| Nikolas1234 a întrebat:

Buna TPU locuiesc de ceva timp in franta cu tatal meu el este francez ne intelegem putin mai greu dar ne intelegem problema este ca mama vrea sa stau cu ea in Romania mie imi place aici tata imi ia ce vreau eu este afacerist si joc fotbal la o echipa destul de mare imi place foarte mult aici dar mama nu vrea.La tribunal alegi cu cine vrei sa stai sau cum?

10 răspunsuri:
| Loreta28 a răspuns:

Daca ai 12ani sau mai mult va trebui sa alegi sungur (stiu cum este am trebut si eu prin asta).

| Loreta28 a răspuns:

Salut! Daca ai 12 ani sau mai mult va trebui sa alegi cu cine vrei sa stai (stiu cum este am trecut si eu prin asta).

| Nikolas1234 explică (pentru Loreta28):

Nu am 12 am 15

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de legislatia din Franta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da,ai alte conditii

| mona a răspuns:

Va trebui sa alegi tu dar poate ajungeti la o intelegere si nu mai e nevoie de tribunal...in timpul scolii stai cu tatal tau iar in vacante cu mama ta

| IloveME a răspuns:

Daca ai peste 12 ani, normal ai fi sa alegi! depinde unde va fi divortul, daca in franta nu stiu care sunt legile!
Oricum tu vorbeste cu tatal tau, va rezolva el problemele!
Intelege-o si pe mama ta, te iubeste si e normal sa vrea sa stai cu ea. explica-i ca in franta ai un viitor stralucit! poate te va intelege!
Succes!

| doc69 a răspuns:

Nu pot sa iti dau un raspuns juridic perfect daca nu stiu amanunte una peste alta daca te-ai nascut in franta si esti cetatean francez clar ramai daca esi cetatean roman depinde de instanta pana la urma unde se judeca procesul? oricum si in dreptul familiei francez si in cel romanesc copii peste 10 ani sunt intrebati la cine vor sa ramana iar cei sub sunt audiati in camera de consiliu supervizati de un psiholog judiciar.succes

| Nikolas1234 explică (pentru mona):

Nu-mi place asa

| MayanMistica a răspuns:

Daca tatal tau n-ar fi fost afacerist si nu ti-ar fi luat ce ai fi vrut tu ai fi ales sa ramai in continuare langa el?!
Locuiesti de ceva timp in Franta, el e francez si va intelegeti putin mai greu. Sa inteleg ca mama ta s-a casatorit cu un francez. El nu este tatal tau natural.De cat timp locuiesti mai exact in Franta?