| BaiatulElita a întrebat:

Buna dimineața! Am și eu o problema. Mama săptămâna trecută era foarte suparata pe mine, fiindcă am luat o nota mică și acum a zis ca nu vrea sa ma mai oblige așa mult cu scoala. Se comporta de ca și cum nimic nu s-ar fi intamplat! Vreau sa stiu ce credeți voi

11 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Ca trebuie sa inveti nu pentru note ci pentru a avea cunostinte. Stiai ca acea "nota" reprezinta "procentual" nivelul tau de cunostinte din acel moment? Iar acest nivel il poti inbunatatii in orice moment?

Posibil sa crezi ca depui efort degeaba pentru a invata o materie care crezi ca nu iti va folosi la nimic. Se prea poate ca acea informatie sa nu te ajute deloc.

Dar iti spun un mic "secret" (pe care te rog sa nu-l divulgi nimanui, chiar cu sacrificiul suprem daca trebuie!) nu informatia aceea te va ajuta pe tine ci Procesul de invatare si cunoastele acesta este de fapt progresul in dezvoltarea ta personala.

Incearca sa aplici acest mic secret doar pentru tine, pentru a te dezvolta cat mai armonios.

Succes!

| Antton a răspuns:

Și a mea le fel a zis știe că am 5 de 4 și la mate și a tăcut

| M679 a răspuns:

Buna, este nevoie de clarificare.
Ai vorbit cu ea despre asta?
Exista doua variante : fie a decis sa nu mai vorbeasca cu tine despre scoala, fie vrea ca tu sa te straduiesti fara sa iti zica ea.
Deci, cel mai bine, poti avea o discutie sincera cu ea despre asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi realizat si ea ca exagereaza?

| Sophieka a răspuns:

Ea a reflectat asupra modului in care a reactionat la nota mica pe care ai luat-o si, poate a discutat despre acest aspect si cu alte persoane care au sfatuit-o sa nu fie dura cu tine si sa nu te streseze prea mult, fiindca nu esti un robot.

Poate i-a parut rau pentru felul in care a reactionat si a vrut sa se schimbe pentru binele vostru.

| BaiatulElita explică (pentru M679):

Cred ca varianta 2

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că și-a schimbat ideile.

| Holiday a răspuns (pentru helpforyou):

"Posibil sa crezi ca depui efort degeaba pentru a invata o materie care crezi ca nu iti va folosi la nimic."

Si cam ar avea dreptate. Programa din invatamantul romanesc e extrem de prost conceputa. E drept, nu mai e chiar la fel de imbecila ca acum 30-40 de ani, dar oricum e departe de ce ar trebui sa fie.

| sierra1 a răspuns:

Câți anișori spuneai că ai?

| helpforyou a răspuns (pentru Holiday):

Sunt de acord cu ce spui tu.
Dar procesul de a invata "sa inveti corect" este foarte important. Si poate reprezenta o motivatie suficienta ca sa nu las mai moale cu invatatul la unele materii.

| Yuoia a răspuns:

Nu vrea sa te mai oblige cu scoala. Poti sa fii si muncitor cu tarnacopul la constructii de drumuri daca nu iti place cartea. "Domn" iesi numai daca muncesti in scoala.