| anonim_4396 a întrebat:

ma simt foarte naspa. Mama mea este atat de comunista incat nici eu nu o mai suport. Nu ma lasa sa ma pensez, sa-mi fac unghiile, mai nimic. Totusi am 15 ani, ce este asa de grav in a ma pensa?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Mi se pare stupid, ar trebui sa vorbesti cu mama ta ca nu e normal ceea ce face.
Nu e nimic anormal ca femeie sa te pensezi si sa iti faci unghiile, e ceva normal!
Apeleaza la ajutorul bunicilor / verisorilor sau alti membri ai familiei. Sau apeleaza la fratele tau / tatal tau etc.
Daca ai si prieteni de familie cu care te intelegi bine (vecini, prietene de'ai mamei tale sau etc ) poti apela la ei, mai pe ocolite si poate te ajuta.
Incearca sa ai o discutie serioasa cu mama ta si sa ii explici ca nu e nimic anormal. Nu e ca si cum iti pui acum tatuaje, piercing-uri sau alte chestii de genul. Adica doar te pensezi ca sa te simti bine in corpul tau si sa iti faci unghiile ca na... e normal la o femeie.
Bine ca te lasa macar sa te epilezi pe picioare laughing (glumesc).
Dar hai totusi sa ne maturizam si traim in secolul vitezei, in ziua de azi ca vedem blugi rupti si femei pe jumatate dezbracate si unele de parca ar fi scapat de la viol la varsta ta, nimeni nu comenteaza nimic, dar tu ca vrei sa te pensezi deja e o crima laughing
Sunt sigur ca vei rezolva. Succes!

70 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonimaalee29):

Pe vremea comunismului se considera ca educatia, cei 7 ani de acasa nu conteaza. Acum, cand nu mai traim in comunism am inceput sa le valorizam si sa stim ca sa te comporti elegant nu este rusinos (comunistii considerau ca e cel mai bine sa fii un om simplu, needucat, lipsit de morala).
Cand esti scolar, ingrijirea aspectului fizic are doua reguli: sa fii perfect curat si sa fii cat mai simplu cu putinta, sa nu atragi atentia prin nimic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E nepoliticos la 15 ani, fiindca esti un copil si te comporti ca o femeie adulta.
Nu confunda ingrijirea personala (igiena) cu cochetaria. E nepoliticos sa fii cocheta la scoala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci o confuzie, se incadreaza la cochetarie. La ingrijire personala se incadreaza: sa faci dus inainte de a pleca la scoala, sa te speli pe gata si pe dinti, sa ai parul perfect curat, sa ai unghiile scurt taiate si foarte curate, sa ai haine curate si calcate, sa iti lustruiesti pantofii in fiecare zi, sa ai o batista curata la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu mi-au trecut cu vederea că n-aveau ce.
La faza cu deochiul era ca să accentueze că îmi stă foarte bine. Profesoara de chimie(e vopsită roz și are +40, a propos) îmi sugera acum ceva timp nu știu ce nuanță de la o anumită firmă.
Norocul meu că nu am avut profesori răi și limitați.
Nu înțeleg de ce simțiți nevoia să jigniți pe toată lumea. Asta e dovadă de bună educație?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E nepoliticos pentru tine. laughing Altora nu le pasa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimanui nu ii pasa ca altul e nepoliticos. Altii, de care spui tu, doar inregistreaza nepolitetea si te catalogheaza. Si te vor trata conform parerii pe care si-au format-o. Numai tie ar trebui sa iti pese daca esti sau nu nepoliticoasa.
Profesorii s-au obisnuit cu elevi nepolitiocosi si mai putin educati. Dintotdeauna au fost, acum sunt ceva mai multi, fiindca parintii prefera sa stea la TV sau pe telefon decat sa le explice copiilor lor ce se cuvine sa faca si ce nu. Unii trec cu vederea, mai ales la copiii care invata bine, fiindca pana la urma nu e vina copilului ca nimeni nu si-a pierdut timpul sa il educe. Sunt copii mai destepti acre atunci cand li se spune (chiar daca nu de parinti sau mai tarziu), se gandesc serios si isi corecteaza comporatmentul. Altii nu iau in serios, rad prosteste si isi continua purtarea. Unii, daca invata sau muncesc, vor ajunge oameni valorosi. Intalnesc adesea oameni care imi plac, sunt inteligenti, interesanti, harnici, dar despre care simt ca au o educatie precara si care se comporta nepotrivit. NU ii ocolesc, doar nu mi-i fac prieteni. E loc sub soare pentru tori.
Eu am scris aici nu pentru fetita care a pus intrebarea, ea este prea indarjita in problema asta falsa (probabil fiindca nu are probleme reale). Dar vor citi si altii si se vor gasi unii mai destepti acre sa se gandeasca atent la cea am scris si sa invete ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tragedie mare ai pe cap. Si ce daca ai sprancenele mai groase decât foarte subtiri, doar pãmpãlai cu masculinitatea la pamant, pensati si epilati mai ceva ca o fatã, gen Bieber o sa atragi, sau vrei si tu sa fi in rând cu panaramele clasei, care se aranjeaza pana peste cap doar pentru putinã atentie?

E bine sa te ingrijesti, nu e frumos mono-spranceana si negreala sub unghii, dar nici din fata lu Tata sa te duci, in grupu social de tarfe si tarfe masculine ai clasei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lumea judecã dupã aspect, nu dupã educatie, comportament si caracter, dacã te vompsesti colorat, te aranjezi pânã este cap, si te imbraci neadecvat dai dovadã de frustrãri, neacceptare in societate si cersire de atentie.
Dupã vã mai plângeti fetele astea ca sunteti folosite ca niste obiecte, roboti care sa nu zic ce fac majoritatea cu ele, o sa fiti bãtaia de joc si rusinea oamenilor intregi la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ce a spus Jelly acum câteva răspunsuri că te poți vopsi și toate cele fără a arăta a paiață.
Lucrurile celelalte pe care le-ai spus sunt pentru oameni inferiori ca tine, "întregi la cap", care judecă fiind complexați de cum sunt și arată.
(Spre exemplu tu ai toate întrebările despre fete și te simți băiatul invizibil. Dacă ai fi făcut vreun sport/sală și ai fi citit/învățat multe la viața ta nu s-ar fi ajuns aici, dar încerci să maschezi asta prin devalorizarea altora)
În realitate nu scoateți un cuvânt, nu faceți față unei conversații și plecați capul când dați de femei sau fete sigure pe ele și cu personalitate.
Oh. Sau d-ăștia ca tine, care rămân cu o mie de întrebări.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau daca te-ai simtit jignita si imi cer scuze. NU imi doresc asta, dar uneori adevarurile dor. Pana la urma, e viata ta, nu conteaza parerea mea si nici a altora. E bine ca ai avut profesori atat de generosi incat nici nu ti-ai dat seama cate ti-au tolerat. Cinste lor!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In propozitia nr 3

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Este fascinant cat de mult poti abera.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele mai mult se penseaza si se vopsesc decat sa invete.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ai trait in comunism de „cunosti" atatea?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am prins comunismul si in copilarie si putin din adolescenta. Daca tu iti faceai unghiutele de la 5 ani nu inseamna ca aveai nevoie sa faci asta. Era doar o joaca de copil, ceea ce faci si acum. Sa stii ca atunci se termina facultatea. Dar se invăta. Acum multi invată pe la Vama Veche cum sa traga pe nas sau termina facultatea pe banii lui tati, ca e mare boss.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Brigaela):

Wow,deci daca imi place un anumit stil si ma imbrac intr-un anumit fel si ma vopsesc, inseamna ca sunt prost crescut si nesimtit ca nu sunt cum vor altii? Nu e ilegal sa ai alte preferinte.Btw,nu toate fetele isi dau cu 3kg de glet pe ochi, ajungand sa arate de parca au stat o saptamana cu fata la soare, daca la asta te referi.''Comunismul a murit, dar spiritul a ramas in tara.''

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

Sa spui unei domnisoare NU mucoase sa NU se penseze înseamnă că sunteți încuiati rau de tot. De fapt, se vede asta după felul în care functioneaza țara (câtă carte ati învățat si cat de mult va duce capul) laughing. Nu e ca si cand întreba cate culori sa-si faca in cap, sau daca e ok sa se duca in chiloți la liceu, pe motiv că asa e moda.

| Adry05 a răspuns:

Da du-te singura la un salon si penseaza-te, costa 10 maaaxim 20 de lei daca stai in vreun oras mai dezvoltat si te duci la un salon mai de fite. Parca mare lucru iti face ca-ti da o forma mai frumoasa la sprancene, pe bune daca pot sa o inteleg pe maica-ta. Aia cu unghiile mai pricep, dar pensatul, serios? Eu ma pensez de la 13 ani si n-am absolut nicio problema, si nici nu mi-a afectat invatatu cum am citit niste raspunsuri ridicole pe aici. Numa sa-i zici aleia sa nu ti le subtieze si sa-ti dea o forma cat mai naturala, nu de alta dar mie mi le facuse naspa pe atunci, mi le subtiase groaznic.

| Bubu3579 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce mare procedura cosmetica e pensatul? Nici macar nu se observa, pur și simplu iti iei firele inestetice. Off...nu le inteleg pe mamele astea. Mama mea m-a lăsat intotdeauna sa ma pensez, sa ma machiez, sa ma aranjez. Suntem fete, nu maimuțe.

| Tuiu_MarioFlorin_2004 a răspuns:

Asteapta pana te faci mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu macar te auzi ce spui mai sus?
"care judecă fiind complexați de cum sunt și arată. "
Dupã dai cu presupusul despre fizicul si cunostitele mele.
"Dacă ai fi făcut vreun sport/sală și ai fi citit/învățat multe la viața ta nu s-ar fi ajuns aici"
Tu ce faci nu judeci? Si o faci nefondat nici nu ma cunosti.Eu vreau sa spun ca daca apari in fata mea aproape dezbracatã, cu 10kg de ten si aranjata in ultimul Hal, plus cu parul colorat. Crede-ma am tupeu sa-ti vorbesc dar nu adecvat, o sa primesti ce imi arãti.
Una este sa ai grija printr-un sport, la fizic acesta e respect fata de tine, dar alta e imbracamintea si oamenii judeca mai ales daca esti "domnisoarã", unii nici nu te bagã in seamã când te prezinti undeva, doar Pentru acest fapt, nu am eu treaba cu tine dar se vede, acum daca e prostie din cauza unora poate... ce sa zic. Depinde in ce mediu traiesti, totul are o limitã.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cred ca inca avem capul pe umeri, nu suntem incuiati. Am trecut prin anii copilariei si doream sa fac multe chestii. Dar sfaturile unora mai maturi decat mine mi-au prins bine. Si acum chiar le apreciez. Dar toate se fac la timpul lor. De ce s-ar pensa daca nu e nevoie? Sau baieti care vor sa le creasca barba mai repede. Si vor sa dea cu bigul pe fata ca sa se creada barbati. Oricum, timpul le rezolva pe toate.
Hai, pa!

| darrio2007 a răspuns (pentru Evolution):

La 15 ani e femeie? Ce raspuns de cacao ai dat si tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Intelege si tu, e nascut in ‘96 si eu in ‘97 tinerii ca noi doar de "femei" astfel avem parte laughing desi eu nu sunt de acord cu naturaletea, e ok sa aiba grija de ea sa se aranjeze dar una e sa arate ca una deja tip pitzi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

Da, aveti capul pe umeri, ati fost LEI si ati ajuns OI. Și eu mă bărbieresc, dar nu sa-mi creasca mai repede ci ca nu suport parul/mustata pe față. Da, ati facut multe, v-a prins bine toata propaganda, uite unde s-a ajuns. Sunteti multumiti cu pensii de 1500 de lei și salarii de 1900 laughing, sunteti mulțumiți că munciti o viata si stati tot prin chirii, sa aveti copii plecați la mii de km, sau sa fie slugi in propria tara. Sunteti mulțumiți sa fiti conduci de semi-analfabeți, sunteti mulțumiți că munciti o viata si nu aveti cât au "șmecherii" in 2 ani. De unde stii totusi ca nu e necesar sa se penseze? Pana la urma e fata nu vreun bulache.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nici eu nu stiu ce e cu ea, mi-a spus ca daca ma pensez mi se subtiaza sprancenele sau ceva de genul, si ca am timp sa ma pensez toata viata, dar eu consider ca sprancenele mele nu arata estetic si ma simt complexata.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Brigaela):

Fratele meu este in clasa a 6-a si spune ca, colegele lui vin cu unghiile vopsite, chiar si machiate in ultimul hal : rujate, copsite in par, unghiile vopsite, date cu font de ten, rimel... etc. La doar 12 ani.

| Mateiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea este ca greseala facuta de Denila123 -lipsa unei cratime- poate sa fie cauzata, in egala masura, atat de ne cunoastere cat si de neatentie. In schimb, la tine, adaugarea celui de-al doilea *i* la pluralul adjectivului *simplu* denota exclusiv nestiinta! In concluzie, desi ai vazut paiul din ochiul altuia fara sa vezi bîrna din propriu-ti ochi, inseamna ca esti ca ciobul care rade de oala sparta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mateiu):

Au fost 3i, dar așa a corectat telefonul.
Era o ironiee.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Problema e ca aici nu eu sunt oaie in blana de leu, din cate vad. Am vazut destule pitipoance pe strada, pensate si rujate, ca intr-un tablou de Picasso. Oricum, ăsta este vechiul conflict intre generatii. Sa ai o zi buna.