| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Doresc sa îmi răspundă cât mai mulți oameni vă rog, am mare nevoie.
Sunt împreună cu un băiat de aproximativ un an si am plecat la sora mea de vineri sa stau cu nepotelul, vreau sa zic ca de cand am plecat nu l-a mai interesat de mine, îmi zicea mereu ca de ce îl sun, ca el e ocupat, ca sa îl las si ma respingea mereu.Noi stam în casa cu ai lui si maica-sa e mult mai importantă pentru el decât eu,pune mai mult pret pe ea decât pe mine și noi vorbind la telefon am inceput sa ne certam el dupa zicând ca am zis lucruri urâte despre maica-sa si eu la nervi i-am zis ca e nesimțit iar el a zis ca pe maica-sa a deranjat-o ca l-am jignit de fata cu ea desi el m-a jignit mult mai urât de față cu ea si nu zicea nimic, după care a doua zi am sunat-o pe ea si nu a mai răspuns, i-am scris peste tot si nimic si el zice ca o sa se ia de mine ea ca l-am jignit pe el de față cu ea dar ea când îl jignea de față cu mine nu mai era nimic avea voie cica ca ea e ma-sa.
Multe figuri si eu am renunțat la liceu pentru el in ultimul an, m-au mintit amândoi ca el era la spital sa ma faca sa vin dupa au recunoscut ca au mințit.
Cred ca doar au așteptat să plec sa se scape de mine.
Iar eu acum, ce sa fac? liceu nu am, unde sta nu, la sora nu pot rămâne, mi se pare penibil.

24 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

In primul rand a fost o greseala sa locuiti impreuna cu parintii lui.
In al doilea daca inca nu este intarcat nu iti mai pierde timpul cu el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A fost vina ta nu trebuia sa renunti la liceu pentru eldar asa ai decis tu, el este tigan? Si nu trebuia sa il jignesti de față cu mama lui, mama lui ia interzis sa se mai vada cu tine si acum tu numai poti face nimic, ai gresit rau, acum singura solutie este sa te desparti de el sa te intorci acasa la parinti si sa te apuci de scoala sau de muncă daca ai peste 18 ani, ce varsta ai?

| darrio2007 a răspuns:

E clar că nu s-a despartit inca de maica-sa si nu este pregatit pentru o relatie. Faci o mare prostie daca il mai cauti.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Fără supărare dar te-a prostit cum a vrut el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine nu te mutai la familia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă terminai liceul și aveai bacul era mai bine pentru tine.

Bula
| Bula a răspuns:

Uita de el si intoarce-te la parintii tai!
Reorganizeaza-ti viata, viitorul!
Termina liceul (si eventual si facultate) si vei gasi un partener /sot mai potrivit.

| ioana748 a răspuns:

Poate mai bine ca s-a intamplat asa acum, nu cu vreo doi copii de fusta.
Trebuie sa incepi sa te respecti pe tine si sa termini cu bazaconiile.
Vorbesti de un barbat, baiat, imatur si o mama posesiva.
Trebuie sa fii independenta. Stiu ca sperie la inceput, dar dupa ce vei fi pe picioarele tale altfel vei intelege despre ce este vorba.
Exista joburi care ofera si cazare. Poate fi un inceput.
Poti termina liceul la seral daca iti doresti.
Iti doresc sa intalnesti un baiat civilizat, matur si ideal cu chirie decat cu vreo soacra in casa. Din punctul meu de vedere relatia cu acest baiat se va termina mai devreme sau mai tarziu.Cu cat mai tarziu cu atat mai rau pentru tine. Sa si gaseasca alta fraiera de serviciu.
Tu nu mai esti disponibila.
Toate cele bune.
Doamne ajuta❤️

| RedMarr a răspuns:

Aici e Clar.
Trebuie sa se hotarasca ce vrea, Relatia cu Tine, sau maica-sa. Tu/el sunteti tineri si inevitabil va mai certati/aveti opinii diferite, totusi Maica-sa ar trebui sa nu se bage, sa va Desparta. Daca s-a ajuns la jigniri - oare asa arata Iubirea? Pana la urma, in relatia voastra alege El sau Ea (maica-sa)? Uite d'aia si motivul pentru care tinerii locuiesc separat (cu chirie). Unii parinti au obiceiul sa manipuleze/stapaneasca relatia copilului lor. Tu stii ce Vrei ...intrebarea e -EL, ce vrea, Relatia cu tine sau Maica'sa? In conditiile astea, daca e Neserios, ar fi Bine sa te Gandesti la tine/Viitorul tau. Vezi daca poti gasi un job ceva - si daca poti sa-ti continui Studiile. Cu Liceul poti gasi un job la un market, sa ai ceva bani sa te intretii pana te hotarasti Ce-Cum si Unde. Posibil sa mai aibe pendulari intre Tine si Ea, dar daca nu stie diferenta, Alege Tu pentru tine. Cam asa vad Variantele. Ce Altceva poti face?

| dullcat a răspuns:

Fugi din familia aia plina de manipulatori, cu inteligenta emotionala a unui cartof! Iti va fi mult mai bine de una singura.De ce nu poti ramane la sora ta, macar temporar, pana te pui pe picioarele tale? Totusi, pana sa te duci la ei unde ai locuit? Iti ratezi toata viata daca alegi sa te intorci in acea familie, ai incredere in ce iti spun.Un barbat adevarat isi pune sotia si familia pe care o intemeiaza cu ea pe primul loc, parintii urmand sa fie pe locul doi.De ce ai vrea sa stai la cineva care inca traieste sub fusta mamei si nu are pic de respect pentru tine? Orice vei face femeia aia te va intoarce pe toate partile, nu cumva sa ii gresesti baiatului ei pretios.Nu va tine niciodata cu tine, nu va fi niciodata bine, nu te va aprecia, te va vedea ca pe nora aia care i-a furat copilul.Nu ai cum sa castigi sau sa iesi intreaga din punct de vedere psihologic din asemenea scenariu. Tinerii care isi doresc o viata buna pleaca din casa parintilor, nu locuiesc cu ei. Lasa-i si vezi-ti de viata, cauta sa termini liceul si apoi sa te angajezi.Succes.

| Madaxo97 a răspuns:

Foarte nasoala situația in care te-ai băgat, cum naiba ai fost in stare sa renunti la liceu pentru un prost, din start daca era bărbat cu capul pe umeri nu te-ar fi lăsat sa renunți la școală.
Părinți nu ai? Întoarce-te unde locuiai înainte sa-l întâlnești pe el.
Lasă-l si pe el si pe mă-sa, ce viitor ai tu lângă un asemenea bărbat, fugi urgent nu contează unde, oriunde e mai bine ca acolo, ei doi, el cu mă-sa deja au o relație, tu ești in plus acolo, nu ai realizat? Să rămână cu mă-sa, dacă ține numai cu ea, e clar ca nu a tăiat cordonul ombilical încă, dacă te iubea îți lua tie apărarea, nu ei, si nu te-ar fi jignit deloc in primul rând.
Relație mega toxică din care trebuie sa ieși neapărat, nu îți mai irosi viața si tinerețea lângă asemenea om.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai acum isi arata adevarata fata, odata ce a realizat ca s-a plictisit de tine si isi vrea librtatea inapoi.

In ce priveste renuntatl la liceu, ai facut-o pentru tine, nu pentru altcineva, ca doar nu te-a fortat nimeni sa nu mai mergi la scoala.

Poti merge la liceu inscriindu-te la cursurile serale, unde mergi dupa amiaza doar 4 ore, de la orele 16 la 20 (sau 17-21), dimineata putand chiar sa mergi la servici.
"Penibila" a fost decizia ta, luata dupa cum ai avut pofta, nefiind nimeni vinovat ca nu ai vrut sa asculti de parinti si sa-ti termini scoala, asa cum fac toti copii minori, acum suferind consecintele faptelor tale.

| Alexia87991 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună,eu sunt majora nu sunt minora!
Am 19 ani!

| Alexia87991 a răspuns (pentru Bula):

Buna!
Asa o sa si fac

| Alexia87991 a răspuns (pentru darrio2007):

Exact! E obsedat de ea, a zis ca legătua dintre el si ea e mai puternica

| Alexia87991 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu ma supăr, stiam.

| Alexia87991 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

19 ani am, nu mi se pare normal sa se bage maica-sa în relația noastră, el are 25 de ani.

| Alexia87991 a răspuns (pentru dullcat):

Ai foarte mare dreptate...mulțumesc frumos!

| Alexia87991 a răspuns (pentru ioana748):

Mi-am găsit o chirie si ceva de munca, mersi mult pentru sprijin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alexia87991):

Tu la 19 ani ce cauti cu unul de 25? Nu ai ce cauta cu asemenea om

| ioana748 a răspuns (pentru Alexia87991):

Ai facut un pas corect si responsabil pentru viața ta.
Doamne ajuta si toate cele bune ❤️

| dullcat a răspuns (pentru Alexia87991):

Bine, sper sa ai puterea necesara sa faci alegerea corecta pentru tine, meriti mai mult de atat! Cand vei fi independenta financiar (adica sa iti gasesti de lucru, cat sa ai un loc al tau in chirie, relativ curat, sa iti permiti de mancare si platesti facturile, sa iti cumperi o haina sau o carte din cand in cand, sa nu te streseze nimeni si sa iti dea ordine, crede-ma ca face foarte mult pentru increderea de sine, pentru procesul de maturizare in general, asa trebuie sa inceapa orice tanar/a) vei avea alte standarde, insa asa daca te intretine cineva este foarte usor sa cazi in capcana iubirii si sa nu mai iesi din situatia vulnerabila.Ai mai multa incredere in tine, poti face orice iti propui cu adevarat.

Nu ai pentru ce.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexia87991):

Probabil este singurul baiat la parinti. Sau singurul copil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia87991):

Cu atat mai bine ca esti majora, insemnand ca poti sa-ti iei servici ziua si seara sa mergi la liceu, cursuri serale ca sa-ti termini tot liceul, deoarece diploma de BAC esteceruta peste tot la muncile decente.
Si uita de barbatul asta, ca relatia voastra este ca si terminata.