| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a întrebat:

am si eu o "mica-mare"problema...sunt intr-o relatie de aproape 9 luni,dar sunt foarte confuza pentru ca nu prea ne intelegem,pot spune ca inca de la inceputul relatiei au fost neintelegerii,ba chiar certuri si am lungit-o asa sad problema este ca eu sunt foarte suparacioasa si pot spune ca si geloasa,dar consider ca am si motive sad gelozia din cauza facebook-ului pentru ca tot baga fete si stie ca ma deranjeaza si continua zicandu-mi ca nu are nici o treaba cu ele,cred ca este cam deranant,,suparata din cauza ca,cheltuie banii aiurea si imi tot racesc gura spunandu-i ca nu este bine,adica cheltuie banii pe :tv-uri,telefoane se plictiseste si le vinde ca sa i-a altele?+ ca le ia la un pret si le vinde la altul mult mai mic si pierde banii apoi se plange ca nu are banii sau ca nu ii ajung sad si de la asa ceva incep certurii etc si sincer am ajuns la saturatie,chiar nu stiu ce sa facsad stiu ca si eu sunt vinovata nu il acuz numai pe elsad,dar parca nu asasad plus ca daca vrei sa te descarci nu prea ai sanse ca se plictiseste si schimba subiectul, iar eu daca incerc sa i platesc cu aceast moneda ii spune ca nu-l inteleg el are 28 eu urmeaza sa fac 22 eu berbec si el sagetator se spune ca s-ar intelege, dar.crying((...sunt multe de povestit, dar nu ma apuc sa va plictisesc v-am spus in mare parte si sincer va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi romanul si sa-mi raspundeti---multumesc :*

17 răspunsuri:
| xjocker a răspuns:

Mai ai răbdare poate se rezolva cu timpul

| BaiatMic a răspuns:

Am trecut prin certuri si eu ne certam aproape in fiecare zi din nimicuri am stat de vorba apoi iar ne certam si intr-un final am ajuns sa ne intelegem dar iti recomand o pauza de cateva saptamani sa vada ce are de pierdut si apoi o sa vezi care e treaba daca el chiar te iubeste!

| darrio2007 a răspuns:

Baiatul nu stie ce inseamna o relatie.Se comporta ca si cum ar fi singur.Parerea mea este sa ii dai papucii.In liniste si cu diplomatie.

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 explică (pentru xjocker):

Am avut rabdare atatea luni si sincer numai fac fata pentru ca toate se sparg in capul meu, ca eu sunt vinovata ca am gura mare ca sunt geloasa ca nu am motive ca nu-l inteleg sad ca ma supar prea repede si nu ar trebui etcsad ma simt obosita psihic cat si fizic m-am schimbat enorm de mult tot ca sa fie bine, iar cand eu ii cer sa se schimbe putin si sa revina cu picioarele pe pamant spune ca asta este el si ca nu se poate schimba si cine il iubeste si accepta il iubeste si accepta asa cum este elsad ceea ce este fff dureros sa auzi chiar nu stiu ce sa mai fac si cum sa o mai dau sad

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 explică (pentru BaiatMic):

Am avut o pauza de 1 saptamana am discutat ne intelegeam bine o perioada si apoi o luam de la cap sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Cred ca ar fi bine sa luati o pauza asa pe un timp sa vad el cum e sa fii singur fara persoana iubită si sa realizeze el ca trebuie sa se schimbe daca vrea sa mai continuie cu tine relatia asta daca te iubeste si el asa cum il iubesti si tu. Sper ca te-am ajutat.

| xjocker a răspuns:

Cred că ar fi bine să luați o pauză asa pe un timp sa vad el cum e sa fii singur fara persoana iubită si sa realizeze el ca trebuie sa se schimbe daca vrea sa mai continuie cu tine relatia asta daca te iubeste si el asa cum il iubesti si tu. Sper ca te-am ajutat.

| Rebecca123 a răspuns:

Hei.Parerea mea este ca el nu prea tine la tine pentru ca au trecut 9 luni de zile totusi.Ati luat si pauze si tot nu s-a schimbat de dragul tau.stiu ca este greu dar trebuie sa te gandesti si la tine caci cedezi psihic si esti tanara ai toata viata inainte si nu merita sa suferi asa.tu esti singura care stii ce simti si poate ar trebui sa nu mai continuati relatia daca nu merge. sper sa gasesti o solutie si ca el sa se maturizeze.dar nu uita nici sa iti asculti inima.Succes!

| BogdanSVPetc a răspuns:

Daca nu merge; si mai ales daca n-amers din prima nai sanse! Asta e adevarul e crud, dar nu sunteti compatibili, si daca stati impeuna situatia va fi la fel sau mai rea! Funda?

| Țoglă a răspuns:

Privește-o ca pe o relație oarecare din viața ta. Nu te băga atât de mult în viața lui ca și cum ai fii o soție. Face ce vrea cu banii lui și nu ar trebui să te enerveze asta.

| Felys a răspuns:

Au disparut cumva barbatii de pe fata pamantului,ce te tot chinui intr-o relatie care nu iti aduce decat nemultumiri,nu aveti copii impreuna, nu a-ti contruit o casa impreuna, nu va tine nimic cu forta, incheie acest capitol care iti aduce atata suparare si fiecare in drumul lui, omul nu se schimba nicidata indiferent cat ne-am dorii noi

| SkyPilot a răspuns:

Relatia ta nu prea arata bine. Relatiile in general evolueaza catre mai rau iar defectele oamenilor la fel.
Nu ccrezi ca ar fi mai bine sa iti gasesti pe altcineva care sa te iubeasca, sa te respecte si sate aprecieze? Parerea mea este ca te chinui degeaba, cu cat pui capat mai repede, cu atat mai bie pentru tine.

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 explică (pentru Țoglă):

Aici ai dreptate, chiar face ce vrea cu banii lui, doar ca atunci cand ii foloseste prost si constata ca nu-i ajung sau mai stiu eu ce devine suparat se enerveaza si imi afecteaza relatia deoarece comportamentul lui lasa de dorit, vorbeste distant, sta suparat etc si este logic sa ma. enervez... Tot ce am incercat a fost sa il fac sa isi dea seama ca nu face bine

| AliGab a răspuns:

Pleaca si vezi-ti de viata ta. La ce stai intr o astfel de relatie?

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 explică (pentru AliGab):

Pt ca il iubesc si pentru ca inca mai traiesc cu speranta ca se va schimba si ca va fi bine, doar ca acea speranta se cam pierde pe drum cu pasi mici, dar siguri

| AliGab a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Intr-o relatie niciodata nu se pleaca pe premiza "Se va schimba!"...fii realista! Amandoua si toata lumea stim ca un om nu se va schimba de dragul sau pentru ca vrea celalalt ci se va preface un timp dupa care va reveni la tabieturile sale. Draga mea, tu nu il iubesti pe el, tu iubesti imaginea care ai vrea el sa fie. Intr-o relatie mergi pe premiza "imi place asa cum este el!" si "vrea sa fie cu mine asa cum sunt, fara sa incerce sa ma schimbe"...doar intr-o astfel de relatie iti va fi bine. Altfel, nu ai decat sa iti plangi singura de mila si sa ramai langa cel de acum sau iti iei inima in dinti si mergi mai departe. Poate fi mai bine, cu un om care sa te aprecieze si pe care sa il apreciezi. Atata timp cat nu i bine acum ce te face sa crezi ca va fi bine mai incolo si/sau ca el se va schimba? Come on!

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 explică (pentru AliGab):

Pai a avut perioade in care chiar era altfel si am crezut ca "se poate", dar aici chiar iti dau cea mai mare dreptate cand ai zis ca se preface pentru un timp sad iar eu nu vreau sa-l schimb imi place ca este glumet comunicativ etc etc, doar ca imi doresc si eu mai multa atentie si mai multa iubire, deoarece in primele luni era si arata iubire si de ce s-a scurs timpul lucrurile o iau pe alta cale ceea ce mi se pare ciudat ca in mintea mea stiu ca atunci cand inaintezi intr-o relatie este si mai frumos incepi sa te atasezi si mai mult, sa vorbesti sa te cunosti etc. Poate sunt eu inapoiata si gresesc. crying((((( la asta ma refer cu acel schimbat...