| Necunoscutu92 a întrebat:

Am o întrebare, de ce colegii mei de clasa nu ma băgau in seama deloc?
Dar când am zis ca am gagica când am motocicletă, cand ma îmbrac in haine de firma de ce vin toți la mine?
De ce societatea e așa?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,din pacate asa este o mare parte din societatea din ziua de azi, si nu are rost sa incerci sa o schimbi.Nu trebuie sa te simti urat.Gandeste-te si tu logic, ai tu oare nevoie de asemenea persoane in viata ta care isi fac prieteni pe baza banilor, hainelor si a popularitatii? Stii bine ca astfel de persoane nu sunt si nici nu iti vor fi prieteni buni.Ei vor gasi cu timpul persoane mai bogate si mai populare ca tine si apoi te vor da la o parte, pentru ca pentru ei increderea, devotamentul si sinceritatea nu sunt importante.Trebuie sa te legi cu persoanele care au interese comune cu ale tale, care pretuiesc prietenii asa cum sunt ei, indiferent de starea sociala sau de hainele pe care le au.Da, stiu ca e greu sa gasesti asemenea oameni, dar crede-ma ca exista si astfel de oameni. Misiunea ta este sa gasesti acesti oameni.Nu intr-o zi, nu intr-o saptamana, dar cu timpul.Crede-ma vei gasi o astfel de persoana.Dar tine mereu minte,ca sa fii iubit iubeste,ca sa ti se dea,ofera, ca sa fii ascultat, asculta.E si evident ca nu vei fi pe placul tuturor, si nici nu trebuie, de altfel care ar mai fi diferenta dintre colegi si prieteni? Dar nu-i lasa pe cei din jur sa se foloseasca de tine, trebuie sa mai si luam ceea ce oferim.Sau poate ca ei nu te resping, ci doar exagerezi putin. Daca te resping si oamenii de treaba, incearca sa cauti unde gresesti, ma refer la comportament.Incearca sa nu fii egoist,asculta- i pe cei din jur, accepta invitatiile, si invita-i tu undeva, caci ca sa fii invitat, trebuie tu intai sa inviti. Uneori, noi trebuie sa facem primul pas.Trebuie sa te inveti sa te bazezi doar pe tine. Fericirea ta nu depinde de cei din jur.

4 răspunsuri:
| IoanWild a răspuns:

Salut! Cine pe sine se laudă, acela mai tare se-njoseşte. Laudă mare şi-n traistă n-are. Concret colegi tai te-au acceptat in grupul lor pentru ca le-ai captat atentia, eu astfel de persoane le consider false si pe interes. De asemenea, nici abordarea ta nu este cea mai perfecta. Sa spunem ca i-ai testat sa vezi ce le poate mintea. În esenţă, faima nu e altceva decât o uitare puţin amânată.
Sunt mulţi oameni care se simt ignoraţi. Unii chiar sunt, altora doar li se pare. Constatarea că sunt neglijaţi în mod voit, că se face abstracţie de persoana lor, poate fi urmată de o suferinţă sufletească resimţită din plin, dar dificil de împărtăşit. Când reuşesc să o facă, încep prin a se autoinvinovati, considerând că nu au suficiente calităţi ce ar prezenta interes pentru cineva anume.
„Când nu mai reprezinţi niciun interes, atunci eşti aruncat la gunoi". Bafta!

| SkyPilot a răspuns:

Nu te bagau in seama pentru ca nu erai interesant si nu contribuiai cu nimic la colectivitate.
Eu nu aveam nici gagica, nici motocicleta si nici "Haine de firma" dar eram bagat in seama.

| Necunoscutu92 explică (pentru IoanWild):

Ok si da am testat colegi sa vad ce i bate capul bafta si tie

| Necunoscutu92 explică (pentru SkyPilot):

Da dar Fac pariu ca in clasa ta sunt copii normali nu copi care vin din famili bogate si se cred toti dive si divi