| anonim_4396 a întrebat:

ma simt foarte naspa. Mama mea este atat de comunista incat nici eu nu o mai suport. Nu ma lasa sa ma pensez, sa-mi fac unghiile, mai nimic. Totusi am 15 ani, ce este asa de grav in a ma pensa?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Mi se pare stupid, ar trebui sa vorbesti cu mama ta ca nu e normal ceea ce face.
Nu e nimic anormal ca femeie sa te pensezi si sa iti faci unghiile, e ceva normal!
Apeleaza la ajutorul bunicilor / verisorilor sau alti membri ai familiei. Sau apeleaza la fratele tau / tatal tau etc.
Daca ai si prieteni de familie cu care te intelegi bine (vecini, prietene de'ai mamei tale sau etc ) poti apela la ei, mai pe ocolite si poate te ajuta.
Incearca sa ai o discutie serioasa cu mama ta si sa ii explici ca nu e nimic anormal. Nu e ca si cum iti pui acum tatuaje, piercing-uri sau alte chestii de genul. Adica doar te pensezi ca sa te simti bine in corpul tau si sa iti faci unghiile ca na... e normal la o femeie.
Bine ca te lasa macar sa te epilezi pe picioare laughing (glumesc).
Dar hai totusi sa ne maturizam si traim in secolul vitezei, in ziua de azi ca vedem blugi rupti si femei pe jumatate dezbracate si unele de parca ar fi scapat de la viol la varsta ta, nimeni nu comenteaza nimic, dar tu ca vrei sa te pensezi deja e o crima laughing
Sunt sigur ca vei rezolva. Succes!

70 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

La fel si tu, dar retine: NU e pitipoanca daca se penseaza. Sau esti pe genul: "idealul meu in viata e femeia cu mustata"? happy Leule.

| Elyiela a răspuns:

Pe mine la 12 ani nu ma lăsa sa ma epilez ca cica "o sa creasca si mai mare". Am facut-o oricum, m-am epilat pentru ca imi era rusine sa port rochie si sa mi se vada ce am pe picioare. M-a certat putin si aia a fost. A trecut. Acum ma pot epila si de fata cu ea, nu imi spune nimic.

| Elyiela a răspuns (pentru Brigaela):

Nu-i nimic rău in a te pensa. La mine în clasa am fete care îsi pun unghii false si chiar am una care isi pune gene false. Da, imi vopsesc parul pentru ca parul meu natural era brunet si acum il am blond si daca nu ma vopsesc se vede foarte naspa, crede-mă. Şi da, ma si pensez. Am grija de felul in care arat. Nu imi pun unghii false ca celelalte colege. Mă şi machiez, pentru ca ma face sa ma simt bine. Dar asta nu cred ca înseamna ca sunt nesimțita. Am aproape 16 ani si da, îmi dă voie mama. O parte din machiaje le-am cumpărat cu banii pe care i-am castigat din munca proprie anul trecut cand am lucrat la Mec. Eu nu cred ca e ceva rau in a avea grija sa arați bine.

| Elyiela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu eşti. Bravo ție că ai grijă de felul în care arăți.

| Bubu3579 a răspuns:

Deja s -a creat o intriga aici intre generații.Eu îți zic sa îți cumperi o penseta si te faci in baie frumos, le dai un aspect natural si gata.E mai simplu decât crezi.

| Logann a răspuns:

Sfatul meu este sa acaparezi mijloacele de productie la machiaj si sa-ti faci sindicat. Nu are ce comenta mama ta fiind comunista.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca toate trebuie facute la timpul lor
E GREU de inteles adolescetul din ziua de azi.DAR de ce sa iei dupa colegele tale? De ce sa fii tu UNICA?
Daca azi vrei sa te pensezi,maine te machiezi, apoi porti o bluza mulata, apoi fusta mimi?
Acest comportament atrage de obicei privirile barbatilor si pot avea urmari nefaste pentru tine!
Indifent de sfaturile primite aici, nu uita ca parintii pot da si sfaturi bune, iar daca nu ii asculti poti regreta mai tarziu.
Sunt lucruri mai grave care le poti face la 15 ani, dar nici pensatul, facutul unghililor nu este o necesitate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am ras copios la raspunsurile de la aceasta intrebare. Sincer, multumesc tuturor =)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să ai o zi frumoasă precum sprâncenele ăstora educați și întregi la cap!

Năprasnica- TPU.ro

| Mateiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta precizare suplimentara, in care afirmi ca pluralul substantivului *simplu* l-ai scris cu trei *i*, nu doar ca nu te salveaza de la inec, ba chiar te baga cu capul sub apa., daca pricepi ce vreau sa spun!