| anonim_4396 a întrebat:

Acum o lună am cunoscut un bărbat, într-un context profesional(amândoi suntem în domeniul artistic). A început apoi să mă abordeze pe FB. Ştiam că este recent divorţat. şi ulterior am aflat că este la începutul unei relaţii la distanţă cu o persoană de altă naţionalitate. dar pe care o descria ca fiind complicată. De sărbători a fost plecat la respectiva, timp în care am păstrat legătura. Vorbeam zilnic. Iar din subiect în subiect a ajuns să îmi spună că m-a visat, plus altele. După sărbători ne-am întâlnit în carne şi oase. Motivul pentru care am continuat "agonia", a fost următorul: după modul în care vorbea şi se comporta cu mine(mi-a spus că n-a mai cunoscut pe cineva ca mine. că se simte liniştit cu mine, plus plimbari, conversatii ore în şir..mesaje de "bună dimineaţa", îmi spunea ce face, mesaje de "noapte bună", etc). aş fi spus că va rupe legătura cu cealaltă. Apoi a venit duşul rece. "eu o iubesc de fapt. vreau să plec la ea. nu pot rămâne aici, pentru că sunt falit după divorţ. dar să nu crezi că stau cu ea din interes. dar avem deja planuri". Deci practic relaţia despre care el spunea că e complicată devenise "de viitor". Soluţia lui era "să încercăm. să nu rămânem cu întrebarea. pentru că pe el l-ar urmări întrebarea". I-am spus că îi respect alegerea, dar eu nu pot face un asemenea compromis. Eu doresc să am un loc în viaţa cuiva. nu sa fiu "cealaltă". El dorea să mai păstrăm legătura. Eu am decis să nu. Am rămas cu un gust amar. Dar asta e. Dacă el consideră ca ceea ce are este iubire şi este mulţumit, eu m-am dat la o parte. Ceea ce nu înţeleg este. de ce s-a mai ţinut de capul meu? Nu m-am culcat cu el. nu a fost ceva fizic. Ştia că nu se va întâmpla asta în situaţia creată. Doar ne-am ţinut de mână. Am simţit cum mă priveşte. Presupun că toate-s lecţii. Ceea ce mi-a picat prost. " îmi pare rău că nu te-am cunoscut în alte circumstaţe, chiar cred că am fi putut fi împreună". Sper să fie fericit cu actuala relaţie. Opiniile voastre m-ar putea ajuta să înţeleg. Mulţumesc! happy

12 răspunsuri:
| Mayuri a răspuns:

1.Este un nenorocit manipulator(lucru pentru care il admir)
2. Daca ai impresia ca nu a vrut sex, am scris bine, "ai impresia"!
3.N-ar fi lasat-o pe aia pentru tine nici daca te mai nasteai de 3 ori pana acum.

Gluma,ironie,sarcasm,treci peste ele si deschide bine ochii si mintea. Gandeste-te numai ce procese au loc in mintea unui om dupa un divort,fie el femeie sau barbat. Chiar daca relatia lui poate nu mai mergea,si divortul a fost inevitabil,un gust amar tot i-a lasat si increderea in sine tot i-a zguduit-o. Asa ca a gasit un rebound in tine,si o relatie "oficiala", de incredere, stabila pe care si-a tinut-o pentru viitor. Asa ca tu, ca o femeie desteapta, iti vei inghiti "tristetile" si vei trece mai departe si nu-ti vei mai bate capul cu un om caruia nu-i pasa de tine.

| RoseSauvage a răspuns (pentru Mayuri):

De acord. Curioziate. "nici dacă te mai năşteai de 3 ori.", la ce se referă, concret? Că din start n-aş fi fost "prima pe listă", sau?

| Mayuri a răspuns (pentru RoseSauvage):

Exact. Nu ai fi fost niciodata pe nici o lista in afara de lista de sex.

| darrio2007 a răspuns:

Divortul se lasa cu depresii.Am trecut prin asta.Deci vorbesc din proprie experienta.Ai momente cand nu stii ce vrei.Incerci sa te agati de orice si de oricine ca sa simti ca inca mai esti folositor pentru cineva pe lumea asta.Conteaza sa stii sa iesi din acea depresie.Cred ca el a incercat sa alerge dupa doi iepuri.E bine totusi ca s-a hotarat.Dar pe de alta parte cred ca te pastreaza pe tine ca o solutie de rezerva.In caz ca nu va mai merge cu cealalta.Nu m-as mira ca dupa un anumit timp sa te caute. Daca spune ca ea este de alta nationalitate inseamna ca pleaca afara.A spus ca este falit.E clar interesul lui.Chiar daca spune ca nu sta cu ea din motive financiare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Curaj! mergi inainte!

| RoseSauvage a răspuns (pentru Mayuri):

Posibil. Deşi ştia de la început că nu-s genul de "aventurieră". Ori, ori... happy

| RoseSauvage a răspuns (pentru darrio2007):

Da, este vorba de plecarea din ţară. Şi ea este din domeniul nostru, dar are ceva mai multă experienţă. Aşa s-au şi cunoscut. Într-un turneu.

| darrio2007 a răspuns (pentru RoseSauvage):

Experienta artistica sau te referi la altceva? In materie de agatat barbati. Daca este a doua varianta sa stii ca se pricepe.In locul tau nici macar nu m-as mai gandi la el.

| RoseSauvage a răspuns (pentru darrio2007):

Mă refeream strict la experienţa profesională. a călătorit mai mult, etc. Dar acum că ai adus şi a doua variantă în discuţie, nu o exclud deloc. E o tipă foarte "extrovertită". cam opusă mie,

| Zenithf a răspuns:

Fire and forget. Traieste-ti viata in continuare ca si cum nu ar fi existat, nu are rost sa te mai amaresti pentru un individ ca el. Amin!
Respect pentru ca nu te-ai lasat dusa de curent si nu ai picat pe de-a-ntregul in mrejele lui. Dar, meriti un pic si urecheata, sa te inveti minte, nu mai iesi cu tipi cu relatii, indiferent cat de "complicate" sunt. E pierdere de vreme. Mai mult, sa lasi pe cineva sa gandeasca "oare cu tine? oare cu alta?" este lipsa de self-respect.

| Zazu a răspuns:

Tu nu ai decis nimic, serios.Un tip cu o relatie, nu are importanta cum si ce, care si unde, este un tip cu o relatie.Alegerea a fost a lui si nu a ta, inca de la inceput, tie doar iti ramane sa iti pui intrebari:de ce nu m-a ales pe mine? simplu, d-aia.De la inceput te-ai pacalit singura, tipul chiar a fost sincer, restul cu parutul rau si alte circumstante sunt doar bla bla-uri.Ce nu inteleg eu este:ce nu intelegi tu?

| Alina570 a răspuns:

Buna!

Nu cred ca are rost sa te framanti intrebandu-te de ce nu te-a ales pe tine. Daca nu te-a ales nu inseamna ca tu esti mai prejos sau nu valorezi. Te-a remarcat si si-a dorit o relatie cu tine, desi deja era implicat in alta relatie mult mai avansata. Asta inseamna ca poti atrage atentia cuiva care merita. Probabil ca nici tu nu ai fost indiferenta in prezenta lui, priviri, zambete, vorbe aruncate, altfel nu te-ar mai fi contactat pe fb. Spun asta pentru ca dupa toate aparentele era un tip ca lumea, sincer, cu picioarele pe pamant in ciuda situatiei grele in care se afla si caruia i-ai placut cu adevarat. Ceea ce a spus la sfarsit, probabil ca incerca sa te faca sa te simti mai bine, desi alegerea de cuvinte nu a fost cea mai potrivita. Pe scurt, probabil ca poti cuceri pe oricine, ramane doar ca data urmatoare sa alegi cu mai multa grija.