| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Doresc seriozitate.
Deci, am o problema si nu stiu ce sa fac.
Mama mea este profesoara de informatica la un liceu bun din orasul meu.
De la 10 sau 11 ani, imi place foarte mult sa desenez si sa fac desene arhitecturale. Acum ma pricep chiar foarte bine si as vrea sa devin arhitect. Vreau sa ma duc la liceul de arte (de fapt am vrut, acum e prea tarziu), dar mama m-a obligat sa ma duc la mate-info pentru ca, cica e mai bine, pe cand eu stiu ca ea gandeste cam asa: "Vai, cum sa imi mearga copilul la arte cand eu sunt profesoara de matematica si informatica!"...
Am incercat de 2 ori sa ii spun asta:
1. Prima data cand eram pe clasa a 7-a, cand i-am spus s-a enervat ingrozitor si dupa jumatate de ora a venit la mine si a zis ca stie ca doar am "trollit-o". Mda, eu incerc sa ii spun ce vreau cu adevarat si ea crede ca imi bat joc.
2. Acum o luna, nu mi-a iesit prea bine pentru ca nu am spus verde in fata ca vreau la arte, dar in final raspunsul ei a fost ca pot face desen sau arhitectura in particular (dar eu nu vreau asta, da, sunt relativ capabil sa invat matematica intensiv dar nu as putea, pur si simplu as muri, nu am capacitatea sa stau de dimineata pana seara si sa invat matematica care nu imi mai produce nicio satisfactie!).
Acum testul acela pentru desen a trecut(parca azi a fost) si dorinta mea a fost rupta in bucati. Acum simt ca viata mea o sa se invarta intre un calculator si matematica, si nu vreau asta nici in ruptul capului! Ea a incercat sa ma ajute, dar nu i-a iesit, e groaznic!
Stiu pe unii care nu au invatat nimic, am facut mai mult decat au facut ei vreodata si totusi, ei pot merge unde vor, pe cand eu simt ca viata mea e distrusa!
Examenul vine in curand, si daca obtin nota medie ajung la liceul acela la care nu vreau deloc, si daca nu o obtin va trebui sa merg la un liceu mai rau, unde desigur, trebuie sa merg obligatoriu la mate-info.
Mi-am promis ca o sa plec cand o sa fiu mare in Franta, Italia, Germania sau Anglia, de frica ca nu o sa imi aleaga ea si serviciul!
Acum nu stiu ce sa fac, multi profesori mi-au propus sa merg la desen dar eu le-am spus ca eu vreau la mate-info, desi trebuia sa le spun ca eu sunt condus ca o marioneta la ce liceu vrea altcineva, uneori ma gandesc cum ar fi fost sa pot alege si eu unde vreau cu adevarat sa ma duc!
Sunt din Iasi, acum ma simt ingrozitor si as vrea niste pareri.
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Asta e, fa liceul ala de mate-info, continua sa desenezi, sa iti cultivi pasiunea pe care o ai, pana termini liceul faci 18 ani si atunci poti da la ce facultate vrei tu, la arhitectura eventual. Grav ar fi ca si atunci sa te mai conduca asa.

| Radu284 a răspuns:

Ii spui pur si simlu ca nu o asa pe ea grija la ce liceu te duci, si ca oricum nu este decizia ei. Ii spui ca daca nu te lasa sa te duci la liceul dorit, nu te mai duci la scoala, scurt si simplu.

| 7Roby7 a răspuns (pentru Radu284):

Nu e asa usor pentru ca am mai incercat si nu a functionat precum am sperat, in plus e prea tarziu, era un test de aptitudini care trebuia sa il trec si nu m-am dus pentru ca nu m-a lasat. Chiar daca nu as mai merge la scoala nu e decizia potrivita, sunt doar cam 4 ani iar dupa aceea nu vreau sa traiesc dintr-un salariu de gunoier sau asa ceva.

| 7Roby7 a răspuns (pentru Holiday):

Da dar sunt totusi 4 ani importanti care puteau sa fie folositi in mod util pentru ca nu am de gand sa devin informatician sau matematician sau altceva de genul acesta.

| Radu284 a răspuns (pentru 7Roby7):

Gunoierii nu au salarii tocmai proaste happy Oricum, eu nu am nici macar bacul, si castig mult peste medie (dar, din nefericire pentru tine, din domeniul ITului happy )

| 7Roby7 a răspuns (pentru Radu284):

Nu am vrut sa jignesc slujba de gunoier, doar voiam sa spun ca nu vreau sa las scoala pentru ca cineva vrea obligatoriu sa merg la mate-info.

| Radu284 a răspuns (pentru 7Roby7):

Nu trebuie sa te lasi, doar sa-i amenti ca te lasi.
Oricum, in liceu nu inveti nimic util, eu am fost la mate info si tot ce am invatat in domeniu a fost pe cont propriu, nu de la scoala. Asa poti face si tu.

| Holiday a răspuns (pentru 7Roby7):

"Da dar sunt totusi 4 ani importanti care puteau sa fie folositi in mod util..."

Eu te inteleg, dar din pacate la varsta ta nu prea ai alte variante decat sa discuti cu ai tai despre ce-ti doresti, daca nu vor/pot sa inteleaga nu prea ai ce face...Asa ca trebuie sa mai astepti pana poti hotara singur pentru tine si in acelasi timp te poti intretine singur.

| EvilThoughts a răspuns:

Știi că ai putea să te transferi.
Să zicem că intrii la mate-info și nu faci față și mai ai și 2 corijențe pe primul semestru... mama ta ce o să zică?
O să realizeze că a greșit când va fi mult prea târziu...
Păcat totuși nu mulți oameni au talent la desen.
Fă tot ce poți să te transferi pe al doilea semestru. Dacă nu-ți place mate-info îți garantez că n-o să faci față. La mate-info faci și fizică și chimie la greu și materia e de căcat *spun eu care sunt pe filologie*.

| Teardrop a răspuns:

Dacă nu-ţi place matematica, viaţa ta la arhitectură o să fie un clavar. Cu toate că examenul se dă şi din desen artistic, nimeni nu mai pute baza pe asta de-a lungul cursurilor, ci se trece la dese pur tehnic.

Arhitectura e un domeniu extrem de greu, unde e mult de învăţaţ şi căruia trebuie să îi dedici o mare parte in timp.

La un liceu de mate-info eşti format şi eşti învăţat să gâneşti altfel decât la un liceu de arte. Gândirea ţi se formează mult mai complex, în timpul facultăţii îţi va fi mult mai uşor să înveţi, pentru că în liceu vei învăţa mai mult.

Nici nu ştiu cum să îţi explic. Pari genul care nu înţelege. Eu sunt la mate-info, şi vreau să mă duc la arhitectură. Toţi prietenii mei care au dat la arhitectură au urmat mate-info.

Ca s-o spun pe şleau, la artă nu se învaţă. Degeaba ei examenul cu nota maximă, dacă nu poţi să te descurci în timpul facultăţii, din cauză că capacitatea ta de învăţare va fi putrezită.

Aşa cum ţi-am mai explicat, la mate-info înveţi să gândeşti. La artă înveţi să desenezi.

Acum pe bune, eşti primul care spune că mate-info nu e un profil bun pentru arhitecturălaughing

Maică-ta ştie ce face.

| 7Roby7 a răspuns (pentru Teardrop):

Da, pai ideea cu sa ma duc la desen s-a dus demult. Am vrut aia atunci dar acum mi-am schimbat parerea pentru ca mi-am ales un alt drum in viata. Probabil o sa ma duc la mate-info.

| Ara997 a răspuns:

Care mai este viata ta acum? esti ok?