut f mult camasa/bluza sau ce prietenilor/colegilor mei, sunt foarte bucuroasa ca mi-am cumparat-o...
Si toate astea zambind...
Azi asa, maine asa, sa vezi ca incet, incet va inceta sa mai comenteze. Bineinteles, de fiecare data mai modifici textul ca altfel se prinde ca o zici doar asa. Si nu uita : zambeste cand spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AxiK):

Ok asta e cam naspa de ce s-ar baga ea in treburile tale? Iti iei ce vrei, adica totusi, ai 15 ani