| Anastasiaana a întrebat:

Buna,soțul meu bea zi de zi, nu vrea să se lase de băut sub nici o forma, orice aș spune fie frumos, urat, amenințare, bea și nu-și mai da seama, uita tot ce face, se comporta urat și violent. Problema este ca avem și doi copii, nu are răbdare deloc cu cel mare și se comporta urat cu el... nu știu cum sa mai procedez, câteva sfaturi va rog...mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Gandeste-te in primul rand la ce impact are asupra copiilor. Tu vrei ca ai tai copii sa creasca intr-un mediu mai stabil nu? Astea ar fi motive intemeiate sa incerci sa-ti formezi alta cale in viata cu ai tai copii.

7 răspunsuri:
| PRaPRa a răspuns:

Nu prea ai ce face, zic eu. Adica ce tine de tine.
Eu zic sa informezi autoritatile/divort si pleaca de langa el... undeva departe.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In majoritatea cazurilor e boala fara leac. Vad ca si el are acea boala si n-ai ce face. Poate daca discuti cu doctorii gasesti pe unul sa te ajute. Eu am avut un unchi (Dumnezeu sa-l odihneasca!) care, desi inteligent, o luase pe calea bauturii. Sotia sa, fosta asistenta, l-a internat pentru alta boala, l-a tinut 3 saptamani in spital si apoi i s-a spus ca daca bea o luna moare. A iesit din spital, n-a baut o luna si apoi n-a mai reusit sa puna bautura in gura toata viata. Si mirosul de bautura il facea sa vomite.

| Anastasiaana explică (pentru PRaPRa):

Mulțumesc

| Anastasiaana explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc frumos

| Violleta2022 a răspuns:

Exista divort si scapi de el, atat tu cat si copii, care oricum sufera foarte mult cand vad atat cearta, om betiv si probabil le este frica de tatal lor.
Nu astepta sa treaca anii ca el nu se va redresa niciodata, dimpotriva, va incepe sa te bata si pe tine si pe copii, de aceea iti spun: acum, cat inca esti in putere si copii tai nu sunt terminati psihic, divorteaza, fiindca va va fi mult mai bine fara acest alcoolic.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde bea? Acasă sau la local?