| iulia0514 a întrebat:

Bună din nouhappy
Revin cu o întrebare:
Credeți că există relație perfectă?

71 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind o sa găsești omul perfect, vei avea șansa să crezi că poti găsi relatia perfecta. Cind vei găsi doi oameni perfecți, relația perfecta devine posibilă. Daca cei doi doresc relația.
E nevoie de cam mult, nu crezi?

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Da extrem de mult pentru ca după părerea mea perfecțiunea nu există din simplu fapt ca dacă un lucru e perfect pentru noi pentru ceilalți nu e happy

| darrio2007 a răspuns:

Nu, asa cum nici oamenii nu sunt perfecti.

| Drimmero a răspuns:

Nu.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

În sfârșit gândim la fel laughing

| Mosotti a răspuns:

Relatie perfecta nu exista, dar exista relatii foarte bune si stabile in timp, durabile care se automentin de la sine prin faptul ca faceti fiecare ce trebuie fara sa va puneti problema, veti simti sa faceti asa.
Am mai zis si la cealalta intrebare.

Si o exista si relatie perfecta, nu stim! Ca nu i-am luat pe toti la intrebari sa aflam.
Nu vad de ce nu ar exista una perfecta la o adica?! Insa e extrem de rar ca sincronizarea intre cei doi sa fie 100 %.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

De fapt cred că e imposibilhappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Si eu cred ca e imposibil dar nu neaparat, de ce n-ar fi?! Chiar daca f rar.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Totul e posibil niciodată nu putem ști sigur

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Normal ca nu stim sigur.

| Freya1 a răspuns:

Sincer nu cred ca exista nimic perfect,cu atât mai mult o relatie.
Îți dai seama,doi oameni străini trebuie sa înceapă sa se adapteze la o viata în doi, la obiceiurile și tabieturile celuilalt, cu gândirea celuilalt, cu reacțiile celuilalt, cu suferințele și problemele celuilalt etc.Nu ai cum sa faci asta fără sa te enervezi vreodată, sa suferi, sa te saturi.

| iulia0514 explică (pentru Freya1):

Corecthappy Adevărul este că noi oamenii iubim defectelehappy

| Celcestietot a răspuns:

Hey, ce intelegi prin relatie perfecta? Micile neintelegeri nu cred ca se pun, pentru ca sunt si normale.

| NLS a răspuns:

O relatie poate fi perfecta, DOAR in masura in care cei doi sunt la randul lor "perfecti".
SI CUM PERFECTIUNEA NU EXISTA, depinde de masura in care esti dispus sa faci compromisuri.

Pe asta se bazeaza orice relatie care aparent e perfecta: pe puterea de a intelege si a ierta, de a acepta greselile si stangaciile partenerului fara sa faci o criza de fiecare data, si daca si el se comporta exact la fel, totul va functiona.

Sa nu uitam si ca pe parcursul vietii, datorita diversilor factori, toti ne schimbam.
Poate ai auzit si tu remarca: "sotul/sotia meu/mea s-a schimbat, nu o mai recunosc, nu mai e persoana de la inceput".

De cele mai multe ori, ne schimbam intr-un mod negativ, indepartandu-ne si mai mult de persoana ideala pe care o asteapta partenerul de la noi.

| iulia0514 explică (pentru NLS):

Frumos explicat, mulțumesc!

| cristi202 a răspuns (pentru NLS):

Frumos spus! Și realist.

| Holiday a răspuns:

Sigur, dar doar pentru unul dintre parteneri.

| iulia0514 explică (pentru Holiday):

Atunci nu mai e perfecta trebuie să fie perfecta pentru ambii parteneri!

| Dismally a răspuns:

Da, exista dar sansele sa o gasesti sunt foarte mici.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Trebuie să-ți mărturisesc ca eu nu cred în perfecțiune și în plus cred ca ar fi extrem de plictisitorlaughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Acum depinde si ce intelegi prin perfectiune big grin Nu stiu ce sa zic, parca as alege perfectiunea plictisitoare decat una care nu merge si trebuie sa tragi de ea constant laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Eu prefer sa aibă și ceva defecte sa avem și provocări ca dacă totul e roz e extrem de plictisitorhappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu-ti fa grji, viata ofera destule provocari si in afara relatiei, sigur nu te plictisesti big grin

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Nu știu cum să-ți explic ca i-o traba sa ma sfadesc cu bărbatu și dacă ii perfect cum ma mai sfadesc cu el dacă nu am motiverolling on the floor

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu exista, ca femeie gasesti mereu motive laughing

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Dacă e pur și simplu perfect nu prea ai ce motiv sa găseștilaughing

| Lioana a răspuns:

Exista doar relatii care rezista in fata greutatilor si relatii care nu rezista. Perfecte nu sunt niciunele.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, dar se poate tinde spre asta

| Furnicuta000 a răspuns:

Relatiile perfecte sunt alea in care niciun partener nu are pretentii prea mari de la celalalt sau in care unul din ei lasa prea mult de la el

| Floridori a răspuns:

Perfectiunea este relativa...Deci raspunsul este si da, si nu.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Eu cred ca da, exista si astfel de relatii dar sunt foarte rare.
Cred ca la unul din zece cupluri.

| Sophieka a răspuns:

Da, cum sa nu. Ceturi aprinse ca un foc superb de tabara, suparari lungi si frumoase, discutii intelectuale in contra-dictoriu si iata ca iese o relatie perfecta big grin laughing.

| iulia0514 explică (pentru Sophieka):

Vezi asta e perfecțiunealaughing

| carevaescu a răspuns (pentru Sophieka):

Cu... Aceeasi persoană? laughing)

| Sophieka a răspuns (pentru carevaescu):

Cu cine vrea si poate sufletelul tau.

| carevaescu a răspuns (pentru Sophieka):

Eu te intrebam pe tine, despre tine (era o gluma in froma unei intrebari retorice - ma amuzat ideea de exces de suparare -> relatie perfecta)

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin acea relație perfectă, cum definești conceptul.

Dacă perfect înseamnă să nu găsești defecte la partener, să fiți pe aceeași lungime de undă, să nu fie nimic de îmbunătățit la relație, atunci nu, nu există. Dar pe de altă parte, fix această relație "perfectă" pentru mine ar fi cât se poate de imperfectă. Nu vreau ca partenerul meu să fie exact ca mine, să gândească la fel, eu vreau un om care să mă provoace să gândesc diferit. Cât despre defecte, amândoi le avem și mă bucură că ni le observăm și astfel ne ajutăm să evoluăm împreună, devenind mai buni. Iar dacă nu ar exista nimic de îmbunătațit la relație, mi s-ar părea rețeta perfectă pentru monotonie și o relație monotonă nu ar fi perfectă pentru mine. Așa dacă există îmbunătățiri de făcut mereu (și suntem amândoi dispuși să le facem) știm că relația noastră de acum nu e aceeași ca acum un an și nu va fi aceeași ca peste un an.

| iulia0514 explică (pentru AnastasiaK):

Asa ma gândeam și eu dacă am fi prea asemănători ar interveni plictisealahappy

| blackann a răspuns:

Nu

| carevaescu a răspuns:

Cati ani ai? laughing

Nu numai că nu există, este imposibilă.

Așa Că stai liniștită, nu există scenariul în care te vei plictisi de cât de perfect va merge. laughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Pff chiar începeam să-mi fac griji rolling on the floor
Câți ani crezi tu ca am? Și după îți spun dacă ai dreptate sau nuhappy

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Era o întrebare retorică laughing

Dacă tot mă pui să ghicesc, 99, 99% sigur că ai undeva între 15 și 51 de ani laughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Pff ar fi super sa mai am 15 ani laughing
Pana la 51 mai am vreo 19 happy

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Mulți înainte si casa de piatra (eventual, sau meta-metaforic)

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc! Sunt căsătorită de 12 ani happy

| CleanHeart a răspuns:

Niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa existe și acea relație perfecta, personal cred si in asa ceva spre exemplu, însă îmi este greu sa cred ca nu se confrunta cu problemele conjugale, pentru ca fiecare ne confruntam la un momentdat cu probleme personale si/sau de cuplu.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Un cuplu perfect nu se confrunta cu asa ceva atunci nu ar mai fi perfecthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că există așa ceva, sincer, în nimic. Până și la muncă unde se vrea a fi productivitate, sunt furtuni, right? happy
De fapt perfecțiunea nu există. happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Corect în plus perfecțiunea difera de la persoana la persoana

| troleibuz a răspuns:

Nu exista. Chiar si cea mai buna persoana din lume are defecte si traume. Chiar si bunatatea se poate transforma intr-un defect.

| AdioTPU a răspuns:

Nu. Unii doar păstrează aparențele.

| slayer09 a răspuns:

Depinde ce se intelege prin relatie perfecta? adica sa fiti ca 2 indragostiti toata ziua, ca in filme iubindu-va ca 2 copii pana la adanci batraneti? sau 2 oameni cerebrali, cu bune si cu rele, constienti de patimile si nevoile fiecaruia, cu dedicarea unuia fata de celalalt, cu vointa de a ajuta persoana de langa tine, de a o iubi asa cum este ea, cu capriciile ei, cu nervii ei, cu patimile ei. Dar totodata sa invatati sa le si tineti in frau si sa le vindecati.

Pentru prima intrebare eu zis ca exista, dar nu in viata asta. In viata asta exista relatia pefecta ca si lupta pentru celalalt de langa tine, pentru tine, pentru amandoi. Eu cred ca o relatie in viata asta este o terapie unul pentru celalalt. O terapie prin iubire, atat timp cat amandoi sunt constienti ca sunt slabi ca au patimi si neajunsuri. In doi, cand celalalt e aproape de tine e mult mai usor pentru tine la greu, asa si invers. Asa ar trebui sa fie o relatie de cuplu, bazata pe dragoste si iubire mai ales in momentele de cumpana, tristete, agonie etc. Abia atunci va fi o relatie bazata pe adevarata iubire, nu pe niste sentimente egoiste. Si da, atunci ea va dainui la infinit, iubirea nu se va pierde pentru ca va fi inauntrul tau. Iar mofturile si toate puerilitatile din relatie care aduc cearta si despartire sunt din cauza orgoliilor noastre si ca suntem noi prea lenesi si suntem invatati cu prea multe si avem prea mult confort, de aceea nici nu stim cum arata adevarata dragoste si nu o mai simtit, ca ne-am invatat sa fim puturosi pentru sufletul nostru.

| just4ubr2015 a răspuns:

Da exista dar trebuie sa te dedici 100%

| EliLeli a răspuns:

Depinde ce intelegi prin perfect.

| iulia0514 explică (pentru EliLeli):

Corect! Perfecțiunea e diferită în concepția fiecărui om!

| Hammurabi a răspuns (pentru iulia0514):

Eu zic că da, există.
Ce ar putea fi inevitabil imperfect?

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

De exemplu poți descoperi după căsătorie ca nu-ți place cum își așează șosetelehappy al meu le pune alandala eu ii tot explic sa le pună după culori happy

| Hammurabi a răspuns (pentru iulia0514):

"De exemplu poți descoperi după căsătorie ca nu-ți place cum își așează șosetele happy"

Iartă-mă dar dacă s-ar întâmpla asta, relația noastră n-ar fi perfectă decât pentru faptul că eu ar trebui să fac obligatoriu o vizită la psiholog... laughing

| carevaescu a răspuns (pentru Hammurabi):

"Ce ar putea fi inevitabil imperfect?"

Mie îmi place întrebarea asta. Este surprinzător de adâncă.

Bineînțeles că există un răspuns simplu dar probabil incoerent. El ar fi ceva de genul:
Orice obiect sau fenomen în care putem observa o structură interioară are posibilitate să fie imperfect.
Asta înseamnă că singurele obiecte despre care putem spune că sunt invariabil perfecte sunt cele fundamentale pentru acest univers. Adică particulele subatomice fundamentale.
Deoarece structura este de fapt un fenomen emergent din felul în care obiectele fundamentale interacționează, posibilitatea imperfecțiunii crește exponențial cu complexitatea sistemului.
Atunci când ajungem la scara macro în care ne aflăm orice obiect sau fenomen pe care îl observăm este de fapt un sistem cu o complexitate imensă, însemnând că posibilitatea sa nu se abată de la o structură perfectă este efectiv zero.

QED
¯\_(ツ)_/¯

| Hammurabi a răspuns (pentru carevaescu):

Răspunsul tău e absolut perfect pentru o structură materială.
Dar relațiile sunt structuri imateriale.

| carevaescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Înțeleg de unde vine ideea că relațiile sunt structurii imateriale.

Dar nu este așa de simplu.

Hai să ne gândim.

Oricare ar fi structura si natura relației, ea se manifestă în realitate prin structuri materiale. Deci pentru a înțelege o relație trebuie să înțelegi și felul în care creează o corespondență cu structurile materiale în care se manifestă. Înseamnă că complexitatea structurei unei relații este mult mai mare decât complexitatea structurilor materiale în care se manifestă.

Pe de altă parte o relație nu este o structură fundamentală. Chiar dacă zicem că structura ei este imaterială în principiu, ea este compusă dintr un șir imens de alte structuri imateriale. Fiecare din aceste structuri trebuie să aibă un fel de corespondență cu realitatea fizică în care se manifestă.

Sărim peste câte etape

Chiar dacă o relație este o structură imaterială, ea este imens mai complexă decât o structură materială. Mai mult, o structură materială nu este complicată, pe când o relație este extrem de complicată.

Ceea ce înseamnă că posibilitatea existenței unei relații perfecte este efectiv 0.

Și nici măcar nu am inclus orice idee despre indemderminismul fundamental al liberului arbitru.

This was fun big grin

Amazing question.

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Acum am aflat de ce a zis soțul meu ca are nevoie de o vizita la psiholog șosetele sunt problemalaughing în nici un caz euwinking

| Desmond a răspuns:

Mult prea generală întrebarea. Daca vrei un răspuns scurt... nu există. Daca vrei ceva mai detaliat, e in funcție de ambii parteneri. O relație e musai in doi, deci totul se împarte la doi. De la cea mai mică sau mare neînțelegere, până la toate momentele plăcute. Și să existe compatibilitate ( e foarte important!) Cu cât ai mai multe în comun cu persoana de langa tine, cu atât mai bine. Toată povestea cu "opusurile se atrag" e bună. Dar pe termen scurt. Perfecțiunea poate fi, pentru tine, o plimbare in parc și un suc, pentru alții o vacanță de 20 de mii pe o insulă, 5 zile. Suntem diferiți, percepem perfecțiunea diferit. Nu există nimic absolut. Tocmai de aceea și răspunsul la această întrebare e deschis pentru interminabile păreri. Am fost lăsați imperfecți, tocmai pentru a ne crea singuri perfecțiunea după bunul plac. Nu căuta acul in carul cu fân.

| iulia0514 explică (pentru Desmond):

Nu caut acul în carul cu fân vreau doar sa aflu părerea altor oamenihappy