| aryana1991 a întrebat:

Nu am mai pus o intrebare de ceva vreme dar totusi simt nevoia sa vorbesc cu cineva.Sa va prezint situatia pe scurt eu locuiesc in alta tara cu prietenul de aproape doi ani si nu am mai fost in Romania de anul trecut din vara.Acasa o mai am pe mama, o matusa si pe bunica de care sunt foarte legata.problema e ca de fiecare data cand vorbesc cu ele ma intreaba cand ma duc acasa,imi reproseaza ca le-am lasat singure, ca il pun pe el in prim plan.Idea e ca imi e greu departe de cei de acasa dar nici pe el nu pot sa il las pentru ca il iubesc.Ce sa fac sa nu ma mai simt atat de vinovata ca nu pot merge acum acasa? Cu ele nu pot vorbi asta pentru ca atunci cand le aud ca incep sa planga plang si eu ca un copil.Va rog sa imi dati un sfat sincer daca se poate si va multumesc

Răspuns Câştigător
| Cleopa a răspuns:

Scumpa, in primul rand cei de acasa trebuie sa inteleaga ca la un moment dat copii vor pleca de acasa si-si vor forma propria viata. tu nu esti vinovata cu nimic. trebuie sa le explici ca in viata oamenii au nevoie de un partener alaturi, nu doar de mama, matusa, bunica etc. partenerul te poate face mai fericita decat te face mama pentru ca tu esti singura lui preocupare, pe cand mama are parinti, sot, copii; are mai multe responsabilitati. in plus rudele tale de acasa sunt femei si ar trebui sa te inteleaga ca esti indragostita si vrei sa fii alaturi de iubitul tau. daca te acuza ca le-ai lasat singure e pentru ca le e dor de tine si vor sa te faca cumva sa te intorci. de ce nu incerci sa le faci o vizita de vreo doua saptamani, mai bine sa te duci singura ca sa simta ele ca esti numai a lor si ca le acorzi lor toata atentia. pana la urma pune-te si tu in locul lor. gandeste-te cum ar fi sa ai copii pe care sa-i iubesti la fel de mult ca pe iubitul tau, iar ei sa plece undeva departe; bineinteles ca iti va fi greu fara ei si le vei simti mult lipsa. cea mai buna solutie e sa te intorci un pic acasuca, sa le faci o surpriza, sa nu le anunti si vor fi foarte bucuroase...te pup si iti doresc numai bine

12 răspunsuri:
| stalin a răspuns:

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mai faci si cateva vizite pe acasa si altfel discuti fata in fata cu rudele tale despre faptul ca nu iti poti parasi iubitul etc..succes!

| aryana1991 explică (pentru stalin):

Nu am zis ca vreau sa il parasesc nu m-ai inteles dar mersi oricum

| carinutaa a răspuns:

Incearca sa le explici ca le iubesti si pe ele si ca nu le-ai parasit happy....sau incearca sa le duci intr-un mic concediu la tine si sa petreceti putin timp impreuna ca o familie frumoasa. Funda?

| Tyrr a răspuns:

Hmm....fiind persoane mature ar trebui sa realizeze ca in Romania nu ai ce face, explica-le chestia asta, intreaba-le cine o sa te intretina in tara(in lipsa unui serviciu), eu sunt in finlanda de aprox 3 ani si de atunci nu mi-am mai vazut familia din ro"...imi e dor de ei dar suplinesc dorul cu multe telefoane(vb aproape zilnic cu ai mei)

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna tradam prietenia, iubirea familiei in favoarera iubitului si mereu ne scuzam prin lipsa timpului.

| stalin a răspuns (pentru aryana1991):

M-am exprimat eu aiurea..scuze..eu ma gandeam la faptul ca nu il poti lasa singur acolo,sa vii in tara si sa aveti relatie la distanta, care in ultima instanta ar echivala cu o despartire, cred...dar raman la prerea mea ca niste vizite periodice ar rezolva problema! si incearca sa le faci sa vada problema si prin ochi tai, si astfel cred ca ar ajunge la spusele lui Tyrr, cum ca in Romania nu prea ai ce face..succes!

| janeD0oe a răspuns:

Nu cred ca faci bine ca nu prea vb la telefon cu ele. parera mea, ca ar fi mai usor pentru toata lumea daca ai tine legatura stransa prin telefon sau skype. poti sa le chemi la tine sa le arati ca stai mail bine decat in Romania ca ai o viata mai buna cu mai mult posibilitati. cu cat tii legatura mai strans cu ele cu atat cu timpul o sa fie mai usor pentru ca o sa vada si ele ca nu le-ai parasit ci iti vezi de viata cum e si nomal.

| aryana1991 explică (pentru Tyrr):

Mama imi zice ca nu am nevoie sa muncesc aici din greu ca acasa m-ar tine ea mai bine dar eu vreau sa fiu pe cont propriu ca sa le demonstrez ca am crescut ca nu mai sunt un bebel.De vorbit la telefon vorbim cam de 3 ori pe saptamana iar cu matusica cam in fiecare zi pe net.

| aryana1991 explică (pentru carinutaa):

Le-am invitat la mine de nenumarate ori dar nu vor mama ca are munca bunica nu poate din motive de sanatate iar matusica 34 ani ca are un bebel mic.Mama mi-a promis ca va veni ea de craciun

| aryana1991 explică (pentru neutrino):

Nu ma scuz cu lipsa timpului.Citeste ce am scris si dupa raspunde

| nico097 a răspuns:

Ar fi cazu sa iti iei prietenul frumos de mana si sa faci o vizita in tara.

| Cleopa a răspuns (pentru Cleopa):

Multumesc pentru funda. ce te-ai decis pana la urma? pup