| Elena_Maria_Dragan_1992 a întrebat:

Buna TPU.
Am o mare problema si nu mai stiu cum sa o rezolv.
Povestea mea este urmatoarea.
M-am indragostit la varsta de 14 ani de un baiat cu, care urma sa ma casatoresc la varsta de 19 ani.
Problema este ca sotul meu are o mama.
Dc ar fi ceasta problema?
Pai sa incep cu inceputul.Mama lui indrageste il Iubeste extrem de mult pe Bahus(zeul bauturilor), dar in acelasi timp se lupta cu 2-3 pachete de tigari V****y pe zi.Stiu ca asta nu ar fi o problema daca nu ar fi inceput inca din ziua cununiei noastre sa ne faca viata un cosmar.Tin sa spun ca eu am fost nascuta si crescuta intr-o familie modesta(nu saraca), iar ea (mama soacra) sa aiba bani(care evident provin din munca mai putin cinstita). Toate bune si frumoase pana am ramas insarcinata si "mama soacra" care isi dorea nepot a avut neplacerea sa afle ca este fetita nu baiat.De atunci a inceput cu injurii, comportament jignitor la adresa mea si a familiei mele.
Totul dureaza de 2 ani si se comporta absolut lafel.Au aparut si certuri in cuplu. Evident ca eu si sotul meu ne certam mereu deoarece nu exista clipa de la dumnezeu fara ca ea sa nu se bage in viata noastra si sa ne enerveze.
Tot timpul ma jigneste si ma face in toate felurile.De la un timp simt ca nu mai pot.Tin sa spun ca eu sunt eleva la scoala de asitente medicale si ma ocup si de cresterea copilului.Sotul meu lucreaza majoritatea timpului neavand program prestabilit.
Am ajuns(eu) sa ma gandesc sa divortez deoarece nu o mai suport.Insa nu ma lasa inima deoarece imi iubesc sotul enorm si nu mi-a gresit cu nimic niciodata.Noi locuim acum in casa ei insa avem dormitor, baie si bucatarie separat cat si intrare separata.Problema este ca nici asa nu ne intelegem deoarece 11 din 12 ore ea este pe capul nostru.Help! Am nevoie de sfaturi!

Răspuns Câştigător
| 123456789000hugs a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu sotul tau si sa va mutati altundeva..departe de soacra ta. Daca nu va permiteti o casa sau un apartament nou, eu zic ca e bine si intr-o garsoniera, evident, doar pentru un timp, pana o sa aveti banii necesari pentru a va lua casuta voastra. Eu cred ca asa e cel mai bine chiar daca la inceput va fi greu. Bafta si multa rabdare in continuare happy

9 răspunsuri:
| sensualus a răspuns:

Cum sa te indragostesti la doar 14 ani?! dragostea e un sentiment matur

| Lexy ♥ a răspuns:

Problema asta ar trebui sa o rezolve sotul tau.Sa vorbeasca cu mama lui si sa ii spuna ce nemutumiri are.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sensualus):

Da,matur,fi sigur.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că trebuie să treci prin aşa experiemţă, dar e îmbucurător că totuşi ca cuplu vă iubiţi şi ţineţi unul la celălalt. Cât despre mama soacră, asta e ceva ştiut că cît mai departe şi mai răruţ atât e mai drăguţ. Poate să încerci să discuţi cu soţul, dar să găseşti un moment potrivit şi să te strădui să discuţi într-o manieră plăcută, dacă după părearea lui nu ar fi mai bine să vă mutaţi undeva singuri sau să-i pună unele limite mamei sale, că aveţi familia voastră şi să nu se implice, poate nici aşa des să nu intre în camera voastră. Dar să fii atentă cum discuţi, deoarece bărbaţilor nu le place cînd soţia decide în locul lor ce să facă sau, că într-un fel conduce ea.
Iar următoarele informaţii îţi pot fi de folos:

http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/wp20100201/relatii-bune-cu-socrii/

sau alte probleme cu care de obicei se confruntă cei căsătoriţi:
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune şi răbdare.

Răspuns utilizator avertizat
| Felys a răspuns:

Doar mutatul separat poate sa te ajute, in rest femeia nu se va schimba in veci, ori va mutati departe de ea ori veti ajunge mai devreme sau mai tarziu la divort, sau poate ai rabdare sa crape de bautura

| CoquineNoire a răspuns:

De aia e bine sa ai grija cu cine te casatoresti, adica cel cu care o faci sa stie sa isi puna la punct mama, sa nu fie baiatul mamii, si sa nu fie prea apropiat de ea.
in acest fel, nu se baga tembela de soacra in relatia voastra.
suporta consecintele sau angajeaza un sniper sa-i arunce teasta in aer.