| SILVIA6 a întrebat:

Am un iubit de 20 de ani care este la facultate, vine dintr-o familie înstărită și mai lucrează pe lângă să își facă unele pofte. Curând este majoratul meu și el mi-a spus ce vrea să îmi facă cadou. Un ceas de 170 de lei. Apreciez mult gestul dar mi se pare că este foarte zgârcit, chiar și unii prieteni vor veni cu bani sau cadouri mai multe dar fix iubitul meu cu un ceas de 170 de lei? Am discutat cu el și mi-a reproșat că " să nu mă iau de el". Avem aproape un an de relație și am fost iubita perfectă pentru el, mereu l-am înțeles și i-am fost alături, loială și cuminte iar el niciodată nu a avut încredere în mine…în prezent certându-ne foarte des… nu știu ce să fac… simt că nu sunt în de-ajuns de bună pentru el…mai ales că el este din Timișoara iar eu din Zalău și fac drumul cu trenul de 2 ori pe lună 10 ore și el vine o dată la 2 luni… mereu fac sacrificii pentru el dar el nu….ce să fac? Ce părere aveți sau ce ați face în această situație?

Răspuns Câştigător
| adam7 a răspuns:

Între-o relație gesturile ar trebui să fie reciproce.
Nu o impartire exactă dar amândoi trebuie să fie atent la partener.
Dacă tu crezi ca dai prea mult și el nimic, atunci e timpul pentru o discuție serioasă între voi

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Apreciez mult gestul dar mi se pare că este foarte zgârcit"

Apreciezi atât de mult gestul încât ai scris un roman despre cât de nașpa e gestul.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Asa de rar va vedeți? Relațiile la distanta în opinia mea nu țin mai ales dacă va certați. Cred ca trebuie sa apreciezi cat îți dă, pana la urma nu e obligat. Nu e zgârcit, poate doar crede ca nu merita sa cheltuie prea mult pentru tine. Și nu cred ca era cazul sa îți zică prețul ceasului, un cadou e un cadou nu contează prețul.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

La chestia ca va vedeti des si ca el nu face niciun efort este destul de urat din partea lui dar nici tu nu esti "iubita perfecta" pentru el. Este un ceas de 170 de lei, poate el a muncit pentru acei bani, poate parintii lui au muncit pentru acei bani. Nu apreciezi absolut deloc gestul daca scrii un paragraf intreg despre faptul ca este zgarcit. Trebuie sa ai curaj sa crezi intr-o persoana. La mine cum crezi ca a fost faptul ca eu " fata unui om de afaceri" m-am indragostit de un barbat care provenea de la casa de copii? Acum " baiatul de la casa de copii" imi poate cumpara 3 case daca doresc deoarece am ramas langa el indiferent de cati bani a avut. Baietii sunt oameni, nu mistery box-uri

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti altul!
Daca de pe acum au aparut probleme, la ce dumnzeu mai continui relatia cu el?
Rautacios, zgarcit, si gelos pe deasupra, banuiesc ca si venitul la tine mai des nu-l face tot sa nu chletuie bani, deci sacrifici faci doar tu, el nefiind dispus.
Sa stii ca nu exista viitor fericit alaturi de asemenea om, in special ala care-i gelos.

Daca au inceput certurile cand in primii doi ani ar trebui sa fie numai lapte si miere, atunci este clar ca nu va potriviti si nici nu sunteti compatibili, iar relatia nu poate fi niciodata fericita in conditiile in care se complica cu zgarcenie si sacrificiu numai de o singura parte.

Nu mai trage de el si da-i pace, cautandu-ti alt baiat dar de data asta in zona unde locuiesti tu, ca nu-i normal sa calatoresti atata.