| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie din partea voastră și de sfaturi, dar mai ales de o vorba buna dacă o sa puteți sa îmi oferiți.
Am aproape 30 de ani și o relatie stabila, nu neapărat o situație financiara strălucită (locuim în chirie si avem doar un venit, urma sa avem 2 dar o sa va povestesc treptat despre ce e vorba) și am aflat de curând ca sunt însărcinată lucru ce m-a speriat un pic, dar având vârstă respectiva, o relatie frumoasa, plus anumite probleme de fertilitate în urma cărora credeam ca nu o sa am niciodată un copil, am spus ce de ce nu? În fond, nu prea am de ce sa renunț la o sarcina doar pentru ca m-am speriat pe moment. Chiar dacă sarcina e una grea și cu risc,m-a bucur cumva ca o sa am un copil și chiar sper ca o sa ne descurcam și pe viitor mai greu mai ușor cum ar fi, doar ca simțeam nevoia de o susținere, de o vorba buna, de "va fi bine pana la urma", doar ca familia iubitului meu l-au felicitat doar pe el, scurt și la obiect dar am apreciat si atât, chiar dacă poate din experientele lor ne puteau sfătui și pe noi cu anumite chestii mai mult. Dar durerea mea cea mai mare vine din parte familiei mele, ce a aflat si doar au strâmbat din nas (o parte din ei nici macar nu m-au sunat si cand zic familie ma refer la mama, tata, frati), ba mai mult mama m-a întrebat dacă nu mi-am putut da seama mai repede ca sunt însărcinată (probabil sa mai pot sa renunț la sarcina) si o grămadă de alte acuzații legate de cum ne-am coordonat noi viata greșit, ca nu avem casa noastră, ca eu am rămas însărcinată când nu mai munceam, ca nu voi primi prenatal și multe altele.
Sarcina asta nu a fost planuita, dar nici nu as vrea sa renunt și probabil sa nu mai pot avea vreodată copii. Partenerul meu este foarte fericit și incantat, dar in afara de noi nu primim o vorba buna de la nimeni, chiar nimeni nu se bucura pentru noi iar treaba asta având în vedere ca și asa sarcina mea e cu probleme și am mult disconfort, devine deprimant.
Cum as putea sa fac sa nu ma mai afecteze lucurile astea și sa ma bucur de moment?
Nu as vrea sa pierd copilul și nici sa fac o depresie urata.

Răspuns Apreciat de Editori
| ForbbidenLife a răspuns:

Înțeleg că în momentul de față simțiți că nu primiți suficient sprijin și încurajare din partea familiei și a celor din jur. Este normal să te simți îngrijorată și tristă în aceste circumstanțe, dar este important să înțelegi că aveți opțiunea de a face alegeri care să vă aducă fericirea și bucuria de care aveți nevoie.

Este important să discutați cu partenerul dumneavoastră despre sentimentele dumneavoastră și să vă asigurați că aveți un sprijin solid în relația dumneavoastră. Este, de asemenea, important să căutați sprijin în alte locuri, cum ar fi prietenii apropiați sau grupuri de suport pentru mămici.

Este, de asemenea, important să vă concentrați pe lucrurile pozitive și să încercați să vă concentrați pe aspectele care vă aduc bucurie și satisfacție. Dacă aveți probleme financiare, poate că puteți găsi soluții creative pentru a face față acestor provocări și pentru a vă asigura că aveți tot ce vă trebuie pentru a vă îngriji copilul.

Nu puteți controla cum reacționează alții la sarcina dumneavoastră sau la relația dumneavoastră, dar puteți controla cum reacționați la acest lucru. Încercați să vă concentrați pe aspectele pozitive ale situației și să căutați sprijin atunci când aveți nevoie. Dacă simțiți că începeți să vă simțiți suprasolicitați sau depresivi, nu ezitați să solicitați ajutor profesional.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari, si sarcină usoara, nu ai voie sa te enervezi sa te stresezi in aceasta perioada 9 luni cît dureaza sarcina, si cel mai important sa te feresti de boli, sa nu i ei gripă deoarece nu ai voie medicamente ca afecteaza bebele il faci cu handicap, sa nu consumi deloc alcol nici de revelion nici un pahar de sampanie nu ai voie, apă si suc un pahar atit. Sa fi atenta sa nu cazi sa nu te lovesti la burta ca dauneaza fătului, important este sa il faci sanatos/sanatoasa daca va fi fetiță, restul se mai rezolva pe parcurs si problemele din familia ta, cand parintii tai vor deveni bunici alta va fi situatia se vor înmuia si vor accepta copilul. Sarcina usoara sa ai.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Mă bucur că ești insărcinată și ve-ți avea un copil. Să dea Dumnezeu să fie sănătos și frumos foc!
Cat despre rudele tale de sănge, Mama, Tata și fratii. Ei nu mai sunt familia ta. Familia ta este Soțul tău și viitorul copil.
Sunt sigur că ei doi intodeauna se vor bucura de reușitele tale și vor suferi pentru suferința ta. Ei intodeaune te vor ințelege.

| Frank51 a răspuns:

Nu poți răspunde pozitiv la o situație negativă, nu așa funcționează lumea. Nu poți să nu reacționezi la ceea ce ți se întâmplă. Nu poți să nu fii afectată de orice lucru pozitiv negativ sau neutru din viață.

Tot ce poți să faci este să faci ce ai făcut până acum, dacă sunteți fericiți împreună înseamnă că acel copil va consolida relația și vă va face mai puternici.

| sabin89 a răspuns:

Nici vorbă de vreo depresie. Să respingi total un astfel de gând. Dacă sunteți fericiți împreună acum și dacă veți fi tot așa și după naștere, și copilul vostru va fi fericit, ceea ce, sunt sigur, îți dorești.

| blackann a răspuns:

Nu conteaza oamenii din jur, voi aveti si veti avea familia voastra. Atat timp cat va intelegeti voi bine si el e fericit ca si tine pentru venirea copilului, altceva nu mai conteaza. Mai grav era sa fie invers.

Sarcina si nastere usoara, sanatate si sarbatori fericite!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trăiești viața ta, sau viața lor?

| Mutulica0811 a răspuns:

Nu iti mai bate capul cu parerile altora chiar daca este vorba de familia ta. Felicitari pentru copil. Mult succes!

| ania a răspuns:

Felicitări si mult cura, Dumnezeu va va ajuta sa creșteți coplul, faceți măcar starea civila înainte de nașterea copilului. Și eu știu ce înseamnă să fii însărcinată și sa nu te felicite nimeni. La a patra sarcina mai era însărcinata și o prietena cu primul și toți o felicitau pe ea, ei la început nici nu aveam curajul sa spun ca și eu sunt însărcinată ca să nu bage lumea niște replici dureroase, nici bunicii nu au fost deloc încântați de veste. Dar acum toate au fost date uitării. fiul nostru cel mic are deja 5 ani, și frații mai mari și bunicii ne topim toți de dragul lui, e răsfățatul familiei, bunicii se întrec în a-, l chema la ei, e ca un prinților.
Roagă-te pentru bebe. povestește cu el. e o bucurie fantastica sa fii mama.

| Ellya15 a răspuns:

Mulțumesc mult pentru sfat și susținere. Apreciez

| Ellya15 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mulțumesc de sfat și susținere! :*

| Ellya15 a răspuns (pentru Frank51):

Mulțumesc!

| Ellya15 a răspuns (pentru blackann):

Mulțumesc frumos!

| Ellya15 a răspuns (pentru Mutulica0811):

Multumesc

| Ellya15 a răspuns (pentru ania):

După sărbători facem și starea civila.Multumesc pentru vorbele frumoase și pentru ca ai împărtășit cu mine si povestea ta.

| nukeyly a răspuns:

Sa ma bucur de moment? nu te uita la capra vecinului, traieste-ti viata cum vrei cum simti, societatea se bazeaza pe nucleul numit familie pe care tu l-ai bifat deja, ca ai tai sunt orbi da-le pace.

Fa sa-ti fie mai bine cu fiecare zi ce trece si nu privi inapoi.