| anonim19987 a întrebat:

Buna TPU ..Am rezolvat problema cu ai mei ca sunt insarcinata la 14 ani au avut o reactie urata rau.Dar a trebuit sa accepte nu au putut sa ma lase pe străzi fara nici un ajutor ..si au fost de acord.am fost la medic si am 3 luni si o săptămână.Mi s-a spus la medic ca pot naste si natural dar si cezariana depinde daca nu apar complicatii pe parcursul sarcinei dar mi-a zis ca e mai bine sa nasc natural, Cum credeti ca ar fi mai okay sa nasc? si ce ar trebui sa stiu despre nastere dupa ce nasc? ce mi se intampla? Nu am cu cine vorbi chestii de genul mi-e rusine ...va rog nu fiti rautaciosi bebe a fost o greseala imensa am fost naiva ...la anul voi merge la scoala,! Nu ma judecati va rog

Răspuns Câştigător
| Strutzy a răspuns:

Cu totii gresim. Trebuie multa intelegere. Nu a cerut decat sfaturi. Nu a cerut bani, pomana, etc. E debusolata.

44 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Cel mai bine este să naști natural, scade considerabil riscul de infecții și nu uita că anestezicul afectează și fătul, nu doar pe tine.

Ascultă cu atenție sfatul medicului tău, el știe mai bine cum să procedeze.

Nu îți face griji pentru dureri, medicina modernă a inventat injecția epidurală, care îți atenuează foarte mult durerile. Sarcină ușoară

| adryang78 a răspuns:

Of, minte de guguștiuc. N-o zic cu răutate, o zic cu tristețe. Dacă ai fi primit o educație sexuală sănătoasă n-ai fi ajuns în situația asta. Din păcate, majoritatea adulților, părinților, consideră subiectul tabu, iar tinerii află tot felul de tâmpenii amestecate cu jumătăți de adevăr de pe Internet. "Din curtea școlii", cum s-ar zice. Și pică ușor în plasă. Păcat de tinerețea ta, un copil cu copil.
În fine...
Nașterea prin cezariană se face, de regulă, în cazuri de forță majoră. Dacă medicul te-a sfătuit să naști natural, mergi pe mâna lui. Sarcină ușoară și naștere și mai ușoară!
Apropo, felicitări că n-ai pus școala în cui! Aici ai luat o decizie excelentă. Sănătate multă!

| anonim19987 explică (pentru adryang78):

Multumesc penttru sfat am auzit ca la nasterea naturala te taie jos si doare...Si se vindeca greu nu stiu acum ...doctorul a zis ca e mai sanatos pentru mine si bebe sa nasc natural insa mi e frica, ca nu.am sprijin ..si normal la scoala ma voi duce anul viitot eu nu mi las scoala imi doresc un loc de munca sa i ofer un trai bun Sanatate tuturor!

| anonim19987 explică (pentru TheGentleman):

Multumesc pentru sfat. sanatate!

| adryang78 a răspuns (pentru anonim19987):

Da, așa este. Nu zic că e plăcut, dar femeile nasc de mii de ani. Sunt bărbat, totuși, n-am trecut prin așa ceva, dar soția mea, da. Avem două fete, prima născută natural, a doua prin cezariană, din cauza unor riscuri.
Dureros este, da, și se vindecă mai greu, fiindcă este o zonă sensibilă, dar, după cum spunea și colegul, medicina a avansat foarte mult, iar injecția epidurală, deși foarte neplăcută, ajută.
Dacă vrei să naști prin cezariană, este alegerea ta și o poți face. Dar gândește-te foarte bine, fiindcă e posibil să nu mai poți avea alt copil pe viitor fără riscuri majore.

| nevermind1234 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, este "pas cu pas"! Ești abia in a treia luna. Mai ai suficient timp până sa naști. sunt prea multe lucruri de asimilat de-a lungul întregului proces ca sa iti bați capul cu toate deodată. Relaxează-te! odată ce le-ai spus părinților si ei si-au asumat, după un timp se vor obișnui cu ideea și vei putea vorbi mai deschis cu ei, cu mama ta in special. Concentrează-te pe momentul prezent, poți citi pe site-uri despre evoluția sarcinii in fiecare săptămână /lună ca sa știi la ce sa te aștepți. Dar nu te duce cu gândul prea departe, ca te stresezi, te impacientezi si nu-ți face bine nici tie, nici copilului. Vei avea timp sa te gândești la momentul nașterii in ultimele 2 luni. Sănătate multă!

| anonim19987 explică (pentru nevermind1234):

Tocmai de asta am intrebat aici ca nu am parintii si nu pot vorbi asteea cu fratele meu!

| anonim19987 explică (pentru adryang78):

Nu stiu sper sa pot naste cat mai usor pe cale naturala si sa fie totul bine, Sa va traiasca fetitele! multumesc pentru sfat

| Strutzy a răspuns:

Recomand nasterea in apa. E numai 5000 euro. Cezariana e 3000 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Strutzy):

Numai 5000? laughing

| Strutzy a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o cezariana e 3000 euro si te taie aia ca macelarii. E ieftin 5000 euro.

| anonim19987 explică (pentru Strutzy):

In Romania nu se practica nasterea in apă...

| anonim19987 explică (pentru Strutzy):

Nu prea imi permit eu 500€...

| nevermind1234 a răspuns (pentru anonim19987):

Am înțeles asta. doar îți spuneam să nu îți bați capul încă de acum. da, după o naștere naturală te recuperezi mai ușor, ai născut si ești ca nouă. pe când cezariana simplifică nasterea dar până se vindecă operația abia vei putea merge câteva săptămâni, și vei uita de durere abia după o lună, doua. Urmează recomandarea medicului. el știe cel mai bine cazul tău și ce e mai bine pentru tine.

| Strutzy a răspuns (pentru anonim19987):

La Garand in Eforie Nord se practica.

| anonim19987 explică (pentru nevermind1234):

Multumesc pentru sfat doamne ajuta sa fie bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Natural.

Răspuns utilizator avertizat
| FindMyName a răspuns:

Imi pare rău pentru tine porumbiță sad
Cel mai bine sa naști natural.
Îmi dau seama ca e un moment foarte greu pentru tine. Părinții tăi nu au vorbit cu tine despre ed sexuala? Sa te învețe anumite lucruri? Poate așa nu mai ajungeai în ipostazele astea.
Dacă ai nevoie sa vorbești cu cineva, trimite-mi mesaj pe TPU în privat și îți las Instagram-ul meu/snapchat sau ce ai tu, sa vorbim. Dacă nu ai cu cine vorbi, poți vorbi cu mine! love struck

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te sfatuiesti cu parintii, mai ales cu mama ta?
Că tot spui ca te-au acceptat cu greseala asta.
De ce oare cereti sfatul unor straini, pe care ii doare in dos de voi, decat sa cereti sfatul celor care v-au nascut si au grija de voi?
Spui ca ai fost naivă?
Putin spus.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim19987):

In intrebare ai spus ca ai rezolvat problema cu ai tai.
Te-ai referit la parinti?
Viitorul tau va fi sumbru fetito!

| darrio2007 a răspuns (pentru Strutzy):

Atat te-a costat pe tine cezariana?

| darrio2007 a răspuns (pentru Strutzy):

Mai bine tăceai.

| Strutzy a răspuns (pentru darrio2007):

Nepoata mea s-a interesat dar a ales sa nasca in apa la Grand.

| Strutzy a răspuns (pentru darrio2007):

Nu-i vorbi asa acestei fete. A gresit si ea. Sa o ajutam. Eu am scris ce stiam.
Voi nu aveti sotii? Ele unde au nascut? Cat a costat?

| darrio2007 a răspuns (pentru Strutzy):

Bă, esti nebun? Ai 61 de ani, totusi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Strutzy):

Dar cum ai vrea sa-i vorbesc? Am sotie si copii.

| Strutzy a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, nu sunt nebun. Sunt bunic. Fiti cu totii intelegatori cu ea. E ingrozita.

| Strutzy a răspuns (pentru darrio2007):

Daca ai sotie si copii poti fi intelept. Cum sunt eu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Strutzy):

Inteleg ca este ingrozită.
Dar nu se putea gandi la consecinte, atunci cand a stat cu fata in sus? Sau cum o fi stat.
Puteau sa se protejeze si o faceau pana iesea foc din ea.