| ___x6Rx a întrebat:

Bună.
Am 20 de ani, dar nici acum nu ma înțeleg cu mama deși sunt măritată, urmează un copil.
Nu ma pot înțelege absolut deloc.
Din câte știu cică copiii își aleg părinții, pe bune?
Practic dacă nu se cearta cu cineva într-o zi, nu e ea... găsește mereu ceva și nu contează cine e în fața ei.
Poa' sa fie și bunica/bunicu tot asa e.
Sa va explic mai clar, zilele astea a luat-o salvarea, dar dânsa nu mi-a zis nimic, cu toate ca eu chiar am întrebat-o ceva și nici nu mi-a răspuns bineînțeles că era bosumflata iarăși din nu știu ce motiv, ii luasem un ulei și nu era cum voia ea.
M-a luat la tura. Ca de ce nu am luat eu din banii mei și a luat el(bărbatul), adevărul e ca nu prea îl suportă dar puțin îmi pasa.
În primul rand suntem la un loc cu banii, nu exista sa fie diferențe. În fine.
Cu bunica am vorbit azi și mi-a zis faza cu salvarea, am întrebat-o dacă e bine și cam atât. Pentru ca vrea întotdeauna sa fie cum vrea ea, se aștepta ca eu s-o sun după ce nu mi-a răspuns și nu e prima dată.
O sa pun câteva convs cu ea:
*Lasăa important e ca ești bine fără mine.
*Ai mama unde să-ți verși durerea?
*O să-ți vină rândul, ai sa primești și tu vb din astea dublu(numai asa îmi spune mereu pai dacă ea ma ataca. Nu are o vorba calda).
Nu mai zic de jigniri.
Eu atât as vrea sa știu, poate e problema mea ca asa îmi spune de multe ori.
Câteodată am obosit și eu.
In corpul ăsta de femeie se ascunde o fetiță care încă o vad într-o camera plângând singura.
Nu stiuuu cum sa mai vb cu ea.
Va rog sa ma ajutați cu o părere!

15 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Cine te pune sa mai stai cu ea sau sa ii dai atata importanta in cazul in care nu locuiesti cu ea, la varsta pe care o ai, si maritata sau intr-o relatie serioasa, si cu un copil care urmeaza sa vina pe lume?

Vezi-ti de familia pe care o ai si las-o in amarul ei.

Răspuns utilizator avertizat
| ___x6Rx explică (pentru AlexHazulThau):

E născută în 80' și cam știu în mare parte copilăria ei. dar nu cred ca bunica sa comportat cu ea asa, i-am zis odată asta și mi-a zis ca aaa sa vezi ce capace îmi luam, pai era rea de mica și celelalte mătuși îmi spuneau.
Și copilărie ei nu a fost vai doamne săracă ce vremuri a trăit. Din ce știu eu
Asta e ea, din cauza ei m-am apucat și de fumat și mergeam și la psiholog cu scuza ca ma doare capul.da de unde, ea nu știa dc ma duc bineînțeles că mă durea la cum se comporta

| Antonia1viata1tha a răspuns:

Salut. puteti incerca sa mergeti la psiholog impreuna?

| Violleta2022 a răspuns:

Taci din gura si fa tot ce ti se cere, daca stai pe spinarea parintilor tai, in casa lor.

Daca nu-ti convine, ia-ti valiza si barbatul si plecati cu chirie!

| ___x6Rx explică (pentru Violleta2022):

Nu stau în casa ei, noi ne am mutat de mult
Și nu mi-a plăcut niciodată sa stau pe spatele părinților

| ___x6Rx explică (pentru Antonia1viata1tha):

Am fost? degeaba

| ___x6Rx explică (pentru Sophieka):

Dar nu locuiesc cu ea

| sofisis a răspuns (pentru ___x6Rx):

Si atunci de ce iti trebuie sa comunici atat de des cu ea? Vezi-ti de treaba ta si aia e. Mai rarut ca-i mai dragut.

| ___x6Rx explică (pentru sofisis):

Pai dacă incerc sa vb mai rar, zice ca gata numai am nevoie de ea de-acum.

| sofisis a răspuns (pentru ___x6Rx):

Asa si? Esti femeie in toata firea. Ai copii, ai barbat, ai probabil si serviciu. La ce naiba iti trebuie cicaleala ei?

| AliGab a răspuns:

Solutia este sa te departezi de ea o perioada, sa nu mai vorbesti, pur si simplu. Este clar ca femeia asta nu se va schimba si tot timpul va fi la fel...se crede prea importanta

| Sophieka a răspuns:

Sunt problemele ei, sa mearga la psiholog. Si tu poti cauta un terapeut sa te consilieze, sa te desparti de atasamentul sau dorinta asta fata de ea, sa nu mai tanjesti dupa ea daca nu merita.

Nu o poti vindeca...Ea singura trebuie sa caute ajutor, sa reflecteze, sa accepte, sa isi ceara iertare si sa-si schimbe comportamentul si viata pentru binele ei si al tuturor (inclusiv al tau), altfel, nu ai ce sa faci...Vor continua reprosurile indiferent ca o cauti sau ca nu.

| Lambruzau a răspuns:

Parerea mea este ca si pshioterapeutii astia (f multi, nu toti) au teoria asta cu copilaria si ti explica ca totul se intampla exact de acolo de unde nu ti aduci tu aminte. Nu conteaza ce varsta ai, ce probleme te iau cu copilaria si cu victima care ai fost tu si cu creierul copilului care este ca buretele si absoarbe tot, mai al naibii copilul mai face pipi in pat si face caca in chiloti dar recepteaza mai frate si cand ti -e lumea mai draga iese copilul din tine…. vrajeli pe banii tai.
Mai bine de banii aia du-te si distreaza-ti copilul tau.
Cat despre mama ta, cum iti spuneam degeaba dai tu bani la pshiolog, ca pe ea nu o va schimba nimeni si nimic. Vezi-ti de viata ta! Dar la modul sa ti imaginezi ca s-a dus de tot!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai suparat o ca la 20 de ani te ai maritat si deja esti gravida, mama ta nu il suportă pe sotul tau, nu trebuia sa te grabesti cu maritisul, aveai toata viata inainte, acum asta e situatia mama ta se va obisnuii cu timpul dar lasa o incet nu o presa, ea inca nu poate accepta ca tu esti o femeie casatorita, si mereu cînd isi aminteste sau il vede pe sotul tau se razbună pe tine. Timpul le va rezolva pe toate, si tu ai partea ta de vină si mama ta si este greu pentru ea sa vada ca nu stai cu ea ca nu o ajuti dar totusi ea te respinge din cauza sotului tau ca stie ca daca te cheama la ea vi cu el.