| Irina_Andra_1984 a întrebat:

Am o mare problema. Sunt cu un baiat de 1 an jumate. In ultimul timp, nu-mi mai acorda asa multa atentie. Am vorbit cu el si a zis ca vrea sa se ocupe de scoala. Mi-a zis chiar ca pentru el nu conteaza nimic mai mult decat scoala. Vorbim cam jumatate de ora pe zi, nu stiu daca e normal. Cand suntem impreuna nici nu vrea sa ma tina de mana, sa ma sarute. Nu stiu ce sa fac. In fiecare zi, vorbesc cu un prieten foarte bun, pe care il cunosc de un an. Ne intelegem foarte bine si ma face sa rad, imi da sfaturi, pot sa vorbesc orice cu el. Cred ca ma si place pentru ca se rusineaza cand vorbim fata-n fata. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa continui cu prietenul meu? Sau sa ii dau o sansa celuilalt. Mentionez ca toti avem 16 ani.

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

Te respinge. Spune-i ca ai nevoie de atentie, afectiune si ca ai dori sa-ti arate ca inca mai tine la tine, ca inca-l interesezi. Poate s-a plictisit, poate nu mai vrea aceasta relatie, poate nu reuseste sa se ocupe si de scoala si de relatia voastra, sau poate doar atat vede el ca fiind necesar pentru a pastra o relatie. Este bine ca-l intereseaza scoala mult, insa sa fie cinstit cu tine, nu sa te pastreze drept obiect si atat.
Din cate vad, te gandesti sa te indrepti catre o persoana care-ti poate oferi ceea ce actualul prieten nu reuseste. Este bine, anunta-l, observa-i reactia, daca va lupta, sau va permite sa va pierdeti, sa te piarda.

15 răspunsuri:
| Pol_Iullia_1996 a răspuns:

Eu spun sa incerci cu celalaltwinking
funda?

| MrKid a răspuns:

Fara suparare dar daca tu stai cu un baiat de 1 an te-ai gandit ca poate sa "plictisit"?

| adelaadelaadela a răspuns:

Eu zic sa ii dai o sansa celuilalt, adica banuiesc ca amandoi va dati seama ca nu va mai potriviti, ramaneti doar amici... si apoi prietenul la nevoie se cunoaste, cand tu poate sufereai DIN CAUZA iubitului tau, celalalt ti-a fost aproape si te merita mai mult. sunteti de mult timp impreuna, poate este si normal ca relatia sa se raceasca... nu ar fi putut dura o vesnicie. ASCULTA-TI INIMA! mult succes:*. Funda?big grin

| adelaadelaadela a răspuns (pentru MrKid):

E hai nu fi rautacios/rautacioasa, pana la urma daca el chiar o iubea, putea purta o discutie despre chestia asta fara sa o faca sa sufere nu crezi?big grin:*

| MrKid a răspuns (pentru adelaadelaadela):

Ne e chiar atat de usor sa spui "scuze m-am plictisit si nu mai vreau sa stau cu tinebig grin"

| adelaadelaadela a răspuns (pentru MrKid):

Da intr-adevar... nu stiu ce sa zic eu i-am dat un sfat pentru ea, ce gandeste el nu conteza...

| Luori a răspuns (pentru MrKid):

Oamenii reusesc sa stea impreuna zeci de ani si sa nu se plictiseasca. Plictiseala intervine din cauza amandurora.
Nu este usor sa ii spui cuiva ca nu-l mai doresti, nu mai este cum a fost, insa este corect si cinstit sa faci asta.

| MrKid a răspuns (pentru Luori):

Am zis ca este posibil.Si dupa ce doi oameni stau 10 ani impreuna iti garantez ca nu mai simt avelasi lucru ca la inceput.

| Luori a răspuns (pentru MrKid):

Ca sa imi garantezi, trebuie sa cunosti fiecare relatie in parte.
Poate nu mai simt, insa lucrurile se schimba, la fel ca si oamenii, deci si sentimentele/trairile/emotiile se transforma, sau sunt privite dintr-o alta directie. Relatia evolueaza, nu ramane aceeasi, iar asta nu este un lucru rau. Sentimentul de la inceput se manifesta sub o forma diferita, caci timpul a schimbat oamenii si situatia. Bineinteles, exista si marea posibilitatea ca lucrurile sa se stinga si sa dispara.

| MrKid a răspuns (pentru Luori):

Dupa ani sa stii ca creste increderea dar scade iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Văd că ai primit destul de multe răspunsuri,dar nu ai premiat niciunul. Înseamnă că nu crezi că sunt răspunsuri bune,aşadar,hai să încerc şi eu!
Cel mai bine este ca, în cazul în care încă îl mai iubeşti pe prietenul cu care eşti de un an, să îl întrebi ce s.a întamplat.Nu sunt de părere că s.a plictisit. Poate are probleme cu familia sau poate crede că el are probleme cu şcoala.Tu ştii ce vrea să devină în viaţă? Poate că vrea să aibă o meserie bună deci vrea să aibă note bune.Tu dacă îl iubeşti cu adevărat ar trebui să îl înşelegi şi să îi fi alături.
Despre celălalt prieten al tău, eu sunt de părere că dacă ţii la el(nu dacă îl iubeşti) ar fi bine să rămâneţi doar prieteni foarte buni ca să nu stricaşi prietenia.La despărţire toţi spun că rămâneţi prieteni ţnsă nu au de fapt curaj să mai vorbească cu tine cum o făceau înainte.

Ăsta e sfatul meu si sper că te.am ajutat!
Te rog să ne spui şi nouă ce decizie ai luat! Baftăăă.

| BuBu005 a răspuns:

Hey! Ar trebuie sa iti dai o intalnire cu el in weekend si sa vorbiti.Sa ii explici ca te simti data la o parte sau ceva de genu.Incearca sa il ''descosi''. Intrebal de ce s-a hotarat sa ii acorde mai mult timp scoalei si nu tie. Explicai ca daca el chiar te iub ar trebui sa vb mai mult cu tine, sa isi petreaca timpul cu tine.Programul sau liber sa si-l imparta in doua. Daca vezi ca el nu iti zice nimic spune-i ce alege:macar 2 h cu tine pe zi sau skl si fara tine. Sper ca te-am ajutat.Am trecut si eu prin asta si stiu cum este.Pa-pa:*

| IubesteEa a răspuns:

Vorbesti cu iubitul tau fata -n fata si ii spui :stiu ca scoala e importanta pentru tine, dar si eu sunt importanta de ce mai suntem impreuna daca nu faci nimic si zici ca scoala e mai importanta il intrebi daca te iubeste si daca zice da ii spui:pai atunci schimbati atitudinea fi si tu mai romantic cu mine saruta-ma etc.si daca face asta inseamna ca si tu esti importanta dar daca tot nu face nimic ii dai papuci el o sa piarda si acorzi sanse celuilalt succes funda?>*

| Irina_Andra_1984 explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu prietenul meu si am ajuns la concluzia ca nu contez pentru el, asa ca ne'am despartit. Cu celalalt sunt inca doar prietena, ne intelegem perfect, o sa las lucrurile sa vina de la sine. Multumesc tuturor!

| Bogdan204 a răspuns (pentru MrKid):

Daca o iubea cu adevarat nu se plictisea!