| liliana77any a întrebat:

Buna TPU!
In ultimul timp au devenit atat de dificili oamenii incat nu iti vine sa mai ai incredere in nimeni.
Oamenii nu se mai tin de cuvant decat daca au vreun interes.
Ce parere aveti?
Cum putem sa prevenim acest fenomen?
Voi ce persoane tineti aproape de voi?

9 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Din păcate acest "fenomen" nu se poate preveni.

Oamenii sunt răi, dificili însă din păcate chestia asta "evoluează " extrem de tare și de repede încât oamenii sunt din ce în ce mai răi și de dificili. Și va fi cam imposibil să ai încredere în alte persoane cel puțin pana le cunoști extrem de bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din cauza lipsei de educatie, la capitolul "Bune maniere".

| Intrebare2134 a răspuns:

Mai bine nu mai tinem pe nimeni aproape
Lumea din ziua de azi este atat de rea...

| doctorandus a răspuns:

Oamenii nu se tin de cuvant. De ce? Dupa doua-trei zile uita ce au promis.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar oamenii fara educatie si fara bun simt sunt dificili si este evident ca tu te invarti printre astia, odata ce ai dat numai de gunoaie care te-au dezamagit.
Generalizarea ta nu face sens, ca nu ai apucat sa cunosti tu marea majoritate a oamenilor, ca sa comentezi si sa generalizezi, iar pentru cercul in care te invarti, este evident ca sunt oameni fara educatie ori de cea mai joasa speta, daca nu se poate conta pe ei, mint sau te inseala.
Nu stiu cati anisori ai, dar este evidnet ca esti foarte micut de varsta si inca nu cunsoti lumea, odata ce faci asemenea generalizari.

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa traiesti fara atasamente si asteptari.
Neimportant cum sunt oamenii, ci cum te raportezi tu la fiecare.
Ideal sa iei pe fiecare cum este si cam atat
Daca gasesti o persoana compatibila o poti tine aproape, insa in general nu te astepta la prea multe.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu "tin aproape" persoane. Doar le permit unora sa fie in viata mea.
Si mi se pare o idiotenie sa ai incredere ori asteptari de la oameni.
Fiecare isi vrea binele lui, inainte de orice altceva.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai atins vreo 3 aspecte la modul general.

Oameni dificili? Da, aia needucati, cum au mai zis si altii.
Tu poate ii eviti in viata ta, dar la cat de slaba e trierea din partea HR-ului, te trezesti cu ei pe cap la munca. Numai in Ro, ca afara nici nu ajung sa fie angajati.

Incredere? Asta e ca o nestemata: se castiga foarte greu. Nu acorzi incredere oricui. Iti tii problemele doar pentru tine si 1-2 oameni de incredere.

Oamenii nu se mai tin de cuvant? Nici nu trebuie sa ai asteptari de la oricine sa se tina de cuvant. Doar cei foarte apropiati, doar cei de incredere.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Dap, Lumea e plina de ipocrizie, minciuna, interese, Eu tin aproape doar animale de companie.