| iulia0514 a întrebat:

Bună din nouhappy
Revin cu o întrebare:
Credeți că există relație perfectă?

71 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Perfectiunea este relativa...Deci raspunsul este si da, si nu.

| LordCristobal a răspuns:

Eu cred ca da, exista si astfel de relatii dar sunt foarte rare.
Cred ca la unul din zece cupluri.

| carevaescu a răspuns (pentru Hammurabi):

"Ce ar putea fi inevitabil imperfect?"

Mie îmi place întrebarea asta. Este surprinzător de adâncă.

Bineînțeles că există un răspuns simplu dar probabil incoerent. El ar fi ceva de genul:
Orice obiect sau fenomen în care putem observa o structură interioară are posibilitate să fie imperfect.
Asta înseamnă că singurele obiecte despre care putem spune că sunt invariabil perfecte sunt cele fundamentale pentru acest univers. Adică particulele subatomice fundamentale.
Deoarece structura este de fapt un fenomen emergent din felul în care obiectele fundamentale interacționează, posibilitatea imperfecțiunii crește exponențial cu complexitatea sistemului.
Atunci când ajungem la scara macro în care ne aflăm orice obiect sau fenomen pe care îl observăm este de fapt un sistem cu o complexitate imensă, însemnând că posibilitatea sa nu se abată de la o structură perfectă este efectiv zero.

QED
¯\_(ツ)_/¯

| Sophieka a răspuns (pentru carevaescu):

Cu cine vrea si poate sufletelul tau.

| Furnicuta000 a răspuns:

Relatiile perfecte sunt alea in care niciun partener nu are pretentii prea mari de la celalalt sau in care unul din ei lasa prea mult de la el

| carevaescu a răspuns (pentru Sophieka):

Eu te intrebam pe tine, despre tine (era o gluma in froma unei intrebari retorice - ma amuzat ideea de exces de suparare -> relatie perfecta)

| Hammurabi a răspuns (pentru carevaescu):

Răspunsul tău e absolut perfect pentru o structură materială.
Dar relațiile sunt structuri imateriale.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Înțeleg de unde vine ideea că relațiile sunt structurii imateriale.

Dar nu este așa de simplu.

Hai să ne gândim.

Oricare ar fi structura si natura relației, ea se manifestă în realitate prin structuri materiale. Deci pentru a înțelege o relație trebuie să înțelegi și felul în care creează o corespondență cu structurile materiale în care se manifestă. Înseamnă că complexitatea structurei unei relații este mult mai mare decât complexitatea structurilor materiale în care se manifestă.

Pe de altă parte o relație nu este o structură fundamentală. Chiar dacă zicem că structura ei este imaterială în principiu, ea este compusă dintr un șir imens de alte structuri imateriale. Fiecare din aceste structuri trebuie să aibă un fel de corespondență cu realitatea fizică în care se manifestă.

Sărim peste câte etape

Chiar dacă o relație este o structură imaterială, ea este imens mai complexă decât o structură materială. Mai mult, o structură materială nu este complicată, pe când o relație este extrem de complicată.

Ceea ce înseamnă că posibilitatea existenței unei relații perfecte este efectiv 0.

Și nici măcar nu am inclus orice idee despre indemderminismul fundamental al liberului arbitru.

This was fun big grin

Amazing question.

| iulia0514 explică (pentru Freya1):

Corecthappy Adevărul este că noi oamenii iubim defectelehappy

| iulia0514 explică (pentru AnastasiaK):

Asa ma gândeam și eu dacă am fi prea asemănători ar interveni plictisealahappy

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Pff ar fi super sa mai am 15 ani laughing
Pana la 51 mai am vreo 19 happy

| just4ubr2015 a răspuns:

Da exista dar trebuie sa te dedici 100%

| iulia0514 explică (pentru Floridori):

Frumos spus!

| Celcestietot a răspuns:

Hey, ce intelegi prin relatie perfecta? Micile neintelegeri nu cred ca se pun, pentru ca sunt si normale.

| Mosotti a răspuns:

Relatie perfecta nu exista, dar exista relatii foarte bune si stabile in timp, durabile care se automentin de la sine prin faptul ca faceti fiecare ce trebuie fara sa va puneti problema, veti simti sa faceti asa.
Am mai zis si la cealalta intrebare.

Si o exista si relatie perfecta, nu stim! Ca nu i-am luat pe toti la intrebari sa aflam.
Nu vad de ce nu ar exista una perfecta la o adica?! Insa e extrem de rar ca sincronizarea intre cei doi sa fie 100 %.

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Nu exista, ca femeie gasesti mereu motive laughing

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Mulți înainte si casa de piatra (eventual, sau meta-metaforic)

| NLS a răspuns:

O relatie poate fi perfecta, DOAR in masura in care cei doi sunt la randul lor "perfecti".
SI CUM PERFECTIUNEA NU EXISTA, depinde de masura in care esti dispus sa faci compromisuri.

Pe asta se bazeaza orice relatie care aparent e perfecta: pe puterea de a intelege si a ierta, de a acepta greselile si stangaciile partenerului fara sa faci o criza de fiecare data, si daca si el se comporta exact la fel, totul va functiona.

Sa nu uitam si ca pe parcursul vietii, datorita diversilor factori, toti ne schimbam.
Poate ai auzit si tu remarca: "sotul/sotia meu/mea s-a schimbat, nu o mai recunosc, nu mai e persoana de la inceput".

De cele mai multe ori, ne schimbam intr-un mod negativ, indepartandu-ne si mai mult de persoana ideala pe care o asteapta partenerul de la noi.

| cristi202 a răspuns:

Cind o sa găsești omul perfect, vei avea șansa să crezi că poti găsi relatia perfecta. Cind vei găsi doi oameni perfecți, relația perfecta devine posibilă. Daca cei doi doresc relația.
E nevoie de cam mult, nu crezi?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, dar se poate tinde spre asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa existe și acea relație perfecta, personal cred si in asa ceva spre exemplu, însă îmi este greu sa cred ca nu se confrunta cu problemele conjugale, pentru ca fiecare ne confruntam la un momentdat cu probleme personale si/sau de cuplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că există așa ceva, sincer, în nimic. Până și la muncă unde se vrea a fi productivitate, sunt furtuni, right? happy
De fapt perfecțiunea nu există. happy

| darrio2007 a răspuns:

Nu, asa cum nici oamenii nu sunt perfecti.

| troleibuz a răspuns:

Nu exista. Chiar si cea mai buna persoana din lume are defecte si traume. Chiar si bunatatea se poate transforma intr-un defect.

| CleanHeart a răspuns:

Niciodata.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Dacă e pur și simplu perfect nu prea ai ce motiv sa găseștilaughing

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc! Sunt căsătorită de 12 ani happy

| iulia0514 explică (pentru NLS):

Frumos explicat, mulțumesc!

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Da extrem de mult pentru ca după părerea mea perfecțiunea nu există din simplu fapt ca dacă un lucru e perfect pentru noi pentru ceilalți nu e happy