| Bistalex a întrebat:

Ar trebui să îi scriu fetei pe care o plac un bilet pe care scrie "Te plac" sau să îi scriu altceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Awww! Asta este cea mai romantică treabă în secolul 21. Un mesaj ca pe timpuri, trimis pe sub bancă, aruncat din mână în mână, până ajunge la destinatar sau bilețele anonime. :)

Te susțin! Încearcă așa!?

Acum depinde și dacă fata este fană astfel de chestii, dacă o va mișca un simplu bilețel și dacă ea nu va fi mișcată, sper să nu fiu eu cea înjurată că te-am încurajat în treaba asta. :)

Spun asta ca să știi să ai în vedere și varianta în care vei fi respins sau gestul va fi prea puțin, pentru că nu știu cine este fata și ce așteptări va avea ea de la o declarație amoroasă.

Dar eu totuși îmi fac treaba de a susține random strangers pe TPU :), chiar dacă uneori par sincer o țicnită, prea optimistă și prea dusă, nu mă las, chiar dacă unii vor să mă vadă tăcând, nu am să tac?

18 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

E o idee interesantă

| blackann a răspuns:

Cam imatur, fa-ti curaj si vb cu ea direct.

| Lioana a răspuns:

Nu-i scrie. Vorbeste-i. Dar nu-i spune direct ca o placi. Fa-o sa spere ca o placi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-i scrii ceva romantic, cum ar fi "esti motivul pentru care fac baita pe picioare"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

La tine daca ar veni unul si ar face o declaratie de dragoste cum ai reactiona?

| PavelVladescu a răspuns:

Nu, daca nu esti sigur ca te place si nu ai curajul sa i zici fata in fata, da i un mesaj cu 'imi place rau de tine " seara pe la ora la care de obicei esti cu prietenii si nu raspunzi pentru ceva timp, daca te refuza, ii trimiti emoji uri de ras, 1-2 si ii zici, " nu vreau sa zic ca nu imi place de tine, dar ti am scris asta ca asa era provocarea", iar daca te place, nu ii raspunzi cu, "ma bucur" "yee" sau nimic de genul, ii raspunzi cu "Perfect, cand sa iesim la o cafea? "

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Reactia depinde de starea mea din acel moment si de cum il percep eu pe acel tip. Dar chiar daca ar fi un tip care imi place, daca m-ar lua asa direct fara nici o pregatire, fara sa fi avut intalniri inainte, m-as simti stanjenita.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa-i scrii nimic, ci sa-i spui in fata, cand te vezi cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Știi că imaturitatea copilăriei este explorată de cercetători și studiile au arătat că acei copii imaturi sunt plini de vise, dorințe dar și de o putere imensă de explorat lumea, doar pentru că ei nu sunt axați pe tipare, pe termene limită, pe îngrădirile societății... so... poate ne mai aruncăm ochii asupra acestei imaturități înainte de a o judeca sau înainte de a o aminti.

Și da gestul poate este imatur dar cred că acest gest simplu și imatur are și un atu, acela de a afla dacă persoana de lângă tine este interesată de lucrurile astea imature și simple sau este o persoană mai matură dar și mai materialistă. Știi... uneori e mai simplu să observi oamenii prin gesturile tale simple și felul tău simplist de a fi, decât prin gesturile lor mărețe și grandomania lor.

Cât de vorba cu face to face, nu am cum să te contrazic pentru că aici ai dreptate, dai dovadă de curaj și bărbăție atunci când iei taurul de coarne și decizi să porți o discuție face to face, exprimându-ți deschis sentimentele.

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cât de vorba cu face to face, nu am cum să te contrazic pentru că aici ai dreptate, dai dovadă de curaj și bărbăție atunci când iei taurul de coarne și decizi să porți o discuție face to face, exprimându-ți deschis sentimentele."

Atunci de ce mi-ai scris toata polologhia aia mai sus?
Doar sa-mi dmonstrezi ca ai citit carti de pshilogie? Sau pentru ca te plictisesti si raspunsurile tale mereu au minim 8 randuri?

Tie ti-ar placea sa primesti un biletel asa, nu? La 28 ani ai tai... romantic.

| Bistalex explică (pentru anonim_4396):

Bun, a găsit biletul și nu știe de la cine e și îl păstrează mereu în husa de telefon, ar trebui să zic că e de la mine (cred că aș "muri" de rușine și frică) sau să tac și să îmi văd de treabă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bistalex):

Awwww! Cât de drăguț! Deci sfatul chiar a ajutat. Și tu chiar ai avut curaj. ♡
Acum că ai dat bilețelul și observi că ea îl apreciază, dar eu chiar nu pot să cred că așa ceva chiar s-a întâmplat, mă bucur enorm că mai avem fete din astea în secolul ăsta.

Acum e momentul adevărului, să-ți dezvălui și identitatea. Dacă ai știi că e fană mister sau chestii și mai romantice, poți să o mai fierbi puțin cu niște bilețele sau chiar mesaje ori altceva, dar ceva care încet, încet să ți dezvăluie identitatea dar ceva cât să nu cazi nici în disperare sau chiar hărțuire. Poate pe următorul bilețel îi poți pune inițiala ta ori alte chestii care să-i arate că ești tu.

Dar în final, în final va trebui să ai și curajul huge de a da piept cu ea și a îi spune face to face că tu erai ăla, că tu erai acolo. Altfel da, bilețelele vor rămâne doar niște bilețele și tu doar un anonim.

Poți și să o urmărești într-o zi sau seară, dacă știi pe unde locuiește sau când plecați de la școală, și s-o conduci așa în tihnă, din umbră până acasă, cred că ăsta chiar ar fi un gest chiar romantic. Și poate într-o zi, o să i și spui cine ești.

Succes pe mai departe! Și sper ca visul să ți se îndeplinească, să fii cu fata dorită și ea să-ți împărtășească sentimentele.
Și muuuuult curaj, dacă ai reușit cu biletul o să reușești și cu spusul.

| Bistalex explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!

| Bistalex explică (pentru anonim_4396):

Mai am o singură întrebare... Cum aș putea să încep o conversație cu acea fată (pe SMS)? Pentru că nu știu dacă ar fi o idee bună să îi scriu,, Bună! Ce faci?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bistalex):

E perfect! Dar ai numărul ei, nu? Că altfel nu ai cum să-i dai mesaj.

Sfatul meu, cere-l de la un coleg de clasă, de care ești tu atașat/apropiat, poți să-l mai rogi pe colegul ăsta sau pe o colegă de a ei apropiată să o mai întrebe așa din când în când ce părere are ea despre tine sau să te aducă pe tine în discuție, ca să vezi ce gândește ea despre tine. Asta ar fi așa ceva dificil deoarece implică și alte persoane, dar dacă te ajută încearcă și așa. Dar vezi să fie cineva de încredere că în ziua de azi sunt mulți într-o clasă de elevi, răi care au chef de caterinci și prostii și să nu ți strice mai mult decât să te ajute.

Iar în mesaj nici să nu te gândești să pui apelative ca "pisi", "pui", "frumoaso" sau alte din astea. După dacă vorbiți în relație și ea e de acord cu astea sau chiar i-ar plăcea este ok. Voi stabiliți ce vă spuneți și cum vă spuneți.

Dar la prima întâlnire/vedere apelativele de genul sunt doar palme pentru fete, chiar și pentru femei, țin să cred că și pentru cele mai degajate și glumețe tot e un disconfort și chiar o să li se pară un disperat în loc de un tip educat, manierat și sincer de a dori să vorbească cu o fată.

Ce spui tu, e cel mai simplu mesaj și cel mai pur, indiferent de motiv. Exact așa să-i scrii, dar ți-am zis înainte mai poți face puțină cercetare, asta în cazul în care ești mai sensibil și-ți faci așteptări mari. Adică vreau să spun că dacă ea ar spune chestii nașapa așa despre tine în clasă, ar cam fi cazul să nu mai încerci sau poți până la urmă să încerci că nu știi ce se poate întâmpla pe viitor, măcar vorbiți ca amici și tot e ceva, dar așa, știind ce crede ea despre tine, tu îți faci niște așteptări diferite în funcție de ce crede și vrea ea și tu nu mai ajungi așa de dezamăgit.

| Bistalex explică (pentru anonim_4396):

Ok. Faza bună e că îi am deja numărul de telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bistalex):

Păi atunci, dă-i mesaj. Dacă nu mai ai răbdare, îi poți da azi, mâine, bănuiesc că acum sunteți în vacanță până luni, dar dacă nu ești sigur, așteaptă până începeți școala și vezi cum faci să o mai tragi de limbă și să mai afli lucruri despre ea.

Ahhh! Și pentru prima dată mă bucur că un sfat chiar a ajutat. Recunosc că deși am dat un sfat cât mai încurajator aveam și eu emoții, de altfel chiar ți-am și spus că eu îți dau sfatul să încerci, dar să nu mă înjuri dacă totuși va fi cu respingere. Dar chiar am rămas surprinsă să aud asta și chiar, nu ai idee cât mă bucură gestul fetei ăleia, faptul că spui că ea ține bilețelul în husa telefonului. Ehhh, hai că până la urmă poate nu a murit dragostea asta în Universul ăsta. happy

Și succes! Să sperăm că va fi cu noroc. Ținem pumnii. happy

| Bistalex explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!