| AlexPc21 a întrebat:

Buna seara tuturor am apelat la acest site pentru a reusii cumva sa rezolv problema care tocmai aparut o sa incerc sa scurtez cat de mult pot povestea. Ma numesc Alex am 22 de ani si am o sora vitrega de 17 ani, dar pe mine nu ma intereseaza ca e sora vitrega, o iubesc ca si cum ar fi sora mea de sange doar ca ajung foarte tarziu acasa de la munca si nu mai apucam sa comunicam asa cum o faceam inainte. Ieri mi-a spus soramea ca a sunat-o iubitul ei sa se duca la ea acasa ca trebuie sa vorbeasca ceva cu ea i-am dat voie pentru ca il cunosc pe baiat si mi se pare un baiat ok, dupa vreo 1 ora jumate s-a intors acasa doar ca, cam ravasita era vanata pe maini, pe gat avea niste rani si vanatai cam ciudate era palida, era plansa, avea ochii rosii, am intrebat-o ce a patit a inceput sa se balbaie, sa ii tremure vocea, mi-a zis ca a cazut pe scari cand venea acasa, dupa ca s-a lovit cu usa de la intrare cand vroia sa plece, e prima oara cand m-a minte, am incercat sa vad ce a patit, sa vorbesc cu ea s-a incuiat in camera ei, nu vrea sa vorbeasca cu mine, nu stiu cum sa o fac sa vorbeasca cu mine, nu stiu cu cine sa ma sfatuiesc pentru ca parintii nostri sunt plecati in strainatate, daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi ar fi super, va multumesc anticipat
p.s.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă n-a fost viol, măcar tentativă tot a fost; ar trebui să mergi la secția de poliție și să vorbești acolo cu cineva priceput. (Există mulți astfel de oameni în Poliția Română, doar că din păcate nu sunt deloc mediatizați, prin presă apărând mai mult alde „Garcea").
Sora ta trebuie convinsă să meargă la IML pentru consult și diagnostic și ridicare de probe biologice care să probeze fapta. Și asta, cât mai rapid cu putință.
În plus, după purtarea ei, este clar că a fost amenințată urât de tot să nu vorbească despre ceea ce i s-a petrecut.
Prin implicarea ta și a poliției trebuie să prindă încredere și să îl dea pe nemernic pe mâna „organelor", să aibă ei grijă de el.
Mamă, ce le-aș tăia eu ăstora tot!
Mișcă-te repede, altfel soră-ta rămâne traumatizată pe viață.

10 răspunsuri:
| AlissBrie a răspuns:

Incearca sa nu o mai intrebi.Fii pur si simplu langa ea, sa simta ca are incredere in tine si poate iti va spune ce a patit.Din cate descrii tu, nu este o minoritate si nu trebuie trecut cu vederea.Incearca sa ii propui sa mearga alaturi de tine la un psiholog unde tu sa nu intrii cu ea sa o lasi numai cu psihologul. Oricum asta si va trebui sa faci.In caz de spune ce i s-a intamplat, iar responsabilul vanatailor ei este chiar iubitul, ar fi bine sa mergeti la sectia de politie.

| PDM2000 a răspuns:

Este foarte clar ca fata este speriata si traumatizata sa spun... incearca sa o incurajezi si sa ii spui vorbe de bine sa fi langa ea si sa o ajuti prin a comunica spune-i ca ii vrei binele si sa fie puternica si daca este necesar sa mergeti eventual si la un pshiolog

| TPUuser199 a răspuns:

Daca acesta era motivul, nu se incuia in camera, si nu era atat de speriata, clar. Pot sa te cataloghez barbat in toata firea, si cred ca singura ei protectie. Las o sa se linisteasca, iar la un moment dat va iesi singura. intreab o calm, iar daca o ia pe ocolite, incepe tu sa dai cu presupusul, si intreab o de prietenul ei. Atunci, clar se va alarma si iti vei da seama daca este el principalul pion, sau s a intamplat altceva. Bafta, si ai grija de ea, mai ales acum, iar de "omul" ala, sa ii dai o lectie, bineinteles nu ma refer neaparat fizica... Politia, iti spun de acum, nu va rezolva nimic... bafta happy

| HowshouldIknow a răspuns:

Mie-mi suna a viol. Ar trebui sa vorbesti cu ea foarte serios.

| AlexPc21 explică (pentru HowshouldIknow):

Crezi?

| SuntFataa a răspuns:

AlissBrie are dreptate, incearca sa nu o intrebi momentan, prefate ca nu s-a intamplat nimic si fii alaturi. Sau ai putea sa o intrebi din prima gen "El ti-a facut asta nu? ". Trebuie sa o linistesti iar daca mai vrea sa se intalneasca cu el sa nu o mai lasi, trebuie sa o faci sa inteleaga ca acel baiat daca i-a facut asta acum oare ce o sa se intample mai tarziu?
Incearca sa ii spui ca esti fratele ei si ca o sa ii fi mereu alaturi indiferent de situatie ca pana la urma sunteti frati si ca nimeni nu o poate ajuta si intelege mai bine ca tine care tii la ia mai mult ca la orice

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alex,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine si sa descoperi cea mai potrivita cale de-a sta de vorba cu sora ta. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| IonuţR1995 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa mergi la prietenul ei. Daca il cunosti, si crezi ca e de incredere trage-l putin de limba. Ea acum e ranita, poate s-a intamplat ceva, poate prietenul ei printr-o actiun ia spulberat increderea fata de baieti, si nu se simte in siguranta. Incearca sa vorbesti cu ea, neaparat! happy

Mult succes!

| Anonima0000000000 a răspuns:

Hey Alex, eu de abia acum vad intrebarea ta
Ai vorbit cu ea, este bine?
Cel mai bine e sa te duci la politie si unpsiholog pentru ea!

| AlexPc21 explică (pentru Anonima0000000000):

Nu,nu e