| Jack99 a întrebat:

Cum pot invata sa socializez mai bine, in sensul sa imi fac prieteni si sa am cu cine iesi? Eu am cam sarit peste acest pas in adolescenta si acuma cam platesc politele. crying Nu sunt o fire introvertita si sunt dispus sa ii ascult pe ceilalti, in general ma inteleg bine cu lumea, dar tot nu reusesc sa leg prietenii. Daca mi-ati da niste sfaturi as fi tare recunoscator.

Răspuns Câştigător
| Biițăăă a răspuns:

Bună!
Păi cum poți învăța să socializezi altfel decât socializând? Prietenii vin de la sine în funcție de colectivul în care te afli ( școală, liceu, facultate, job).
Iar dacă nu ești o fire introvertită, e cu atât mai ușor să intri în discuțiile lor, să găsești plăcerile, interesele comune. Ideea e să nu te forțezi să faci asta sau să plănuiești în vreun fel. Lasă lucrurile să vină de la sine.
O zi bună!

7 răspunsuri:
| chioscuta a răspuns:

In ce sens platesti politele?

| Idkidk a răspuns:

Bună,

Păi trebuie să ai tupeu, să te bagi în discuţii, şi să te împrieteneşti repede!

O zi bună! Succes!

| R0R0 a răspuns:

Trebuie sa stii sa "te bagi in seama". Daca tu nu te infiltrezi, nimeni nu te va chema in grupul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chioscuta):

In sensul acelor de ceasornic.

| chioscuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e cand nu ai ocupatie nu?

| many404 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca în situația ta, nu am prieteni și cu cât vorbesc mai multi degeaba tot singur sunt

| Jack99 explică (pentru many404):

Eu am prieteni, chiar foarte, foarte buni unii dintre ei. Ne stim de cand suntem. Ei ma stiu asa cum sunt. Problema la mine e ca nu stiu lega prietenii noi si ca sunt mai imatur decat cei de o seama cu mine. Am alte preocupari, probabil nu sunt nici la fel de responsabil. Sper ca si tu sa iti rezolvi aceasta problema happy