| IL0VEDINER0 a întrebat:

Buna. Am nevoie de o parere. Eu inca din copilarie renunt foarte usor la persoane si ma atasez foarte greu. Am o prietena care de 4 zile raspunde destul de greu si sec la mesaje, daca ii spun ceva raspunde cu "da" si face tot cum vrea ea. Simt ca trebuie sa o las balta insa intr-un fel imi dau seama si ca nu a raspuns mereu asa si etc. Credeti ca este doar latura mea toxica de a renunta foarte usor la oameni sau chiar face ceva gresit?

5 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Depinde ce rahat de mesaje ii dai.
Poate iti raspunde din mila.

| anonimg a răspuns:

Relațiile de prietenie cu persoane de sex opus trebuie să se facă atunci când amândoi sunt pregătiți pentru căsătorie.
Relațiile de felul acesta necesită o maturitate pe care prea puțini adolescenți o au.
Relațiile acestea se fac doar în scopul căsătoriei. Orice altceva duce la preacurvie, la eșec, la suferință în zadar, la ani pierduți, și la sentimente pierdute; la inimi frânte care niciodată nu se mai pot reface.
Dacă nu ai în scop căsătoria cu fata aceasta, atunci trebuie să încetezi relația cu ea. Nu datorită caracterului ei, ci datorită faptului că nu ești nici tu și nici ea -deci niciunul pregătiți pentru căsătorie.
Familia cere bani, cere stabilitate. Și este vorba și de stabilitate relațională (adică bărbatul conduce relația), dar și de stabilitate financiară (și aici tot de bărbat este vorba.
Femeia are nevoie de siguranță. Ea așa a fost construită de Dumnezeu, și întotdeauna ea se va îndrepta spre ceea ce o face să se simtă în siguranță din toate punctele de vedere. Și siguranța ei este în cea mai mare măsură financiară. Fără aceasta ea nu-și poate face un cămin, nu-și poate face o prietenie serioasă.
Cât despre fata aceasta, eu nu o cunosc. Dar în principiu ea nu poate înainta în relația cu tine pentru că nu se simte în siguranță financiară cu tine. Și nu o poți condamna pentru asta, nici să nu-ți treacă prin cap să o urăști sau să lași în mintea ta vreun gând negativ despre ea. Ea așa a fost construită.
Pe când bărbatul a fost creat tot de același Dumnezeu care a creat și femeia, ca el (bărbatul) să simtă că trăiește și să trăiască oferind siguranță și stabilitate femeii, familiei.
Bărbații și băieții au impresia că femeile și fetele sunt materialiste. Or fi și din acestea care au întrecut măsura. Dar în principiu femeile au fost create cu această nevoie. Pentru că altfel, bărbatul nu ar mai fi bărbat. Femeia a fost creată pentru bărbat, dar în scopul acesta, al împlinirii, și nu în scopurile egoiste, rele de care lumea este plină.
Bărbatul trebuie să-și stăpânească propria sa inimă, adică să-și țină în frâu atât sentimentele cât și gândurile nesfinte, și în același timp trebuie să aibă grijă și de inima femeii, care este un vas mai slab decât bărbatul.

Știu că viața este grea, și că mulți bărbați ar fi putut oferi sau face mai mult pentru fetele/femeile din viețile lor. De asemenea cunosc și nevoia de a fi cu cineva; și această nevoie este simțită mai acut de către femei, mai ales când ele sunt în număr mai mare decât al bărbaților. Dar noi trebuie să ne limităm la ce avem. Să intrăm în relații dacă știm, și dacă avem și resurse atât materiale cât și spirituale pentru a întreține relațiile. Altfel ne vom alege cu eșec, și vom duce la eșec și viața acelora în care intrăm.
Noi trebuie să ne dezvoltăm suficient ca să intrăm în relații. Că dacă mai vin și copii, apoi fără bani apar neînțelegeri, divorțuri, copii abandonați, lipsiți de un părinte sau poate chiar de amândoi... Și uite-asa se înmulțește suferința în lume de către oamenii nepăsători, egoiști, care își caută doar binele lor. Noi trebuie să trăim pentru binele celorlalți; nu pentru ca ceilalți să se destrăbăleze iar noi să muncim pentru ei, ci pentru ca să împlinim nevoile celorlalți.
Îți recomand o carte foarte buna: "Hristos Lumina lumii " scrisă de Ellen White.

| IL0VEDINER0 explică (pentru anonimg):

Nu vreau sa iti stric ziua dar te-ai chinui sa scrii un roman intreg ca apoi sa aflii ca sunt femeie

| anonimg a răspuns (pentru IL0VEDINER0):

happy Nu este un chin pentru mine să scriu; doar am zâmbit larg.
Chiar dacă nu am scris cu destinația unei fete, și ele vor putea înțelege unele lucruri. Mai ales cartea recomandată... este un best seller.

| Batmanel a răspuns:

Daca e cum ai zis ca esti, ca renunti usor... deja nu-i mai raspundeai sau nu te mai interesai pe internet ce sa faci. laughing