| alexxandra_6637 a întrebat:

as avea nevoie de putin ajutor! sunt eleva in clasa 10, iar in ultimul an de liceu as vrea sa ma transfer intr-un liceu din Grecia ( deoarece atunci voi fi majora si legal nu voi mai fi sub tutela parintilor) prietenul meu este grec si vrea ca dupa terminarea liceului sa ne casatorim..problema mea consta in faptul ca nu stiu daca e o idee buna sa ma trasnsfer acolo avand in vedere cunostintele mele medii de limba greaca...mi-e frica sa nu pierd un an sau sa fiu nevoita sa ma intorc in tara.cei care au facut liceul in strainatate.ce acte au fost necesare transferului?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer, ce rost are sa te muti in ultimul an de liceu, limba nu o cunosti in de ajuns si materiile cat si examenul e diferit fata de scoliile din Romania. Lasa graba casatoriei, terminati liceul in tara, prietenul te va astepta daca te iubeste intr-adevar. Limba greaca fara profesor iti ia circa 3-4 ani sau si mai mult, pe langa ca esti eleva, nu o sa ai timp de practica, de a invata cu profesor, cursurile in privat sunt intre 6 ori 9 luni, ceea ce o prinzi destul de repede cu cineva specializat in asta si totul depinde daca te tii si tu de invatatura. Desi, ti-am spus, te sfatuiesc, termina studiile in tara, e mult mai bine si usor. Sistemul de invatamant in Grecia e total diferit, ca materii geografia, istoria, artele plastice, limbile straine sau orice alta materiale pe care nu dau atata importanta profesorii intr-o institutie de invatamant de stat, in particular se plateste 100 euro per materie pe luna. Totul depinde de tine si ceea ce vrei sa faci.

Succes!

8 răspunsuri:
| SmarandaBolea a răspuns:

Crème glacée
happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce te complici in halul asta pentru un an doar? iti termini frumos liceul si pe urma te mariti cu greci, cu turci cu italieni cu ce vrei tu

| ElenaSA a răspuns:

Da, mai bine termini aici. Pentru ca daca nu stii limba cum vei finaliza acolo? Cum te vei descurca la examenele finale. Asa, cu o diploma in buzunar, ai mai multe sanse acolo sa faci o facultate sau sa te angajezi.

| cristimihailov a răspuns:

Ai o viata sa vezi si alte persoane.
Tu vrei sa te muti acolo, ce ar fi sa mergi acolo abia dupa terminarea facultatii? In felul asta vei afla si cat de mult te iubeste prietenul acela al tau.

| alexxandra_6637 explică (pentru cristimihailov):

Lucrurile sunt ceva mai complicate. diferenta de varsta dintre noi este destul de mare.12 ani si nimeni in locul lui nu ar astepta inca 6 ani in plus pana imi voi termina facultatea. mai mult de atat nu vad rostul unei relatii la distanta chinuite atat timp cat am putea fi impreuna mai repede, continuand in acelasi timp si studiile

| cristimihailov a răspuns (pentru alexxandra_6637):

Dar parintii lui? Ai vorbit vreodata cu ei?
Dar prietenii lui? Ii cunosti? Macar vorbesti cu ei?
Dar anturajul sau il cunosti?
Esti sigura ca o sa te intretina acolo la el?
Esti sigura ca ai tai vor fi incantati? Si ca te vor lasa sa faci asta?
Esti matura? Mi se pare ca daca esti minora nu prea te lasa la vama. Si vama se face la aeroport. Sau mergeti cu masina?

| alexxandra_6637 explică (pentru cristimihailov):

Toate astea sunt planuri de viitor..sunt constienta atat de riscurie la care m-as supune cat si de faptul ca nu pot sa trec vama momentan..mai am de asteptat un an pentru asta, iar ironiile nu cred ca isi au rostul, cu atat mai putin mijlocul de transport pe care il voi folosi. Il cunosc foarte bine cu atat mai mult cu cat petrecem aproape toata ziua vorbind. A ajuns sa isi neglijeze prietenii doar din dorinta de a vorbi mai mult cu mine, ceea ce nu stiu cati ar face-o sincer. Cat despre familie personal nu ne cunoastem pentru ca doar el a venit in Romania ..eu in Grecia am fost doar in vacante, inainte de a-l cunoaste

| cristimihailov a răspuns (pentru alexxandra_6637):

Imi cer scuze, dar nu tineam sa te ironizez in nici un fel, si nici direct sau indirect.
Vroiam sa iti arat, daca iti raspunzi cat de cat la rece la toate acele intrebari ca:

1. Mijlocul de transport pe care il folosesti, consideram ca este important. Pentru ca pe avion la checkin o sa iti controleze pasaportul (eventual buletinul). Motiv pentru care s-ar putea sa fie necesare si alte documente suplimentare.

2. A vorbi toata ziua si a fi fizic cu el acolo sunt doua lucruri complet separate. Macar incearca sa mai mergi odata in vacanta pana la el si sa stai mai mult... cateva luni. Sa intelegi foarte clar ce te va astepta. Eu personal vad ca ajuns acolo o sa fie o perioada de miere (considerand ca acolo totul este ok) apoi o sa incepi sa te urci pe pereti o perioada, urmand ca apoi sa incepi sa vorbesti limba. Acolo vei fi teoretic singura cel putin cateva ore pe zi. Cand va veni acasa, poate obosit sau nu, o sa il iei ca de nou. Iar el nu stiu cat va rezista la asta. O sa inceapa sa te bage mai putin in seama, tu o sa incerci sa tragi mai tare de el, riscand sa devii sufocanta si sa apara problemele.

3. Din punct de vedere al prietenilor, o sa iti fie foarte greu, cand toti vorbesc limba greaca iar tu d-abia o sa intelegi cateva cuvinte. Apoi o sa incepi sa iti aduci aminte ce bine era in Romania, cum faceai si cate puteai sa faci, iar acolo sa fii dependenta atat de el (atat cu locuinta cat si financiar).

Eu cunosc persoane care au trecut prin asta. De fapt sunt 4 persoane care au trecut prin asta. Doar 1 a reusit sa zic asa, in acest tip de relatie, celelalte 3 s-au intors acasa.

Chestiile astea marunte, de genul faptul ca iti zambeste sau nu, ca e obosit sau nu, ca ai tai iti vor plange la telefon si te vor implora sa vii inapoi, sa vina ai tai acolo in Grecia sa te vada, sau sa ajungi tu inapoi in Romania, simplele bucurii ale vietii, cand macar o vreme nu o sa poti sa citesti in limba aceea... astea de fapt te vor pune la grea incercare.

Fat frumos de pe net si fat frumos in realitate sunt tare diferite ca persoane. Cate persoane isi ignora prietenii pentru tine? Acum e o chestie interesanta..Si o face. Dar ce te faci dupa o vreme? Ce te faci cand nu mai reprezinta o noutate prezenta ta pe acolo?

Esti ok sa risti situatia in care esti acum, care intr-un fel sau altul este definita, pe un vis care la final are acelasi sfarsit?