| iulia0514 a întrebat:

Bună din nouhappy
Revin cu o întrebare:
Credeți că există relație perfectă?

71 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Sigur, dar doar pentru unul dintre parteneri.

| Dismally a răspuns:

Da, exista dar sansele sa o gasesti sunt foarte mici.

| Lioana a răspuns:

Exista doar relatii care rezista in fata greutatilor si relatii care nu rezista. Perfecte nu sunt niciunele.

| iulia0514 explică (pentru Holiday):

Atunci nu mai e perfecta trebuie să fie perfecta pentru ambii parteneri!

| Drimmero a răspuns:

Nu.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Trebuie să-ți mărturisesc ca eu nu cred în perfecțiune și în plus cred ca ar fi extrem de plictisitorlaughing

| EliLeli a răspuns:

Depinde ce intelegi prin perfect.

| iulia0514 explică (pentru Lioana):

Corecthappy

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

În sfârșit gândim la fel laughing

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Acum depinde si ce intelegi prin perfectiune big grin Nu stiu ce sa zic, parca as alege perfectiunea plictisitoare decat una care nu merge si trebuie sa tragi de ea constant laughing

| Desmond a răspuns:

Mult prea generală întrebarea. Daca vrei un răspuns scurt... nu există. Daca vrei ceva mai detaliat, e in funcție de ambii parteneri. O relație e musai in doi, deci totul se împarte la doi. De la cea mai mică sau mare neînțelegere, până la toate momentele plăcute. Și să existe compatibilitate ( e foarte important!) Cu cât ai mai multe în comun cu persoana de langa tine, cu atât mai bine. Toată povestea cu "opusurile se atrag" e bună. Dar pe termen scurt. Perfecțiunea poate fi, pentru tine, o plimbare in parc și un suc, pentru alții o vacanță de 20 de mii pe o insulă, 5 zile. Suntem diferiți, percepem perfecțiunea diferit. Nu există nimic absolut. Tocmai de aceea și răspunsul la această întrebare e deschis pentru interminabile păreri. Am fost lăsați imperfecți, tocmai pentru a ne crea singuri perfecțiunea după bunul plac. Nu căuta acul in carul cu fân.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Eu prefer sa aibă și ceva defecte sa avem și provocări ca dacă totul e roz e extrem de plictisitorhappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu-ti fa grji, viata ofera destule provocari si in afara relatiei, sigur nu te plictisesti big grin

| iulia0514 explică (pentru Desmond):

Nu caut acul în carul cu fân vreau doar sa aflu părerea altor oamenihappy

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 explică (pentru EliLeli):

Corect! Perfecțiunea e diferită în concepția fiecărui om!

| Hammurabi a răspuns (pentru iulia0514):

Eu zic că da, există.
Ce ar putea fi inevitabil imperfect?

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Nu știu cum să-ți explic ca i-o traba sa ma sfadesc cu bărbatu și dacă ii perfect cum ma mai sfadesc cu el dacă nu am motiverolling on the floor

| carevaescu a răspuns:

Cati ani ai? laughing

Nu numai că nu există, este imposibilă.

Așa Că stai liniștită, nu există scenariul în care te vei plictisi de cât de perfect va merge. laughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Pff chiar începeam să-mi fac griji rolling on the floor
Câți ani crezi tu ca am? Și după îți spun dacă ai dreptate sau nuhappy

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

De exemplu poți descoperi după căsătorie ca nu-ți place cum își așează șosetelehappy al meu le pune alandala eu ii tot explic sa le pună după culori happy

| Sophieka a răspuns:

Da, cum sa nu. Ceturi aprinse ca un foc superb de tabara, suparari lungi si frumoase, discutii intelectuale in contra-dictoriu si iata ca iese o relatie perfecta big grin laughing.

| iulia0514 explică (pentru Bubico2022):

Aia nu a fost perfectalaughing

| iulia0514 explică (pentru Sophieka):

Vezi asta e perfecțiunealaughing

| Freya1 a răspuns:

Sincer nu cred ca exista nimic perfect,cu atât mai mult o relatie.
Îți dai seama,doi oameni străini trebuie sa înceapă sa se adapteze la o viata în doi, la obiceiurile și tabieturile celuilalt, cu gândirea celuilalt, cu reacțiile celuilalt, cu suferințele și problemele celuilalt etc.Nu ai cum sa faci asta fără sa te enervezi vreodată, sa suferi, sa te saturi.

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin acea relație perfectă, cum definești conceptul.

Dacă perfect înseamnă să nu găsești defecte la partener, să fiți pe aceeași lungime de undă, să nu fie nimic de îmbunătățit la relație, atunci nu, nu există. Dar pe de altă parte, fix această relație "perfectă" pentru mine ar fi cât se poate de imperfectă. Nu vreau ca partenerul meu să fie exact ca mine, să gândească la fel, eu vreau un om care să mă provoace să gândesc diferit. Cât despre defecte, amândoi le avem și mă bucură că ni le observăm și astfel ne ajutăm să evoluăm împreună, devenind mai buni. Iar dacă nu ar exista nimic de îmbunătațit la relație, mi s-ar părea rețeta perfectă pentru monotonie și o relație monotonă nu ar fi perfectă pentru mine. Așa dacă există îmbunătățiri de făcut mereu (și suntem amândoi dispuși să le facem) știm că relația noastră de acum nu e aceeași ca acum un an și nu va fi aceeași ca peste un an.

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Era o întrebare retorică laughing

Dacă tot mă pui să ghicesc, 99, 99% sigur că ai undeva între 15 și 51 de ani laughing

| carevaescu a răspuns (pentru Sophieka):

Cu... Aceeasi persoană? laughing)

| Hammurabi a răspuns (pentru iulia0514):

"De exemplu poți descoperi după căsătorie ca nu-ți place cum își așează șosetele happy"

Iartă-mă dar dacă s-ar întâmpla asta, relația noastră n-ar fi perfectă decât pentru faptul că eu ar trebui să fac obligatoriu o vizită la psiholog... laughing

| slayer09 a răspuns:

Depinde ce se intelege prin relatie perfecta? adica sa fiti ca 2 indragostiti toata ziua, ca in filme iubindu-va ca 2 copii pana la adanci batraneti? sau 2 oameni cerebrali, cu bune si cu rele, constienti de patimile si nevoile fiecaruia, cu dedicarea unuia fata de celalalt, cu vointa de a ajuta persoana de langa tine, de a o iubi asa cum este ea, cu capriciile ei, cu nervii ei, cu patimile ei. Dar totodata sa invatati sa le si tineti in frau si sa le vindecati.

Pentru prima intrebare eu zis ca exista, dar nu in viata asta. In viata asta exista relatia pefecta ca si lupta pentru celalalt de langa tine, pentru tine, pentru amandoi. Eu cred ca o relatie in viata asta este o terapie unul pentru celalalt. O terapie prin iubire, atat timp cat amandoi sunt constienti ca sunt slabi ca au patimi si neajunsuri. In doi, cand celalalt e aproape de tine e mult mai usor pentru tine la greu, asa si invers. Asa ar trebui sa fie o relatie de cuplu, bazata pe dragoste si iubire mai ales in momentele de cumpana, tristete, agonie etc. Abia atunci va fi o relatie bazata pe adevarata iubire, nu pe niste sentimente egoiste. Si da, atunci ea va dainui la infinit, iubirea nu se va pierde pentru ca va fi inauntrul tau. Iar mofturile si toate puerilitatile din relatie care aduc cearta si despartire sunt din cauza orgoliilor noastre si ca suntem noi prea lenesi si suntem invatati cu prea multe si avem prea mult confort, de aceea nici nu stim cum arata adevarata dragoste si nu o mai simtit, ca ne-am invatat sa fim puturosi pentru sufletul nostru.