| Dumi2 a întrebat:

Bună la toți. Sunt o fată de 23 de ani și sunt împreună cu un băiat de 28 de ani de aproximativ de un an. El muncește și eu după o școală profesională cu diplomă obținută am început să lucrez din septembrie.Acum recent cu vreo 4 săptămâni în urmă am aflat ca am rămas însărcinată. Am comunicat cu prietenul meu dându-ne seama ca e cam repede dar ne dorim să îl păstrăm. Acum urmează să le spunem părinților mei și suntem ambii stresați pentru ca nu știm cum vor reacționa. Ne dăm seama ca suntem deja maturi și putem face astfel de alegeri singuri, dar oricum avem emoții
Cum credeți dacă a fost o decizie bună sau dați-ne vreun sfat cum a le spune mai bine părinților?

5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Voi sunteți pe picioarele voastre acum. Nu cereti voie parintilor sa aveti un copil, ci doar le dati de veste. O sa aveti un pui mic care este parte din voi, miracolul vieții.
Sa fiti fericiti,

| Frank51 a răspuns:

Dacă vă e frică să spuneți lumii, înseamnă că acolo e o problemă, mică sau mare. În mod normal când un cuplu e pe cale să aibă un copil vestea nu are cum să trebuiască să fie pregătită bine ca să fie "digerată" mai bine.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Foarte frumos!
Le trimiti alor tai ecografia, vor pricepe despre ce e vorba.
E posibil ca parintii sa-si doreasca sa fiti casatoriti, eu cred ca acolo vor fi negocierile, nu in legatura cu copilul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cum sunt parintii vostri, ca nu toti avem relatiile la fel.
La mine ar fi fost o forma de genul: i-as fi spus mamei cat de repede, probabil in ziua in care aflu si eu, iar ea i-ar fi spus tatei.
Dar la mine in familie nu se impune nimeni, parerea mea e singura care conteaza, in rest pot doar sa ma sfatuiesc.

In alte familii nu merge asa, parintii se cred dictatori/stapani peste copiii lor, si vor sa faca alegeri sau sa pedepseasca, inclusiv cand copiii isi fac deja familiile lor. Cu genul asta de parinti trebuie sa fii mai atent, sa ii anunti mai oficial si sa fii pregatit sa ii izolezi de cuplul tau, pentru ca in 90% din cazuri se baga aiurea, din setea de autoritate.

| eliancodrut a răspuns:

Traiti-va viata asa cum vreti voi, nu cum vor altii, chiar si parinti fiind. Voi doi sunteti o familie, chiar daca nu sunteti casatoriti si o sa fiti trei. Asta familia voastra si de asta trebuie sa aveti grija. Multa lume stie sa dea sfaturi si indicatii, dar numai pentru altii. Voi ascultati-le si faceti cum credeti voi de cuviinta.
Consider ca nu este prea devreme. Este la varsta normalitatii de a avea copii.