| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Nu folosesc acest site de obicei,dar chiar nu am cu cine vorbi acum. E destul de lung ce voi scrie, scuze pentru asta.
Am 19 ani și am terminat liceul anul trecut. Am lucrat în februarie anul ăsta 2 săptămâni și după mi s-a cerut să-mi dau demisia pentru că lucram 14 ore și la muncă șefa îmi spunea că e prea greu pentru mine, sunt și navetist cu trenul și până la gară mergeam 3 km pe jos.
După ce nu am mai avut loc de muncă,mama mea a avut o problemă medicală cu plămânii și a stat în spital câteva luni și tatăl meu era în Olanda la muncă. Mi s-au părut foarte grele acele luni pentru ca am avut grijă de casă, de 2 frați mai mici și de 3 animale. Am învățat să gătesc câteva feluri de mâncare și să mă descurc singur. Acum câteva zile au venit amândoi părinți acasă și vreau din nou să mă angajez. Totuși tatăl meu e un om violent și consumă alcool prea mult,nu mai spun de țigări,amândoi părinții le consumă. Locuiesc într-un mediu rural dacă contează.
M-am mutat azi la bunicul meu cu tot ce am și vreau să mă angajez și să pot strânge bani un timp. Am un plan făcut și sper să fie în regulă într-un final. Vreau să-mi cumpăr niște lucruri(haine sau ce și-ar dori un om). După să merg la dentist pentru că am niște probleme dentare și vreau să scap de ele. Iar după să strâng bani pentru a mă putea muta împreună cu iubita mea. Voi ignora dacă citesc ceva negativ, avem o relație online de peste 2 ani cu o fată și nu ne-am certat niciodată. Locuim în județe diferite și vrem să ne mutăm împreună,să avem o viață împreună. I-am povestit viața mea,și ea pe a ei și ne susținem mereu și încurajăm până când va deveni realitate,ea este doar cu câteva luni mai mare decât mine. Și când spun că ne-am povestit viața,mă refer la tot,nu doar mesaje scurte,chiar ne scriem foarte mult.
Știu că am scris extrem de mult aici,m-am mutat la bunicul meu pentru că nu mai suport situația de acasă și nu aș putea strânge bani garantat. M-am mutat de câteva ore și mă simt foarte trist,mă simt prea singur doar cu bunicul meu,îmi e dor de frații mei,de mama mea. Voi ați simțit asta când v-ați mutat? Cum ați trecut peste? Va fi mai în regulă cu timpul? Simt că nu puteam să-mi împlinesc visul stând acasă. Sunt foarte multe de povestit, doar că deja am scris extrem de mult.
Mulțumesc dacă chiar ți-ai luat din timp să citești tot!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Mediul meu de acasă din copilărie era similar, aproape identic cu al tău, țigări la greu, alcool, consumate de ambii părinți, violențe, sărăcie etc. E foarte bună decizia pe care ai luat-o, felicitări, e normal să te simți ciudat, ai ieșit din rutina ta zilnică iar acum ești în alt loc si va dura cateva zile să te obișnuiești, ai răbdare, au trecut doar cateva ore. Nu da înapoi, ai dreptate, nu aveai cum să evoluezi în acel mediu toxic de acasă, ai luat cea mai înțeleaptă decizie că te-ai mutat. Strange bănuți și îndeplinește-ți visul de a te muta cu partenera ta, să vă începeți relația așa cum se cuvine, nu doar la distanță. Căutați undeva cu chirie iar dacă munciți amândoi, o să vă meargă foarte bine, dacă va si înțelegeți. Îți urez tot binele din lume și sper ca planul tău să meargă exact așa cum ai descris, să te rupi de acel mediu toxic, eu am reușit, poți reuși și tu dacă muncești și este înțelegere între tine și iubita ta, lucrurile bune vor curge de la sine. O să fie bine, daca iti e dor de familie poți comunica la telefon întotdeauna de câte ori vrei cu ei, nu da înapoi acum să te muti acasă din nou ca nu are sens.

5 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Strângeți banii munciți de tine și multă te cu iubita ta dacă asta îți dorești și spui că este o relație serioasă de 2 ani de zile. Bravo ție că ești capabil să iubești cu Adevărat și nu-ți părăsești iubita bravo. Cât despre tatăl tău nu face prostia săi semenii cu băutura viciile lui comportamentul lui agresivitate lui că astfel o să-ți faci probleme in viață. Ai grijă de tine tinere.

| Garrix2004 a răspuns (pentru Madaxo97):

Îmi pare rău să aud asta, sunt dureroase și triste situațiile de genul...Am ieșit de mai multe ori din rutina zilnică, în liceu eram foarte timid, acum nu mai am emoții când vorbesc cu cineva chiar dacă încă sunt puțin mai retras. Voi strânge bani pentru acel vis. Știu că abia la anul sau peste 2 ani va putea deveni realitate, totuși nu voi renunța. Muncește și ea acolo și de asta îmi e puțin mai greu pentru că vorbim mai rar în ultima vreme, plus că și ea are o situație similară cu a mea. Cred că sunt puțin mai bine, chiar am vorbit azi cu fratele meu și cu mama mea. Îți mulțumesc mult pentru răspuns! Voi strânge bani, doar că bunicul meu nu prea are condiții și trebuie să cumpăr niște lucruri mâine. Am 950 de lei și o parte îi voi păstra pentru un abonament la tren și dacă e nevoie din nou de probă de scaun,iar o parte pentru lucruri cum ar fi o tigaie sau unele lucruri de genul, plus că din salariu va mai trebui să cumpăr câteodată și să fac de mâncare. Am uitat să spun că nu consum alcool aau țigări și nu o voi face niciodată, le urăsc și e o risipă mare de bani. Știu că e greu, totuși am speranță, nu mă voi muta înapoi acasă. O zi bună!

| Garrix2004 a răspuns (pentru 1onur):

Nu voi face ca el niciodată. Vreau să fiu și un tată mai bun cândva și nu voi consuma niciodată alcool sau țigări. Mulțumesc pentru răspuns. O zi bună!

| Madaxo97 a răspuns (pentru Garrix2004):

O să dureze puțin până strângi niște bănuți și te pui pe picioare, nu te descuraja, acum primele luni e normal să fie mai greu cu banii, mai trebuie una, alta prin casă, e de înțeles, abia te-ai mutat, e bine că nu consumi alcool și țigări, bravo ție, bani tocați aiurea, stiu cum e, îmi e necaz când îi stiu pe părinții mei că își arunca mai mult de jumătate de salariu, aproape 3 sferturi pe alcool și țigări, apoi tot ei se văita că nu ai bani și vor ajutor. Și eu am zis că în viața mea nu o să pun gura pe țigări, îi voi folosi pe părinți ca și exemplu negativ, ce să NU fac în viață, și așa am făcut. Îți urez succes pe noul drum, baftă, să îți dea Dumnezeu sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Primul pas bun l-ai facut, mutandu-te cu bunicul, de acum poti sa-ti iei viata in propriile maini si sa faci ce trebuie ca sa poti sa-ti faci un viitor alaturi de fata cere-ti place.
Ia-ti de munca si strange banuti, iar cand esti pregatit casatoreste-te si fa-ti viata ta de familie.
Din pacate, parintii tai sunt niste oameni pierduti, fiindca alcoolul si tutunul ii vor distruge. Pacat de fratiorii mai mici, dar daca situatia devine grea pentru ei, anunta Protectia copilului si ei vor fi luati la Casa copilului, unde vor putea sta pana la 18 ani, fiind hraniti, imbracati, adapostiti si scoliti, pe toate perioada cat unt minori.