| anonim_4396 a întrebat:

Am un loc de muncă, dar mama zice că în zilele libere să merg cu tata sau unchiul meu la servici cu ei să-i mai ajut, ceea ce nu mă deranjează, dar mi-e frică/rușine de alții. Cum să fiu mai relaxat? Sunt prea stresat, cred că toată lumea vrea să mă judece, să mă jignească.

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Stai linistit bro ca nu are nimeni nimic cu tine, daca te judeca cineva atunci ignora-i pentru ca ei doar asta stiu sa faca, lumea o sa te judece mereu indiferent de fapte, fii tu insuti si stai cu capu pe umeri browinking

6 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Pai la locul tau de muncă, te judeca, jignește cineva?
Cam așa e și acolo.
Stresul și gândul că toată lumea are ceva cu tine, vrea ceva de la tine denotă faptul că e posibil sa suferi de fobie sociala, tulburare anxioasă.

| LordCristobal a răspuns:

Inainte sa mergi la munca tragi aer adanc in piept si iti spui in minte ca nimic nu t poate opri din ceea ce ti-ai propus si ca esti un mare campion.
La inceput sa zicem ca lumea poate o sa rada de tine dar nu te jigneste nimeni daca iti faci treaba si esti civilizat.Si oricum nimanui nu-i pasa de tine, o sa te judece pe moment dar o sa uite de tine pentru ca fiecare are problemele lui la care sa se gandeasca.Si sa nu iti pese de ce zic altii despre tine.

| LordCristobal a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Anxietate sociala

| Sophieka a răspuns:

Ai avut parte de bullying sau iti este frica sa nu fi privit ca un sarantoc, fraier etc?

Nu este o rusine deloc...E chiar admirabil. Cine rade la urma, rade mai bine. Mai bine sa nu ai anturaje / "prieteni" de genul alora de care iti e frica.

O femeie adevarata va alege un barbat adevarat, muncitor, trecut prin viata nu niste jeguri ca cei de care iti e teama sau care sunt cu nasul pe sus prin masini scumpe si cu ceasuri pe maini.

| Sophieka a răspuns:

Daca practici incredere in sine si inveti sa dai replici sau sa iei lucrurile in gluma...Va fi in avantajul tau.

Daca iti vor spune ceva, le poti zice...Da lucrez si acolo, mai avem nevoie de cativa oameni... M-am gandit la voi.

| Anonimakicks a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti rusinat deoarece esti o persoana de apreciat daca muncesti..Rusine sa le fie la cei care cersesc dar au posibilitatea sa munceasca.cum tie sa iti fie rusine ca muncesti din contra oamenii cred ca te admira si tatal tau este mandru de tine..Asa ca nu mai baga gurile rele in seama.