| Raluca56789 a întrebat:

Sunt într-o relație de luna cu un tip. El pleacă la ai lui la țară si m-a invitat si pe mine. Doar ca eu ma simt agitată din cauza asta. El se pare ca nu prea ii pasa de aceasta agitație a mea. Mi-a spus doar ca nu ma obliga si daca nu vreau sa merg ma înțelege. Voi ce credeți de el si daca ar trebui sa merg sau nu?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Dupa o luna nu mergi nici pana la el acasa, da sa mergi cu el sa stai la ai lui.
Normal sa fi agitata ca nu te simti confortabil in situatia asta.Trebuie sa stai cu el intr-o casa, sa iti afisezi lenjeria si ciorapi in fata lui, sa te machezi si demachiezi de fata cu el sau in preajma lui, sa iti insirui tampoanele, sa folositi acelasi dusi si wc etc.Sunt lucuri care pentru uni par banale dar nu sunt chiar asa, sunt niste lucuri intime si daca esti mai anxios sau introvertit nu prea poti sa le faci tam nesam.Eu cu iubitul meu aveam ceva timp de cand suntem impreuna si inca nu pot sa merg in compania lui nici la medic sau munca (sa muncim in acelasi loc).

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te simti confortabil, mai ales ca sunteti doar de 1 luna impreuna, spune-i ca preferi sa stai acasa si mai tarziu, cand vin ai lui acasa de la tara, sa te ia ca sa-i cunosti.

| Raluca56789 explică (pentru Violleta2022):

I-am cunoscut familia. Ai lui stau la tara. Acolo la tara nu am fost niciodată.

| NicoleEazi a răspuns:

Dupa o luna de relatie e normal sa fi agitata.Eu zic sa zici pas la invitatia asta.Nu stiu cat se bine o sa te simti si ga deste-te ca daca pleci vei fi nevoita sa stai pana va intoarceti si nu vei putea pleca mai repede.Mai lasa sa treaca sa il cunosti mai bine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raluca56789):

Si eu spun sa mai astepti cateva luni pana sa-i intalnesti toata familia, sunteti inca la inceput de relatie.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce am putea sa credem de el avand in vedere ca stim doar ca vrea sa mergi cu el la tara dupa o luna de relatie?

Nu e ceva anormal,poate vrea doar ca sa vezi ce mai e pe acolo,sa vezi locurile,aer curat etc DAR poate sa fie ceva anormal daca vrea sa se casatoreasca cu tine dupa o luna,mi se pare extrem de dezaxata ideea asta de luat de nevasta/sot dupa o luna,doua,trei,etc.

Dar in cazul asta poate vrea sa mergi doar asa, poate are parinti de treaba si mai stati la glume, sa treaca timpul.
Ideea e ca nu stiu exact ce intentii are.

Daca e normal la cap te intelege, faci ce vrei, nu te duce daca nu simti, cum am spus... daca e inteligent si dezghetat o sa inteleaga happy

Numai bine.

| zăGhost a răspuns:

Cred ca e prea devreme.

| Doja a răspuns:

Poate ti-e frica doar de a fi departe izolata doar cu el. daca zici ca i-ai cunoscut parintii atunci alte temeri n-ar fi.

| Raluca56789 explică (pentru Doja):

Mai mult teama ca e la tara și nu ma prea descurc la tara... Si enervare din cauza lui ca i-am spus ca ma simt putin aiurea si el il vad nepăsător un pic. Ca dacă vreau bine daca nu nu.

| Doja a răspuns (pentru Raluca56789):

Pai. si cu ce trebuie sa te descurci la tara? Daca nu te descurci, te duci sa inveti. Doar sa nu iti pui tocuri.

De regula daca cineva iti zice "daca nu vrei, nu veni" nu inseamna ca nu-i pasa, ci ca nu vrea sa te forteze.

| Holiday a răspuns:

Daca vrea sa mergi sa sapi in gradina, sa mulgi vaca sau alte chestii de astea nu te duce, nici acum nici alta data. Daca mergeti sa stati la aer curat, sa faceti un gratar, sa mergeti la plaja, padure etc, mergi linistita.
Vezi intai care e scopul mersului asta la tara.

| ywar a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu daca e o regula. Poti merge in vizita la cineva dupa cateva intalniri, sau pur si simplu nu-ti vine niciodata asta. Am o varsta la care cred ca asta e o conventie. In tot cazul. cred ca doi oameni se pot apropia in ritmuri diferite fara ca asta sa insemne pentru cineva mai repede sau mai incet. Niciunde nu scrie ca dupa prima luna nu trebuie sa te duci la el/ea., dupa cum niciunde nu scrie ca nu poti sa faci asta dupa o a doua intalnire. Sunt sa spunem, mai batran, dar cred ca asta "se negociaza" in fiecare relatie.

| Freya1 a răspuns (pentru ywar):

Nu este nimic in neregula daca esti un om extrovertit, sau "normal".
Dar eu spre exemplu sunt mai introvertita si nu prea ma simt confortabil sa am asa repede apropieri cu persoane straine la care trebuie sa le fac impresie buna.
Fiecare dupa cum gandeste sau cum este.

| Raluca56789 explică:

Mulțumesc tuturor! Din păcate pot alege doar un câștigător dar nicoleeazi si doja sunteți si voi câștigătoare. Mulțumesc!?