| anonim_4396 a întrebat:

Îmi doresc să vorbesc mai deschis cu mama mea. Ea nu a inițiat niciodată vreo discuție mai personală/intimă (nu prea știu cum s-o numesc, dar nu mi-a vorbit nici despre menstruație), iar acum mi-aș dori să încep eu astfel de discuții, pentru că simt nevoia de a vorbi cu ea, dar nu prea știu cum să fac asta...Și de obicei nu e în toane bune și am impresia că asta ar complica și mai mult situația. Mă puteți ajuta cu sfaturi și păreri?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Sa vorbesti cand e in toane bune. Pur si simplu, te duci la ea si ii pui o intrebare sau ii povestesti ceva si de acolo incerci sa dezvolti subiectul. Eu asa fac cu a mea, si e cam la fel, daca nu chiar mai rau ca a ta.

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu te sfii si indrazneste! Roag-o pe mama ta daca are timp pentru a putea sta de vorba cu tine despre un anumit subiect destul de delicat, ca de la femeie la femeie! Dar poti s-o intrebi cand este bine dispusa!

| ZanaCeaBuna01 a răspuns:

Si la mine a fost la fel dar am vorbit o singura datadespre menatruatie ca i.am pus o intrebare greu foarte greu dar daca te simti rusinata sa astfel de subiecte cu mama ta daca are Facebook mesenger sau wats up poti vorbi pe net cu ea sa sa-i scrii un biletel... sper ca te.am ajutat

| PetrescuCatalina a răspuns:

Hei,buna! Nu trebuie sa iti fie rusine! Este mama ta,si ea a trecut prin aceasta chestie,si stie foarte bine.Dar daca chiar iti este asa de rusine sa vorbesti cu o prietena,in care sa stii ca poti avea incredere sau cu bunica ta,pentru ca ea te va ajuta mereu cum poate.Dar in caz ca nu mai ai nici o bunicuta, ia-ti inima in dinti, si spune-i mamei tale, sunt sigura ca o sa iti spuna tot ceea ce nu stii despre menstruatie!
Dar daca vrei sa ma intrebi ceva legat de ea poti sa ma intrebi, o sa iti raspund cu mare drag! Sper ca ti-am dat putin curaj!
PS:Scuze pentru greseli(daca sunt)

| nothinginteresting a răspuns (pentru PetrescuCatalina):

Nu mă refeream la menstruație în special, o dădeam ca pe un exemplu doar. Cam știu acum tot ce ar trebui știut despre asta...Mulțumesc mult pentru răspuns.