| Denisadraguta a întrebat:

Buna tpu.Am o intrebare urgenta. Daca o persoana care are 3 copii casatoriti nu are propietate privata doar sta la unul dintre copii insa casa nu e pe numele ei ceilalti copii nu au obligatia sa o intretina?

Fundaa mareeee si restul vot.Help me plzz!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.521 Cod civil 2009, intretinerea pentru un parinte se datoreaza de toti copiii, proportional cu mijloacele pe care le au (veniturile obtinute si persoanele pe care le mai au in intretinere). Daca nu contribuie toti la intretinere atunci pot fi obligati la aceasta pe calea unei actiuni in justitie. Numai bine!

1 răspuns:
| Denisadraguta explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc extrem de jult.Nici nu sti cat de mult m-ai ajutat