| Xenoverse a întrebat:

eu si cu un prieten care suntem cu dizabilitati, lucram la un centru creștin de pocaiti si noi doi lucram prin magazinele lor Second Hand si suntem platiti doar cu 3 lei pe oră.

Dar odata sau doua pe luna suntem chemați la un magazin de mobila ca sa descarcam un tir cu mobila sau saltele si de fiecare dată patronul magazinului ne anunta pe telefon ca avem de descărcat o marfă și de fiecare dată când eu si prietenul meu descarcam marfă la sfarsit primeam 50 sau 60 lei la fiecare.

Dar azi prietenul meu a văzut că la magazin a venit un tir cu mobila si erau 6 oameni la descărcat, iar noi doi nu am fost anunțați că au primit marfă. Si asta ma supărat foarte tare si pe prietenul meu la fel, parca noi cu dizabilitati suntem dati la o parte. Ce părere aveți de chestia asta?

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Fara suparare, insa chiar si pentru noi cei sanatosi e FOARTE FOARTE dificil sa iti gasesti de munca.Si toti cer experienta, si cer pe un salariu mizer de minim pe economie sa faci eforturi SUPRA OMENESTI. Intelegi? mai spuneau la tv, ca se incearca angajarea persoanelor cu dizabilitati.Foarte bine, insa trebuie sa fie o ambianta, si noi cei care am avut norocu sa fim fara probleme, si cei care au avut nenorocul sa se nasca sau sa pateasca ceva.Sa avem toti de munca, dar de unde? e foarte greu.Te inteleg, si eu imi caut de munca, si peste tot e doar cu pile, deja vorbele's de prisos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

Nu stiu prin ce Petrosani sau Tecuci traiesti tu, dar in orasele mari e de munca la greu. In multe domenii e chiar CRIZA de forta de munca.

| RAY a răspuns:

Ce dizabilitati ai?

| Liviu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai CRIZA de forta de munca, e peste tot unde iti da 10 milioane si te munceste 12 ore pe zi, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

Nu neaparat. E problema ta daca accepti conditii de cacao.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca persoane cu dizabilitati - in caz de incadrare in gradul 3 - puteti sa lucrati cu contract de DOAR 4 ore pe zi (jumat de norma). Asta inseamna 6 lei pe ora NET, la salur minim pe economie.

Nu stiu daca descarcatul marfii este in atributiile voastre de servici sau il faceti suplimentar, dar presupun ca este acesta din urma.
Seful, daca a chemat 6 oameni in locul vostru 2, atunci probabil a avut motiv serios: ori a considerat ca este efort prea mare pentru voi doua persoane, ori a trebuit descarcat repede TIR-ul, fiindca costa mult stationarea lui.
Nu trebuie sa va suparati pe Seful pentru acesta, dar puteti sa-l intrebati politicos, de ce a dat aceasta munca altora? Probabil va spune ce am scris mai sus, iar cu alte ocazii "normale" veti face iarasi voi descarcarile.

| Liviu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta zic, in un oras in care se gaseste de munca doar 2 3 4 locuri in care se cere eforturi imense, si bani minim pe economie + sambete lucrate si platite normal. cam de aia e greu cu munca happy

| Xenoverse explică (pentru RAY):

Minte intarziata.

| RAY a răspuns (pentru Xenoverse):

Si ce legatura are cu munca fizica? ai putea sa lucrezi fizic, nu ai probleme fizice ca esti mai incet de minte sunt locuri de munca care nu cer multa minte

| Xenoverse explică (pentru RAY):

Asta e dizabilitatea mea, ce vrei?

| RAY a răspuns (pentru Xenoverse):

Sa vezi de un full job ca poti munci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

Ala e un oras MORT si trebuie sa il lasi frumos sa moara si sa te duci undeva unde treburile se misca, nu sa stai sa te tragi pe c&r si sa te plingi ca ce greu e. Nu zic sa pleci din tara, ci sa te duci intr-o zona unde nu o sa crapi de foame. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Ca este o situatie nromala, sa ai angajati la descarcat. dar aca, in anumite situatii, cand oamenii sunt pe teren si au nevoied e cineva sa ajute la descarcat, patronul va mai da voau de munca, ca un favor, si vad ca va platesc.
din pacate, cand angajatii sunt acolo, este datoria patronuluis a foloseasca angajatii, nu pe voi.
Situatia mi se pare foarte corecta si normala si nu avetid e ce sa va suparati, pentru ca voi nu sunetti angajatii lui si nu are nici o obligatie fata de voi.

regis
| regis a răspuns:

Dupa scris nu pari o persoana cu astfel de dizabilități. Părerea mea este ca trebuie sa va găsiți ceva mai stabil si cu forme legale. Pentru ca 3 lei pe ora e mult sub salariul minim pe economie, ai exact de doua ori si jumătate.