| Sonia9090 a întrebat:

Băiatul meu are 5 ani nu prea sta cu alte persoane eu am 21 de ani sta doar cu mine eu nu pot sta doar lângă el pentru ca merg și la munca și trebuie sa îl las cu părinți mei și uneori plânge. Ce sa fac în situația asta sa nu mai plângă când plec?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il lasi sa planga, se va obisnui.

| adryang78 a răspuns:

Nu prea ai ce face, e normal să fie atașat de tine. Se va obișnui până la urmă.

| popapopica a răspuns:

Daca are 5 ani, inseamna ca te poti intelege cu el. Incearca sa afli (pe ocolite) ce il supara cand sta cu bunicii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, il lasi sa planga!

| Miruna333 a răspuns:

Incepe treptat, cu perioade scurte si dupa mult mai multe ore.
Spune-i ora la care te vei intoarce si respect-o, il vei face sa se simta in siguranta facand acest lucru, mai ales sa vada ca nu il pacalesti cu,, Te iau peste o ora si vii peste 5''. Asta il face sa isi piarda increderea in tine.
Roaga persoanele cu care il lasi sa aiba activitati cu acesta, nu sa se uite la tv, sau pe pereti, ca daca e asa, normal ca intreaba de mama, copilul se plictiseste imediat si trebuie stimulat
Incearca sa ai o discutie deschisa cu acesta in care ii explici cat de important este sa petreaca timp cu ceilalti, sa ii incurajezi independenta, cu mama nu poate sta de dimineata pana seara mereu ca nu este ok.
Fa asta cat mai repede, pentru ca este spre binele lui. nu cred ca vrei sa nu se integreze in grupuri pentru ca plange dupa mama