| Agape10000 a întrebat:

De vreun an si jumatate iubesc o fata cu 7 ani mai mare decat mine. Am avut ocazia sa petrecem mult timp impreuna, dar nu singuri ci impreuna cu alti oameni, dar intotdeauna m-am ferit sa imi arat deschis dragostea pentru ea sau sa ii spun acest lucru. Cu toate acestea multi cunoscuti tot bat apropouri ca voi o sa va casatoriti si etc. si cand vorbesc ceva de unul din noi il pomenesc si pe celalat. Nu stiu ce simte acea fata pentru mine, dar dupa reactiile pe care le are in prezenta mea cred ca si ea simte ceva pentru mine. De fiecare data cand o vad, parca imi insenineaza ziua. M-am gandit ca ar fi bine o perioada sa ma detasez emotional de aceasta fata asa ca incerc de o perioada sa ma detasez de fata aceasta, sa o evit, sa nu ma mai gandesc la ea, dar parca in incercarea acesta dragostea pentru ea imi creste. Ce ma sfatuiti? Are rost sa continui aceasta relatie? sau?

6 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Ai mai adresat odata intrebarea asta. De ce crezi ca ai avea nevoie de opinia unia dintre noi? Opinia unui anonim? Varsta nu ar fi o problema decat daca ai avea tu 14 ani si ea sa zicem 21. Daca este ceva gen 22 respectiv 29 ar fi ok. Dragostea nu are varsta.

| Agape10000 explică (pentru Aylee):

Da, am mai adresat intrebarea odata deoarece nu am primit raspuns la ceea ce cautam. Varsta nu e o problema, cel putin nu una majora. Lucrul ce ma framanta e ca, cu toate ca o iubesc mult, totusi parca ceva ma retine in a continua relatia aceasta si nu stiu ce. De aceea m-am gandit o perioada sa stau si sa meditez la aceasta relatie din toate aspectele ei. Nu vreau sa ma grabesc cu relatia aceasta...ma intereseaza ceva serios si nu aventuri pe termen scurt. M-am gandit mult si la faptul ca eu pentru o singura fata am mai simtit ceva asemanator( cand aveam vreo 14-15 ani), dar ulterior cu trecerea timpului mi-am dat seama ca nu e vorba de o iubire erotica, ci de una cum e intre frati. Dar, in cazul de fata nu stiu ce sa zic si sa cred.

| Adry05 a răspuns:

Daca te detasezi efectiv de ea nu o sa ai nimic de castigat, doar o sa-i dai impresia in caz ca ea crede ca simti ceva pentru ea ca ti-au disparut sentimentele. Daca zici ca petreceti timp doar in compania altor oameni, fa-i cumva sa aveti ocazia de a fi si doar voi 2 si apropie-te mai mult de ea. Vorbiti mai mult, iesiti si singuri si poate se si infiripa ceva.

| e1xtz a răspuns:

Care relatie?
Ca nu este nici o relatie din povestea ta, si doar un grup de prieteni care socializeaza.
Plus, un an jumătate in care te-ai gândit la nemurirea sufletului, meditat cum spui tu.
Da fata, ea stie ceva de tine, poate ea are alta treaba si tu de un jumate faci calcule.
Cu atitudinea asta 'budhista' mori flacau... poate si virgin ca iti ia cam mult timp sa te hotarasti sa vorbesti cu o fătucă.

| Mayar a răspuns:

Cati ani ai tu?
E o miscare proasta! Femeile sunt oricum inaintea unui barbat la gandire cu minim un an, iar tu vrei una cu atatia ani mai mare. Te va considera mereu un copil. Mi se pare deja ceva esuat...

| Didyyyyyy a răspuns:

Exact daca iti place de ea spune-i stiu ca nu va fi usor dar trebuie sa vezi daca ea simte aceelasi lucru ca si tine
Dragostea nu are varsta!
Nu te da batut niciodata!

Asta e opinia mea