| MyLittlePony a întrebat:

Buna seara/Buna ziua!
Am o problema cu care ma confrunt de cand ma stiu, sincer.
Mama mea a fost alcoolica pana in anul 2018 cand deja avea ciroza si statea numai in pat,aproape ca putrezea, dar cu ajutorul surorii mele mai mari, a mers la spital si s-a vindecat.Totul bine si frumos pana anul acesta cand am observat ca iar s-a apucat…si daca o intreb,se supara pe mine ca de ce îndrăznesc sa zic asa ceva.Ea cand consuma alcool,avea si epilepsie,imi era super greu,ca trebuia sa stau cu doi betivi in casa(tatal meu e alcoolic,stam in aceeasi casa dar nu vorbesc cu el,il urasc enorm,nu merita sa fie tata,nu stie).
Iar acum au inceput sa fac scandal ca acum câțiva ani,sa se bata,acum ea sare la bataie,i-am zis sa divorțeze,dar degeaba,m-a amagit mereu.
Ea lucreaza,el sta doar acasa,nu vrea sa lucreze,gaseste multe scuze ca sa nu mearga,dar ea nu observa asta.El doar sta n pat, bea, mananca si se uita la meciuri.Bea foarte mult,are burta foarte umflata si mama l a rugat sa mearga la analize dar nu vrea(vreau ss zic la cel mai serios mod ca are probleme mintale,nu glumesc,a cazut acum cativa ani dintr o caruta si are capul turtit).
Nu l mai suport,nu pot face nimic din cauza lui,vreau sa scap de el, absenta lui m ar face fericita.
La scoala imi luam bullying ca mama consuma alcool si imi venea sa nu mai merg la scoala, toti isi bateau joc de mine.Nu stiu ce sa ma mai fac,sincer,daca mama bea iar,trecutul va deveni prezent si viitor.Mi e frica de asta,abia astept sa plec de aici.Iar de el,ce sa mai zic, un jeg de om, tot ce mi-a oferit au fost traumele.

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare rau. Dar sa stii ca alcoolismul in sine e o boala, e extrem de greu sa scapi de aceasta dependenta. Cat despre tatal tau, ce sa ii faci? E casa lui, nu poti sa il dai afara din casa lui. Asteapta si tu pana te faci mare si pleci

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti minora, poti suna la protectia copilului si ei vin s avada situatia de acasa si te pot lua la un camin de copii unde epotis ta si invata normal si sanatos, alaturi de alti copii, fara mediul ala de alcoolismsi cearta.
Daca esti majora, iti poti lua valiza si pleca in lume!

| Folkin a răspuns:

Nici unul dintre ei nu e mai bun.
Fa cum te-a sfatuit mai sus: suna la Protectia copilului. Vei creste intr-un mediu sanatos pana la 18 ani.

| 1onur a răspuns:

într-adevăr cu Adevărat în situația și mediul în care te afli cu așa "părinți" este una toxică, și una pe care te predispune la același vici" obiceiuri de familie pe care le au părinți tăi în fața ochilor tăi.

Trebuie să continui să mergi la scholă.Nu lăsa indiferent ce ar fi să fie mergi la scholă nu-ți lăsa schola Niciodată fiindcă dacă ai carte în viață ai parte și de oamenii în viață și de un loc de muncă mai bine plătit Pentru tine.

116111 TelefonulCopilului
https://www.116111.ro/descarca-aplicatia

îmi pare rău cu Adevărat că ai parte de și de niște părinți foarte iresponsabil în educația ta în viața ta Dumnezeu săte păzește de toate necazurile și toți "oamenii"care îți vor răul și au intenți rele murdare bolnave mintale o să-ți fie dificil în viață să poți face ceva cu așa părinți mulți copii nevinovați ajung bat jocoriți ajung în fel și fel de situație în viață din cauza ne implicări părinților lor în viața lor sănătate lor grijă lor educație lor disciplină lor în tot ce implicări în viața unui copil părinți săi...

Discută te rog cu surioara ta explicăi situația, problemele pe care le întâmpini cu mama ta tatăl tău și ești obligată să-le suporți din cauza centurilor lor ce-ți poate afecta grav grav de rău viața de copil de Adolcesentă și poți rămâne cu traume când vei ajunge un adult fiindcă nu-i un trai un medicu unde să poți crește, evolua ca un copil sănătatos și normal. Nu băga de seama colegi de scholă care îți fac rău si îți judeca părinți tu să mergi la scholă săte ți de școală. Nu-ți mai întreba părinți deca consumă alcool, băutură fiindcă Doamne Dumnezeule ferește nu ști ce vor face la nervi și ce sechele îi vor apuca, lasăi nu mai judeca de ce bea băutură și ce mai consumă ei.

| MyLittlePony explică (pentru Violleta2022):

Am 18 ani dar nu am unde sa plec si n am cum, deoarece trebuie sa termin liceul.
Dar cand il termin, sunt sigura ca o sa zbor de aici.

| MyLittlePony explică (pentru Furnicuta000):

Um,nu e casa lui.
E casa bunicii mele de pe partea mamei.
El n are nimic.

| MyLittlePony explică (pentru 1onur):

Sora mea stie ce se intampla acasa, ea e mama, locuiește in oras.De foarte multe ori a discutat cu mama, dar degeaba.Mama in loc sa asculte, se face ca ploua. Zice ca tine si face ca ea.Fratelui meu nici nu i zic ce se intampla acasa ca explodeaza de nervi, o sa se certe grav cu ei si n o sa mai vina pe acasa sa ne viziteze.

| 1onur a răspuns (pentru MyLittlePony):

Spune-i surorii tale săte ia în grija ei dacă te iubește cu Adevărat și ține la tine cu Adevărat ca sora ei mai mică